Metodica predarii istoriei.

Mesajde hellen » 24 Oct 2004, 23:22

Buna tuturor

am citit cu atentie mesajele dvs. si nu am putut sa ma abtin sa nu comentez si eu un aspect:
-istoria nu e doar o poveste frumoasa...in istorie trebuie sa se regaseasca fapte reale si bine fundamentate, altfel riscam sa folosim disciplina ca pe o ora de lecturi frumoase! Este si lectura un instrument de lucru...dar nu e de ajuns! Asta nu inseamna ca istoria trebuie sa se predea rigid...doar sa se aplice anumite metode care sa ii faca pe elevi sa reflecteze la ceea ce au auzit si sa vina si ei cu opinii ...cu intrebari....
Profesorii de istorie nu detin secretele tuturor misterelor din istorie, profesorii doar contureaza unele aspecte, le supun dezbaterii, dar nu pot avea certitudini decat acolo unde au dovezi!
In ce priveste dragostea elevilor pentru istorie nu tine de un sentiment real...tine de cantitatea de materie necesara unui examen si de structura testelor pentru capacitate si bacalaureat! Si inca ceva foarte important...suntem atat de diferiti ca perceptie si inteligenta. Unii copii nici nu se intreaba imi place sau nu... sunt dotati sa inteleaga anumite procese mai usor si astfel fac diverse alegeri. N.B. "Teoria inteligentelor multiple" , nu e doar o gluma...verificati la clase si imi veti da dreptate. Cele 8 inteligente si jumatate chiar exista si functioneaza !

Toata admiratia pentru Romeo!
hellen
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Noi 2003, 23:28

Multumesc

Mesajde romeomoanta » 27 Oct 2004, 21:17

Multumesc pentru aprecieri. Cred ca ar fi util pentru toata lumea daca ai dezvolta subiectul imteligentelor multiple si pe cel al metodelor didactice moderne. Poti sa faci asta si pe forumul ministerului http://forum.edu.ro/index.php?, acolo eu sunt morison^^.
Toate cele bune
romeomoanta
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Feb 2004, 18:49
Localitate: timisoara

Mesajde mareduce » 10 Oct 2005, 16:35

super dc nu se spune adevarul despre daci geti ?
mareduce
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Oct 2005, 16:29

in legatura cu Metodica....

Mesajde alx77 » 13 Oct 2005, 21:23

Am o Metodica... de care amintiţi dumneavoastră, deşi e cam depăşită...din 1998. E scoasă la Iaşi de către un prof. metodist de la Univ. "Al. I. Cuza". Daca vă interesează o copie xerox trimite-ţi-mi adresa de destinatar la alexandru_jolobai@yahoo.com
alx77
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Oct 2005, 21:09

Anterior

Înapoi la Istorie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator