Planificarea si desfasurarea orelor de istorie la cl a IV-a

Planificarea si desfasurarea orelor de istorie la cl a IV-a

Mesajde grigore_geta » 05 Dec 2006, 01:30

Cum ati planificat materia si cate ore de istorie aveti pe saptamana? Istoria ne cam pune probleme si ar fi bine sa ne mai lamurim. Programa e cara: nu se predau toate lectiile din manual.Eu sunt si metodist si am observat la multi inv. ca au introdus toate lectiile, desi au numai 1 ora pe saptamana. S-a copiat planificarea "model" de la Iasi, fara a se studia programa cu atentie.
Eu am 1 ora si nu am predat toate popoarele "de ieri". Mi se pare prea mult pentru copii.
Se vorbea si despre cursuri de formare pentru disciplina istorie.
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Mesajde nguther » 07 Dec 2006, 20:06

nici eu nu am introdus in planificare toate lectiile. impreuna cu profesoara de istorie am stabilit ceea ce am considerat ca este mai accesibil pentru copii la aceasta varsta. ne-am ghidat dupa indicatiile date de programa (ceea ce se poate face si cat).
nguther
 
Mesaje: 4
Membru din: 18 Sep 2006, 21:13

Mesajde salcudean10 » 16 Dec 2006, 23:01

Oricum am da-o si orice am face, este totusi prea mult si prea greu pentru copiii nostri. Ma refer la copiii obisnuiti, nu la cei supradotati care,poate, se descurca mai usor la obiectul istorie. Sunt foarte multe informatii intr-o lectie plus orientarea pe harta etc etc. A trecut aproape un semestru, dar nu sunt deloc multumita. Istoria ar trebui sa fie o materie atractiva, placuta pentru copii, dar nu este asa, dimpotriva! Care este parerea dvs.,stimati colegi?
salcudean10
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Apr 2006, 20:20

Mesajde cristyna » 17 Dec 2006, 20:32

Da, este foarte greu sa acoperim TOT la istorie. Planificarea am facut-o in asa fel incat sa respect programa (unde ni se cer toate popoarele) dar si celelalte variabile: varsta, faptul ca este de fapt o introducere in tainele istoriei, timpul (1 ora/sapt.) si nu in ultimul rand cantitatea de informatie cu care raman copiii dupa o ora de istorie. Eu am combinat altfel lectiile din manual deoarece NOI avem libertatatea de a ne intocmi planificarile. Programa ne ofera aceasta libertate dar cu cateva indicatii. Eu am postat planificarea aici, pe didactic.
In cadrul unei ore de istorie, dupa "dezghet" si anuntarea temei, ii rog pe copii sa citeasca lectia din manual, dupa care povestim (facem tot felul de analogii cu prezentul) si notam pe scurt ideile principale. Apoi le dau fisele. Nu lucrez intreaga fisa in clasa. De obicei, exercitiile lacunare le primesc tema, obligandu-i intr-un fel sa citeasca si astfel retin.
In legatura cu planificarea "model" de la Iasi, eu am fost cam nemultumita. Depinde de fiecare dintre noi cum stim sa ne personalizam munca si cat de mult ne place ceea ce facem.

Geta, stii ce este interesant? Nu-mi prea place istoria. De frica sa nu pateasca si elevii mei la fel, incerc sa o fac cat mai atractiva. :D
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde nadelus » 17 Dec 2006, 22:21

Eu mi-am conceput planificarea dupa manual, dar nu fac toate lectiile. Este imposibil. Am mare noroc cu dotarile din clasa -calculator si videoproector, conectare la internet - in felul acesta avand posibilitatea sa le arat copiilor multe imagini, harti...ma ajuta mult si materialele de la colegii de pe didactic.. ..Cand am discutat despre daci au vazut fragmente din filmul "Dacii"... au fost impresionati. Pentru o ora de istorie muncesc prea mult!... dar copiilor le place. Incerc sa le prezint totul ca pe o poveste din trecut, pe care trebuie sa o stie ca sa-si inteleaga prezentul si sa stie sa-si cladeasca viitorul. Ei vin cu informatii despre personalitati istorice, fiecare fiind pus in situatia de a completa informatiile date de antevorbitor. Sunt, insa, prea multe informatii pentru unii din ei.
nadelus
 
Mesaje: 35
Membru din: 02 Apr 2005, 17:42


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori