portofoliul invatatorului

portofoliul invatatorului

Mesajde amnechita » 29 Sep 2006, 23:21

Ce trebuie sa contina portofoliul invatatorului?[/b]
amnechita
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Noi 2004, 20:53

Mesajde live » 30 Sep 2006, 14:25

dă căutare în didactic.ro! există undeva o listă cu materialele necesare. am descărcat-o şi eu.
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde ivangabriela » 30 Sep 2006, 15:41

Gasesti o mapa a invatatorului postata de mirele-barcan.Este excelenta!
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

despre portofoliul invatatorului

Mesajde mirela-barcan » 30 Sep 2006, 17:25

ivangabriela scrie:Gasesti o mapa a invatatorului postata de mirele-barcan.Este excelenta!


Atentie, draga Gabriela! Ceea ce am postat eu e o mapa care cuprinde planificari realizate pe baza programelor, planul-cadru, schema orara etc. "Portofoliul invatatorului" este mult mai vast si stiu ca la nivel de ISJ a fost elaborat un opis cu ceea ce ar trebui sa contina. Nu am documentul in format electronic dar reproduc din memorie cateva aspecte:
- planificari orientative si proiecte ale unitatilor de invatare;
- seturi de obiective de referinta si activitati de invatare adecvate;
- elemente de CDS - proiecte de programe si planificari pentru discipline optionale;
- descriptori de performanta;
- fise de evaluare (predictive, formative, sumative);
- curriculum diferentiat pentru elevii cu cerinte educative speciale;
- fise de lucru, material didactic confectionat de invatator;
- proiecte elaborate la nivelul clasei/ catedrei/ scolii etc, in care sunt implicati invatatorul si elevii clasei, insotite de documente doveditoare - minute ale activitatilor, programul activitatii, materiale diverse utilizate/ realizate in cadrul proiectului, fotografii, inregistrari video etc;
- copii ale certificatelor de participare la activitati de perfectionare organizate la nivelul catedrei/ scolii/ cercului metodic/ judetului si la nivel national/ international;
- materiale diverse realizate de invatator pentru conducerea scolii, intalnirile cu parintii, consiliul profesoral, comisia metodica, cercul metodic etc;
- dovezi ale participarii elevilor la concursuri si la activitati extracurriculare diverse;
- fise de observare/cunoastere psihopedagogica a elevilor (aici intervine si colaborarea cu psihologul scolii);
- proiecte de lectii;
- documente doveditoare privind activitatea cu familiile elevilor - minute ale activitatilor, agendele de lucru, diverse materiale;
- dovezi ale parteneriatelor/colaborarilor cu diversi reprezentanti ai comunitatii;
... Si cred ca mai sunt de adaugat dar sunt eu prea obosita acum. In orice caz, eu cam asta am la portofoliul meu.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde mirela-barcan » 04 Oct 2006, 13:04

Revin cu un opis primit de la IŞJ referitor la portofoliul învăţătorului.

1. Curriculum vitae actualizat
2. Fişa de evaluare anuală din anul şcolar precedent
3. Documente în care sunt consemnate datele obţinute în activitatea de cunoaştere a elevilor (fişe de observaţie, fişe de observare psihopedagogică, portofoliu, caietul învăţătorului, dosarul clasei etc.)
4. Documente care să evidenţieze activitatea de cunoaştere a familiei (chestionare, informări periodice)
5. Documente care să evidenţieze colaborarea cu persoane abilitate în cunoşterea copiilor (psiholog, medic, logoped, kinetoterapeut, consilier, asistent social, preot)
6. Documente curriculare: plan-cadru, programe şcolare (inclusiv programa disciplinei opţionale, după caz)
7. Documentele de proiectare: schema orară, orarul clasei, planificarea calendaristică, proiectarea unităţilor de învăţare, proiecte de lecţii, după caz
8. Evidenţa mijloacelor/materialelor didactice pe care le utilizează în procesul educaţional: existente în şcoală (starea fizică)/ create/ adaptate/ confecţionate de el
9. Mostre de fişe de activitate independentă/ de grup (de învăţare, de dezvoltare, de recuperare, de evaluare – iniţială, de parcurs, finală) şi alte tipuri de suporturi de învăţare (planşe, postere etc.)
10. Portofolii individuale ale elevilor care să ateste folosirea metodelor alternative de evaluare.
11. Fişa de evaluare a greşelilor tipice pentru disciplina limba română
12. Evidenţa evaluărilor parţiale/sumative
13. Produse ale activităţii şcolare şi extraşcolare ale elevilor
14. Documente care să evidenţieze colaborarea cu familia, cu comunitatea locală, cu diverse instituţii, ONG-uri (raport sintetic asupra colaborării cu părinţii, fişa de evidenţă a activităţilor realizate în comun cu instituţii, ONG-uri etc.)
15. Dovezi privind autoperfecţionarea (fişe de lectură, articole, studii, casete audio-video, lucrări metodico-ştiinţifice, adeverinţe, certificate de atestare a participării la stagii de formare continuă).
16. Participarea la derularea unor proiecte
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Mesajde 1967 » 04 Oct 2006, 15:55

Mirela, cred ca s-a lamurit toata lumea.Raspuns cum nu se poate mai documentat.Felicitari!
1967
 
Mesaje: 109
Membru din: 07 Mai 2005, 13:06


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron