Despre muzica in format wav

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Mesajde laurentziu_roshu » 19 Mai 2008, 23:07

alexutzu5227 scrie:am si eu o mica mare problema...sunt incepator cu power pointul...am facut prezentarea...am bagat melodia dar cand se schimba diapozitivul melodia incepe iarasi...cum rezolv asta?... daca se poate sa imi respundeti pe mail... bondu_sefu_alex_boss@yahoo.com Va multumesc anticipat!!

Iata de ce : dupa ce ati adaugat muzica, NU DATI "APLY TO ALL SLIDES"(sau "APLICA LA TOATE DIAPOZITIVELE " FIINDCA ATUNCI S-AR INTRERUPE SI APOI S-AR RELUA MUZICA LA FIECARE DIAPOZITIV. Altceva important, PREFERABIL, MUZICA O ADAUGATI LA SFARSIT, DUPA CE-ATI FACUT PROCESARILE PE CARE DORITI SA LE APLICATI PE TOATE DIAPOZITIVELE(DE EXEMPLU EFECTE DE TRANZITIE, TEMPOTIZARI AUTOMATE, ETC fiindca daca dupa adaugarea muzicii mai puneti un efect de tranzitie si dati "APLY TO ALL SLIDES" ATUNCI S-AR INTRERUPE muzica SI APOI S-AR RELUA MUZICA LA FIECARE DIAPOZITIV !!
Iar pentru a pune muzica, adaugati melodia in format "wav", prin click pe primul slide(diapozitiv)!!! , apoi click pe "SlideShow"(sau "Expunere Diapozitive") apoi "SlideTransition"(sau "Tranzitie") apoi "Sound"(sau "Sunet"), "Other Sonud"("Alt Sunet") , apare caseta de alegere a melodiei, alegeti folderul in care se afla si apoi melodia, apoi validati "Loop until next sound"(sau "Bucla pâna la urmatorul sunet" daca aveti versiunea Office în limba româna), si salvati, preferabil ca "PowerPoint show -pps"(sau "Expunere PowerPoint"), si dupa ce apasati tasta F5, melodia cânta la nesfârsit.
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde gica_ionescu » 06 Iun 2008, 21:03

Domnule Laurentiu Roshu daca punem muzica( atunci cand o convertim in WAV) la 11 025 cu 8 KB/S se aude mai incet? Trebuie dat sonorul mai Tare sau am eu o problema....cu auzul?! Am luat de pe net FREE MP3 WMA. WAV converter si are doar varianta cu 8 kb/s mai mica... E adevarat ca materialul se micsoreaza foarte mult!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde laurentziu_roshu » 06 Iun 2008, 22:32

doamna gica_ionescu, intradevar, e bine de reglat sonorul la powerpoint, fiindca e posibil sa se auda ceva mai slab decat muzica din mediaPlayer, dar diferenta e mica. Nu depinde prea mult de programul de conversie,...depinde mai mult de melodie- daca melodia e mai in surdina....de exemplu, se regleza din boxe ; Alta solutie: daca melodia e mai in surdina....se mai poate ridica nivelul ei sonor cu programul MP3 GAIN , si abia apoi se converteste in wav; totusi, reglajul din boxe ramane o solutie simpla si eficienta !
Mult succes pe toate planurile, si vacanta placuta !
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde gica_ionescu » 08 Iun 2008, 12:12

Multumesc mult! Si dv. o vacanta minunata !
Nu uitati sa mai intrati pe forum si sa ne ajutati ...Daca imi spunea cineva acum 2-3 ani despre PPT Si PPS as fi spus ca nici nu am auzit !
In vara asta mi-am propus sa invat cate ceva despre animatie. Am citi ghidul dv. si sper sa reusesc. Asa ca va rog sa fiti in stand by ! :)
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde mariairinabotezatu » 28 Oct 2008, 14:38

Buna ziua! Am si eu o problema! am realizat mai multe prezentari PowerPoint, am adaugat si muzica...totul este ok! Numai ca as vrea ca prezentarea mea sa ruleze automat, atunci cand dau dublu click pe ea, fara a mai fi nevoie sa apas F5! Stiu ca se poate, dar nu ma descurc! va multumesc anticipat! Irina
Avatar utilizator
mariairinabotezatu
 
Mesaje: 74
Membru din: 29 Iul 2006, 15:01
Localitate: Constanta

Mesajde laurentziu_roshu » 29 Oct 2008, 17:16

mariairinabotezatu scrie:Buna ziua! Am si eu o problema! am realizat mai multe prezentari PowerPoint, am adaugat si muzica...totul este ok! Numai ca as vrea ca prezentarea mea sa ruleze automat, atunci cand dau dublu click pe ea, fara a mai fi nevoie sa apas F5! Stiu ca se poate, dar nu ma descurc! va multumesc anticipat! Irina


. Daca doriti sa tramnsformati fisierul powerpoint in expunere automata PowerPointShow „pps”: dati: "Fisier","Salvare ca...” („SAVE AS”) si NU "Salvare" sau „Save” simplu !! ), si apoi faceti click pe sageata de la sfârsitul casetei de text „Tip Fisier” ("FILE TYPE")si alegeti PowerPointShow-„pps” , sau EXPUNERE- PowerPointShow-„pps” daca aveti meniu in limba româna. Apoi SAVE, si , prezentarea va rula automa, chiar si fara apasarea tastei F5.

