Europa sec XVII-XVIII

Europa sec XVII-XVIII

Mesajde nelu_ipx » 26 Iun 2008, 03:57

Salutare tuturor

Creiez un joc care va simula veata/luptele din spatiul european, in secolele XVII-XVIII

Imi cer scuze ca apelez la ajutorul vostru, furinduva timpul dar din pacate nu am destul timp sa ma documentez din biblioteci si cautari pe net

dind niste simple cautari pe google nu am gasit exact ce aveam nevoe, sunt nevoit sa citesc carti intregi ca sa scot 2-3 informatii de care am nevoe, de acesta va rog sami sugerati niste idei daca veti avea posibilitatea

Ca sa va fac o ideie despre joc o sal descriu un pic:
Tu incepind jocul iti creiezi propriul oras, cu economia proprie, armata, resurse, populatie.
orasele vor fi de mai multe tipuri in depedenta de pozitia lor (spania, rusia, roma)
culturile agricole, descoperirile stiintifice, armamentul, vor fi specifice zonei (tarii) in care se afla orasul
Va fi posibila schimburile de marfuri dintre orase/zone, pretul/ratia de schimb va fi aproximativ ca in sec 17-18

As fi foarte recunoscator daca mati putea ajuta la documentare, in urmatoarele zile primesc elementele grafice si voi afisa tarile/zonele care vor face parte din proect

Niste informatii valoroase sunt:
1) culturile agricole fregvente
2) animalele folosite cel mai des (scopul folosirii lor)
3) descoperiri stiintifice, modernizari/imbunatatiri facute
4) unitati ale armatei

Exemple:
1)
griu - era principala sursa de hrama in basarabia
porumb - era o sursa de hrama principala pt animale, folosit si in alimentatia populatiei
vin - o bautura care dadea energie oamenilor
2)
calul - ara folosit cel mai des in armata pt cavaleri, folosit si ca unitate de transport rapida
boul - aminal folosit in muncile agricole si pentru hrana
3)
sa descoperit praful de pusca care sa folosit pe larg in lupte
sa inbunatatit plugul facinduse deja din fer, ducind la prelucrarea pamintului mai rapid
4)
cavaler - persoana foarte antrenata ce calarea un cal
capitan - persoana care conducea un grup de ostasi, cunoscator bun de strategie ducea la micsorarea perderelor in lupta si marirea sanselor de cistig


Cind invatam nu credeam ca imi va fi de folos istoria (de aceasta nu trageti atentie daca am scris ceva fara sens), acum imi dau seama ca trebuia sa o invat dar timpul nul mai dai inapoi
Daca aveti posibilitatea sa ma ajutati macar cu o ideie/informatie as fi recunoscator


PS: am venit de la serviciu si e foarte tirziu :shock: asa ca imi cer iertare pt greselele gramaticale sau de sens sper sa ma intelegeti
nelu_ipx
 
Mesaje: 4
Membru din: 26 Iun 2008, 02:58
Localitate: Rep. Moldova

Înapoi la Istorie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori