planificare

Re: planificare

Mesajde dabegarodica12 » 25 Oct 2011, 21:39

Cine are planificarea la limba si literatura romana de Marcela Penes cu ora de lectura la clasa a III a?Dar matematica la clasa a III a editura Euristica,matematica clasa a IV, cu saptamanile de recapitulare Euristica? Va rog frumos sa ma ajutati sunt si eu la inceput!
dabegarodica12
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Oct 2011, 20:18

Re: planificare

Mesajde sportiv » 25 Oct 2011, 23:33

Pai ce treaba au aceste planificari cu cele pe care trebuie sa le averti dumneavoastră?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: planificare

Mesajde dabegarodica12 » 26 Oct 2011, 08:41

Pai tocmai asta este ca nu reusesc sa le fac.La clasa a IIIa am 5 ore pe saptamana si lucrez dupa manualul Ana .NU are nimeni planificarea dupa manualul asta facuta dupa noile reguli,adica sa includa si ora de lectura? La clasa a IV a ,lucrez dupa acelasi manual Ana,avand acelasi numar de ore. Ma ajuta cineva?
dabegarodica12
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Oct 2011, 20:18

Re: planificare

Mesajde sportiv » 26 Oct 2011, 21:09

Stimabile (ă),
Numărul de ore pe care l-ați luat in limita trunchiului comun nu are nicio treaba cu tipul de manual pe care îl folositi in clasa!Nu există reguli noi (sau vechi) pentru o planificare! (chiar daca acum este o ,,foaie de parcurs” :) ) Aveti pe cea model a ministerului! De ce n-o folosiți? :D Daca nu va pricepeti,cereti sprijin,nu ne informati ca nu sunt planificari pe didactic! (Planificarea este o activitate personalizata,asa ca încercați a o face!)
Seara bună!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: planificare

Mesajde viocro » 26 Oct 2011, 23:25

La Suceava ni s-a spus clar, accentuat, că planificarea orei de lectură să o facem separat, nu inclusă în planificarea de limba română. Evident că este posibil ca în alte judeţe să nu se fi specificat cum, sau, dimpotrivă să se fi indicat să fie inclusă în planificarea limbii române. Am văzut pe didactic şi separate şi incluse. Mie mi se pare mai potrivit să fie separată, deoarece nu a fost prevăzută ca o completare de texte, ci ca pe o abordare nouă în care să urmărim un singur lucru: citirea conştientă a mai multor tipuri de texte (nu mai multe texte ca număr).
Sper să ştiu cum se pune aici o trimitere la un material postat pe didactic ca să vedeţi o planificare la lectură:
http://www.didactic.ro/pagina-mea/asimacopolgherghinica .
Sănătate şi numai bine!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 7 vizitatori

cron