Atasez si o imagine (printsreen) cu butoanele.
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde mariairinabotezatu » 01 Noi 2008, 09:31

Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns!
Avatar utilizator
mariairinabotezatu
 
Mesaje: 74
Membru din: 29 Iul 2006, 15:01
Localitate: Constanta

Mesajde gica_ionescu » 21 Mar 2009, 08:01

Fundalul muzical se poate pune din mai multe melodii care sa ruleze una dupa alta?Trebuie un program special?
Multumesc!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde laurentziu_roshu » 21 Mar 2009, 09:56

gica_ionescu scrie:Fundalul muzical se poate pune din mai multe melodii care sa ruleze una dupa alta?Trebuie un program special?
Multumesc!

Da ! sunt doua posibilitati: prima , fara niciun program special, doar cu powerpoint: Se pune prima melodie la slideul 1, apoi se verifica durata ei -cate minute si secunde dureaza melodia(se poate afla cate minute si secunde dureaza melodia dintr-un program de muzica, de exemplu MediaPlayer, scrie acolo cat dureaza cantecul). Apoi trebuie setate slideurile sa avanseze automat....la un numar de secunde....sa zicem de exemplu 15 secunde(...e un exemplu). Daca melodia dureaza 2minute si 15 secunde, adica de 9 ori mai mult decat durata setata a unui slide, atunci ea va canta exact pe primele 9 slideuri, deci , la slideul 10 puneti a doua melodie. Si ...tot asa se poate pune , la slideul la care ea se va termina, a treia melodie....etc
fiindca la aceasta prima metoda trebuie setate slideurile sa avanseze automat(cu cronometrare...) si fiindca exista posibilitatea ca cel ce priveste pps-ul sa il grabeasca dand click de mause(si in felul asta sa decaleze aparitia melodiilor- care vor aparea mai devreme daca el face click mai repede decat avansarea automata) se poate dezactiva avansarea la click de mouse !
A doua metoda: e mai sigura decat prima, melodiile vor rula automat nestingherite de nimic, dar e necesar un alt program extern , un MP3 SPLITTER & JOINER , de exemplu MP3 Butcher, Mp3 Joiner, Mp3Splitter, etc, sunt multe versiuni de SPLITTER & JOINER. Aceste programe pot realiza colaje...pot uni mai multe melodii ca sa cante automat una dupa alta, astfel ca 3-4 melodii pot fi unite intr-una singura, care apoi , poate fi integrata in powerpoint, (in wav) si merge automat , fara niciun dezavantaj.

Dar, Atentie, in ambele metode: daca puneti 3 melodii intr-un powerpoint, dimensiunea sa se mareste...fiindca 3 melodii vor ocupa multi megabiti
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde laurentziu_roshu » 21 Mar 2009, 10:02

Un program de tip MP3 Splitter and Joiner 3.3
gratuit se poate descarca de la adresa

http://www.ezsoftmagic.com/
(alte versiuni se pot gasi cu google)
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde gica_ionescu » 21 Mar 2009, 10:57

Va multumesc mult, domnule Laurentziu Rosu ! Mi-ati raspuns in timp util astel ca astazi pot rezolva problema prin incercari si erori! :)
Prezentarea este pe CD asa ca poate fi uriasa.
Numai bine!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde magdanic » 06 Apr 2009, 15:17

Buna ziua! Am citit toate instructiunile despre adaugare muzica ppt si totusi, am o mare problema. Am ofiice 2007 si undeva gresesc, muzica nu se aude pe alt calculator, nici pe didactic, Am programul de convertire a formatului mp3 i wav, reusesc conversia dar... undeva, apoi, gresesc. Sunt total bulversata , nu stiu ce anume gresesc. Daca este cineva care ma poate ajuta, ar fi minunat. Astept cu interes stafuri pertinente, sunt sigura ca pana la urma le voi primi si problema mea sa aiba o rezolvare. Mii de multumiri!
magdanic
 
Mesaje: 88
Membru din: 10 Feb 2008, 14:49

Anterior

Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori