Teza cu subiect unic la limba si literatura romana - 2007-08

Teza cu subiect unic la limba si literatura romana - 2007-08

Mesajde moldoveanu_e » 15 Dec 2007, 21:56

Sunt profesor cu 18 ani vechime in învăţământ. Nu am dat niciodata teza elevilor la limba şi literatura română într-o zi de vineri. Stabileam tezele în cursul săptămânii, având în vedere CURBA DE EFORT A ELEVILOR.Ministerul nu stia că 14 decembrie era într-o zi de vineri? De ce-şi bate joc domnul ministru de elevi si de cadrele didactice care au fost nevoiţe să corecteze la foc automat tezele de limba română în week-end, fără a fi plătite la adevărat efprt depus? :shock:
[/b]
moldoveanu_e
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Dec 2007, 23:24

Mesajde mi_bios » 16 Dec 2007, 12:45

Acealsi lucru s-a intamplat cu teza unica la limba materna.
Si asta, in conditiile in care, de ani de zile profesorul de la clasa evita zilele de luni si vineri pentru lucrarile scrise semestriale.
Avatar utilizator
mi_bios
 
Mesaje: 185
Membru din: 10 Ian 2007, 18:58

Teze unice

Mesajde geis » 16 Dec 2007, 22:59

Lasati zilele de luni sau vineri... cerintele tezei la romana nu va deranjeaza? Ce parere aveti despre teza la clasa a VII-a , sub. II vizavi de cerintele din barem? Sa ceri o compunere despre un prieten, model pentru cei din jur si sa punctezi imaginea ANIMALULUI descris!!? Congo e putin spus!
geis
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Ian 2006, 17:50
Localitate: Adjud_Vrancea

Mesajde katty_alina93 » 30 Dec 2007, 15:44

Domnul profesor are dreptate! Ziua a fost foarte prost aleasa. Iar subiectele... :roll: ... desi sunt eleva in clasa a VIII-a, am vazut si subiectele celor de la aVII-a si am fost profund scandalizata.
De asemenea, am senzatia ca domnul Ministru isi bate joc de elevi si de profesori, insa nu pot face nimic in privinta aceasta :(
Domnilor, ati vazut subiectele, da? ce parere aveti despre poezia lui Tudor Arghezi, "Nici nu-i pasa" ? :!: :?:
katty_alina93
 
Mesaje: 12
Membru din: 30 Dec 2007, 14:44

Mesajde peritura » 10 Ian 2008, 00:33

Credeti ca 16 lei este prea mult pentru o carte care contine variante pentru teza cu subiect unic la Limba si literatura romana? Are peste 100 de pagini si contine 50 de variante pentru semestrul al II-lea, atat pentru clasa a VII-a, cat si pentru clasa a VIII-a.
peritura
 
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2006, 20:05

Mesajde katty_alina93 » 14 Ian 2008, 22:43

daca imi puteti spune si de unde fac rost de ea ar fi si mai bine :D. Nu ni s-a prezentat nimic care sa fie drept model inafara subiectului publicat de minister pe EDU.ro. As vrea neaparat o astfel de culegere pentru semestrul al II-lea.
katty_alina93
 
Mesaje: 12
Membru din: 30 Dec 2007, 14:44

Mesajde peritura » 14 Ian 2008, 23:28

A fost o intrebare. Cartea abia acum a iesit de la tipar. Vestea buna e ca, datorita costurilor mici de productie si a sponsorizarilor primite, pretul ei este de 8 lei. Vestea proasta e ca nu se primesc decat comenzi de la 25 de exemplare in sus. La comenzi de peste 100 de bucati, se acorda un discount de 10% din pretul de vanzare. Pentru comenzi, ne puteti scrie pe adresa:
edituracodrion@yahoo.com
aic_rofr_2006@yahoo.com
peritura
 
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2006, 20:05

Mesajde katty_alina93 » 15 Ian 2008, 13:19

Cred ca pot face rost de o comanda de 25 de exemplare... S-a tiparit cumva o culegere si pentru cei de a VII-a? Exista un termen limita pentru a face comanda?
Multumesc mult pentru raspuns.
katty_alina93
 
Mesaje: 12
Membru din: 30 Dec 2007, 14:44

Mesajde peritura » 15 Ian 2008, 21:50

Aceeasi carte contine 25 de teste adresate elevilor din clasa a VII-a si 25 de variante pentru elevii din clasa a VII-a. Comenzile se pot face oricand.
peritura
 
Mesaje: 17
Membru din: 28 Dec 2006, 20:05

Mesajde lexy_sw33t » 23 Mar 2008, 23:58

Sunt eleva in clasa a VIII-a si tezele cu subiect unic sunt o prostie :
1.Elevii sunt foarte stresati.
2.Nu este corect deoarece la mn in scoala,majoritatea elevilor din unele clase au copiat pe rupte ,iar cei care au invatat din greu au aceleasi note ca cei care au copiat.
3.Cei din minister isi bat joc de noi ...mai ales acum cand vor sa ne dea teza din toata materia de clasa a VIII-a la geografie.Pana la urma sa ma lamureasca si pe mn cnv ...asta e teza sau capacitate :?: :roll: Bun am inteles la romana si la matematica nu au cum sa ne dea doar dintr-un an ...pt ca se leaga ..dar si la geogra deja au intrecut masura .. :evil: :evil: :evil: [/code]
lexy_sw33t
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Feb 2008, 10:31

Mesajde sorinutza14 » 13 Mai 2008, 16:25

Buna ziua, hristos a inviat, respectiv salut, dragi profesori, parinti, elevi, etc.
Ma numesc Broasca Georgiana Sorina, sunt eleva in clasa a VII-a a Scolii Gimnaziale Nr. 4 Liesti, Galati.
Profesorii si toata lumea spun despre mine ca snt o eleva model, o fata de nota 10 etc...asta mai putin conteaza...nu am venit aii ca sa imi fac reclama sa ca sa ma laud.
Astazi am sustinut teza..la limba si literatura romana pe semestrul al II-lea. Sincer..m-am bucurat ca am avut o caracterizare...si la alegere..le stia f bine p amandoua..nu-mi faceam probleme...m-am bucurat ca textul citat nu era dintr-un imn..mi s-a facut rau...in fine..nu stiu de ce..am luat niste pastile...nici asta nu conteaza....am facut totul bine...cred si SPER EU...am avut insa ceva greseli...am scris la "lui"-articol posesiv in Dativ...sincer...chiar uitasem de articol... chiar nu stiu nu mi-ar fi venit prin cap sa scrui numai ARTICOL :( :( :( :( :( sau articol hotarat...in nici un caz:|:|:|...bun....ma acuz ca si Lefter de o prostie fara margini...pentru celelelte greseli...citez din prostia mea..."s-pronume personal" si "raspunsul-subiect"...vreau sa va intreb daca imi vor scade pentru pronume si articol cate 0,1 puncte sau 0,2...si astfel daca iau nota 10-0,20 (pt subiect)-0,10-0,10=9,60...am sanse s aiau 9,60 SAU
daca imi vor scade 10-0,20-0,20-o,20=9,40 ...va implooooooooor raspundeti!!!!!
sorinutza14
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mai 2008, 16:14


Înapoi la Teste Nationale si Teze cu subiect unic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori