Planse povestea - Cei trei fluturi

Planse povestea - Cei trei fluturi

Mesajde maria_maria » 13 Apr 2014, 14:20

Buna! Cine ma poate ajuta cu niste planse din povestea Cei trei fluturasi, in aceasta poveste este vorba despre 3 fluturi - alb, rosu, galben - pe care ii prinde ploaia; mai intai roaga o lalea galbena sa ii gazduiasca, apoi un crin alb; nici una dintre flori nu vor sa ii gazduiasca pe toti trei, ei prefernad sa stea in ploaie; soare ii aude sa alunga norii si ploaia.
Nu cunosc autorul acestei povesti, dar am nevoie de imagini, pt ziua in care imi sustin preinspectia pt grad.
Daca ma puteti ajuta, m-as bucura!
Va multumesc!
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39

Re: Planse povestea - Cei trei fluturi

Mesajde botezatu_mioara » 13 Apr 2014, 15:10

O idee: preluati imagini de pe net (cei trei fluturi, florile), imprimati, plastifiati, decupati si folositi doua planse suport (una cu ploaie, alta cu soarele), sau o macheta (o pot realiza chiar copii la ALA I) pe care sa asezati fluturasii. Copiilor le place acest gen de materiale, mai ales ca la repovestire ei pot sa manuiasca siluetele. Mult succes!
botezatu_mioara
 
Mesaje: 42
Membru din: 14 Sep 2008, 10:44

Re: Planse povestea - Cei trei fluturi

Mesajde maria_maria » 13 Apr 2014, 21:55

Multumesc pt idee! Eu ma gandeam sa imbin decupajul cu pictura. Macheta nu prea pot realiza, am grupa mica si imi este teama ca nu se vor descurca... Stiu ca lor le place sa manuiasca siluete dar imi este teama...
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39

Re: Planse povestea - Cei trei fluturi

Mesajde maria_maria » 13 Apr 2014, 21:58

maria_maria scrie:Buna! Cine ma poate ajuta cu niste planse din povestea Cei trei fluturasi, in aceasta poveste este vorba despre 3 fluturi - alb, rosu, galben - pe care ii prinde ploaia; mai intai roaga o lalea galbena sa ii gazduiasca, apoi un crin alb; nici una dintre flori nu vor sa ii gazduiasca pe toti trei, ei prefernad sa stea in ploaie; soare ii aude sa alunga norii si ploaia.
Nu cunosc autorul acestei povesti, dar am nevoie de imagini, pt ziua in care imi sustin preinspectia pt grad.
Daca ma puteti ajuta, m-as bucura!
Va multumesc!



Scuze pt greselile facute , era si cel mic langa mine si nu m-am concentrat asupra scrisului!
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori