Experienta Americana

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Experienta Americana

Mesajde viotanase » 11 Iun 2008, 04:14

Buna ziua tuturor! :P

Sunt profesoara de educatie speciala de 5 ani, dintre care 2 si jumatate am predat in Romania, 2 si jumatate in SUA. In prezent predau la un liceu din SUA, la clasele 9-12.

De curand am primit un email de actualizare a contului pe care l-am avut pe didactic.ro in 2005, cand am plecat din Romania...ceea ce m-a facut sa ma gandesc la diferentele (in bine, dar si in rau) dintre cele doua situatii.

Ar fi foarte multe de spus, dar in principal ...marea diferenta dintre SUA si Romania sunt resursele materiale si nivelul de lipsa de respect si motivatie al elevilor.

Aici, ca profesor ai acces la atatea materiale si resurse ...incat nu stii ce sa alegi...Dar elevii au vazut tot ce se poate vedea in materie de resurse ...asa ca este extrem de greu sa ii motivezi si sa ii faci cu adevarat sa participe la ore. :roll:

Ca profesor esti doar o persoana care livreaza educatie, ca si cum educatia e ceva ce se da la kilogram...Toti cei din jurul tau iti cer explicatii si trebuie sa completezi o gramada de hartii despre ce predai, cum predai, la ce nivel, de ce dai anumite note, de ce rezolvi problemele de comportament intr-un anumit fel...si asa mai departe. :shock:

Sistemul american e destul de bine pus la punct, dar eu ca european, ca om care a vazut si alt sistem, gasesc tot felul de proceduri stupide si inutile, ma gandesc la cat de mult ar putea fi inbunatatit. :D

Numai ca aici toti adultii sunt foarte politicosi, reci, fricosi de a spune ceva ce nu se spune sau de a contrazice seful...Exista o regula nescrisa de a nu spune lucrurileor pe nume...se pastreaza aparentele cu mare success...

Despre lipsa de respect a elevilor ar fi multe de spus ...si multi ar putea spune ca nici in Romania lucrurile nu stau prea bine... :? Aici trebuie sa lupti pt a castiga respectul elevilor, colegilor, parintilor, directorilor... Am fost privita cu ura, raceala, injurata, amenintata, stransa cu usa (la propriu)... lucruri care in tot atata timp de predat in Romania, intr-o scoala speciala, nu mi s-au intamplat (cu exceptia faptului ca am fost injurata o data)...

A fi profesor in SUA e ca o jungla...trebuie sa lupti pt fiecare centimetru de spatiu (nu neaparat spatiu fizic)...si sa il aperi odata cucerit.

Sunt curioasa cum se simte in Romania un profesor in ziua de azi...
viotanase
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Sep 2005, 18:32

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori