portofoliu educatoare

portofoliu educatoare

Mesajde marianapana » 23 Sep 2009, 16:49

Buna ziua tuturor! In sfarsit am inceput gradinita...multumesc tuturor care mi-au dat sfaturi pentru prima zi. Acum alta problema, de data asta administrativa...sunt primul an in invatamant, cadru didactic titular, si incep sa ma lovesc de problemele sistemului, respectiv documentele care ne ocupa mai mult timp si sunt mai istovitoare decat intreaga grupa de 30 copii de grupa mica..Am nevoie de ajutor.....nu stiu de ce documente am nevoie pentru a fi in regula la un eventual control al inspectorului...va rog ajutor! nu stiu daca se mai face "vestitul" portofoliu al educatoarei?? daca se mai face..ce trebuie sa contina pentru anul scolar 2009-2010?
va multumesc anticipat!
marianapana
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Apr 2008, 20:30

Re:portofoliu educatoare

Mesajde catadeli35 » 23 Sep 2009, 21:44

Portofolilul educatoarei cuprinde urmatoarele:
1.Legislatie scolara(Legea invatamantului,Statutul pers. did.,Precizari MedC...)
2.Documentele educatoarei:
-Programa activit. instr.-ed. in grad.
-Ghiduri metodologice
-Scrisori metodice
-Planificarea anuala
-planificarea calendaristica
-caracterizarea grupei
-evaluarea initiala
-evaluarea continua
-evaluarea finala
-activitati optionale(programa, planificare)
-Extinderi(programa, planificare)
-Catalogul grupei
-Portofoliile copiilor
3.Fisa postului
4.C.V. european
5.Mapa cu proiecte did model pe categ de activit. si grupe de varsta
6.Mapa cu schite did. la zi
7.Contracte se sponsorizare,parteneriate, proiecte cu familia, scoala, comunitatea locala...
8.Mapa-studiu individual
9.Formare continua, adeverinte
10.Activitati extracurriculare
Ar mai fi portofoliul copiilor:
1.Lucrarile copiilor realizate la:ev initiala,ev continua si ev finala
2.Lucrarile copiilor realizate in: activit. comune,activ. alese,de la activ. optionala;
3.Diplome de la concursuri, expozitii, festivaluri...
4.Instantanee din activit. copiilor(poze, CD-uri..
Mentionez ca pastrarea acestor materiale trebuie sa fie in ordine cronologica
Acesta este portofoliul, succes la intocmit!
Cristina M.cris_flor_m
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

Re: portofoliu educatoare

Mesajde gabrielatodor89 » 27 Dec 2009, 14:44

as vrea sa stiu daca vati pus in dosar legislatia scolara, precum si curriculumul ?eu de exemplu am o carte cu curriculumul si nu mi-am scos la imprimanta.Are ceva?
gabrielatodor89
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Sep 2009, 20:04

Re: portofoliu educatoare

Mesajde andreea_muntean » 27 Dec 2009, 23:03

iubitzicag scrie:as vrea sa stiu daca vati pus in dosar legislatia scolara, precum si curriculumul ?eu de exemplu am o carte cu curriculumul si nu mi-am scos la imprimanta.Are ceva?


N-are nimic daca v-ati cumparat cartea ! Ar avea ceva daca nu v-ati pune la punct cu ceea ce scrie acolo ! Dar daca pierdeti vremea cu adunatul hartoagelor care alcatuiesc acest portofoliu ...pierdeti timp pretios , pe care l-ati putea utiliza altfel !( citind noile GA de exp , chiar si cele vechi , sau citind ceva pur si simplu ).

Spor la treaba!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori