in loc de religie - ISTORIA RELIGIILOR

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

in loc de religie - ISTORIA RELIGIILOR

Mesajde cornel_cretzu » 01 Apr 2008, 23:56

Ma intereseaza care sunt procedurile legale care ar putea duce la eliminarea studiului religiei din programa scolara a scolilor de stat. Sau pentru a interveni in programa scolara in vederea modificarii in istoria religiilor.
Cu stima,
Un parinte
cornel_cretzu
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Apr 2008, 22:44

Re: in loc de religie - ISTORIA RELIGIILOR

Mesajde oanamihaela » 02 Mai 2008, 02:37

cornel_cretzu scrie:Ma intereseaza care sunt procedurile legale care ar putea duce la eliminarea studiului religiei din programa scolara a scolilor de stat. Sau pentru a interveni in programa scolara in vederea modificarii in istoria religiilor.
Cu stima,
Un parinte


Ar trebui de strans nr. minim de circa 200.000 semnaturi pentru initierea unei propuneri de lege in parlament. Si chiar si asa cred ca ar insemna o actiune fara sansa de reusita: "un roman bun si un om moral nu poate fi decat ortodox".
S-ar putea sa va linseze habotnicii din Romania (care cred ca numai asa tinerii pot fi mai morali) si unii dintre preoti.
As semna printre primii, ,mai ales pentru scoaterea religiei din scoala.
De-aş fi zeu
aş dura
o lume mai blândă,
unde toţi ar iubi.
De-aş fi zeu
aş crea
iubire şi moarte,
numai iubire şi moarte.

Dor pios - Tor Jonsson
Avatar utilizator
oanamihaela
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Apr 2006, 22:44
Localitate: Focsani

Mesajde efodorean » 02 Mai 2008, 09:02

Si eu sunt de parere ca Religia trebuie facuta in Biserica sau la Manastire.

De ce?...In marea majoritate profesorii de religie sunt slab pregatiti ( cel putin cei care au predat aceasta disciplina la clasa pe care o conduc/am condus-o), trateaza cu superficialitate elevii si cam "trag chiulul" ( fie nu vin la ore sau daca vin, ora este un bun prilej de a "pierde vremea in mod organizat".
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde aalliinnaa » 02 Mai 2008, 10:45

efodorean scrie:Si eu sunt de parere ca Religia trebuie facuta in Biserica sau la Manastire.

De ce?...In marea majoritate profesorii de religie sunt slab pregatiti ( cel putin cei care au predat aceasta disciplina la clasa pe care o conduc/am condus-o), trateaza cu superficialitate elevii si cam "trag chiulul" ( fie nu vin la ore sau daca vin, ora este un bun prilej de a "pierde vremea in mod organizat".


Exact, d-na Fodorean! Si eu sunt foarte dezamagita de prof de religie. Este de fapt de desen si are cateva ore de religie in completare: fie lipseste foarte des, fie isi face unghiile in ora de religie!!!!, fie mananca, iar copiii au terminat de copiat toata cartea de religie... si nu au nicio idee despre nimic.
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde caras_v » 03 Mai 2008, 20:39

Copiii din clasa mea asteapta cu nerabdare ora de religie, dupa fiecare ora de religie imi povestesc entuziasmati ce le-a spus parintele, ce au facut impreuna cu parintele etc. Nu trebuie sa blamam toti profesorii de religie, fiecare padure are uscaturile ei. Sunt si cadre didactice (invatatori, educatoare, profesori) lipsite de calitatile necesare unui educator, dar in ele nu se arunca atata noroi.
caras_v
 
Mesaje: 49
Membru din: 23 Ian 2007, 23:25


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator