PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde dana_09 » 23 Iun 2010, 19:35

Spuneti-mi , va rog, se poate face planificarea materiei pe calculator si nu pe hartie? Adica, e voie ???? Asta in cazul in care avem in clasa calculator, deci e disponibila pentru oricine vine sa te verifice.
Si daca da, cum se vizeaza de catre director?
dana_09
 
Mesaje: 12
Membru din: 03 Mar 2009, 17:13

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde aalliinnaa » 23 Iun 2010, 23:18

Eu cred ca se poate, mai ales daca ai un inspector mai deschis la minte.
Oricum, planificarea se face in dublu exemplar, un exemplar mai subtirel - fara unitati de invatare - se da directorului, deci o va viza atunci.
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde rofi3 » 24 Iun 2010, 10:23

De obicei se face pe calculator si se scoate pe hartie , caci este mai usor de vizualizat de catre inspectori si trebuie adaugata si la dosarul catedrei . Ati incercat planificarile online de pe www.didactic.ro ?
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde sportiv » 24 Iun 2010, 19:56

In care lege se stipuleaza ca un exemplar se da directorului?Chiar va rog,sa dati legea si articolul!CE TREABA ARE INSPECTORUL IN ACEASTA,,afacere"? De ce credeti ca el (inspectorul) are caderea de a hotari despre planificarea mea,care se cheama,in ultimul timp,personalizata? Nu sunt de acord cu ,,copierea'' de pe diodactic,sau din alta parte,dar nici cu ,,darea de seama la director sau inspector"! De ce? Ce au ei in plus fata de ceea ce stim noi la clasa?Poate ,.sau are timp'',un director sa ,,studieze'' progrmele scolare la toate clasele si obiectele'? (Si de unde atata ,,competenta pedagogica" si manageriala pe deasupra!
Pot reveni cu argumente !Deocamdata las pe cei care se cred ,,sefi'' sa ramana in continuare!
P.S. Pe ei,care mai au si ore pe la anumite scoli, cine-i verifica?(la planificari,desigur,nu prin alte parti :P )
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde sportiv » 24 Iun 2010, 20:15

ssuuppeerr_ttaarree-ccaa ttoott ssee ppooaarrttaa , aalliinnaa
Cred ca esti noua prin sistem!(ori aim patruns in el cu ajutorul unui inspector :D :lol: :P :mrgreen: )
Scuze ,daca gresesc!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde valimatiuta » 24 Iun 2010, 21:55

HAI, SPORTIVULE, CA DOAR PE-AICI TI-AI CASTIGAT EXPERIENTA!
Stii f. bine ca asa se practica: un exemplar la dosarul comisiei metodice (si nu mai subtirel ci intocmai ca ale tale), unul pentru tine - acasa, ca doar te pregatesti pentru lectiile de maine si la scoala. Vizeaza responsabilul comisiei metodice si directorul, iar inspectorul este cel care poate sa verifice prin sondaj sau nu daca ti-ai parcurs bine planificarea, daca ai intocmit bine toate hartoagele ... ca, deh, ... facem economie la hartie.
Suna mai mult pentru noii veniti!!!

Ca nu suntem cu toate de acord, ca le stim, ca studiem si ne conformam, ca nu lasam nimic sa ne umbresca munca noastra de decenii e f. clar. Dar cei care pun asemenea intrebari: planificari in calculator doar (si acelea copiate), cum si cand se pregatesc pentru lectii? (cand asteapta inspectia, atat??)

De aceea ma intriga atatea intrebari si cereri de materiale, sau chiar de schite, planuri de lucrari de grad ... . unele sunt chiar ridicole. Inteleg o parere, un schimb de experienta, un plus ... dar sa-ti dea altul tot, incepand de la ideea de concepere ... . Atunci ce-ai facut in sumedenia de scoli parcurse, in vasta-ti experienta didactica?

Ma intreb: pe ce lume am trait noi?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde aalliinnaa » 24 Iun 2010, 22:10

sportiv scrie:ssuuppeerr_ttaarree-ccaa ttoott ssee ppooaarrttaa , aalliinnaa
Cred ca esti noua prin sistem!(ori aim patruns in el cu ajutorul unui inspector :D :lol: :P :mrgreen: )
Scuze ,daca gresesc!


Ori sunt eu prea noua in sistem, ori tu esti prea vechi...si nu ma refer numai la sistem.
Cine inca isi mai da gradele didactice sau mai are cate o bigada, stie ce spun. Si chiar d-na Vali, cu oareşce experienta, stie. Cred ca si tu stii, numai ca te faci ca nu stii.

Oricum, nu induce in eroare tinerii ca vor avea de pierdut si nici tonul acesta incisiv nu cred ca te prinde...un sportiv ca tine e bine sa fie mai relaxat.

PS Am folosit persoana a II-a sg ca sa nu fac nota discordanta mesajelor tale!

O vacanta placuta si relaxanta doresc tuturor!
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde sportiv » 25 Iun 2010, 09:53

Nu scrie nici in legea invatamantului,nici in statut,precum nu am vazut nici in LEN-ce asteapta ,,sa se nasca",repet,nu ma obliga nicio lege,nicio metodologie sa dau planificarea in copie directorului sau mai stiu eu cui atcuiva.Este cu ,,drept de autor", personalizata (urmeaza sa fie impozitata) :D
In prezenta mea directorul, (care, de regula, nu are planificare :oops: ) poate s-o studieze,sa faca observatiile ,,pertinente" (daca ar cunoaste programele scolare) :oops: dar nu ramane la el!Asa vad eu lucrurile! (Si nu sunt prea invechit,nu am ramas cu,,scoala'' de acum 35 de ani; n-as vrea sa dezvolt subiectul,la ceea ce am vazut pe la perfectionari)
Toate bune ale concediului!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde valimatiuta » 07 Iul 2010, 12:52

Ai drepate, sportivule. in multe privinte si-mi place stilul tau combativ! Ce-mi place cel mai mult este ca lovesti exact la tinta, nu degeaba esti sportiv! ... doar ca, vezi tu, "lumea-i cum este si ca dansa suntem noi"!
De-ar fi-n tara asta macar un sfert din populatia dascaliceasca cu o atitudine atat de realista precum cea pe care ne-o postezi aici!!! Dar furisatul dupa colt cred ca apartine unei paturi sociale resemnate (cei mai vechi) si dezinteresate (din cei noi)!!! Ar mai fi de completat ...

Problema ta e directorul ... de ce sa aiba si el planificarea mea?! Eu as intreba: de ce sa fac atatea exemplare (3: eu, resp. com. met. si directorul), ca doar pe vremuri colectam cu elevii hartia si alte cele, le valorificam, atat cat era, acum insa risipim, risipim ... parca n-ar fi de la noi ... si tot vorbim de-acei copaci, de-acele turbulente atmosferice, climatice ..., hai ca ne mai saturam de inadvertente!!!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde radumariutza » 08 Iul 2010, 18:14

La noi, invatatorii fac un singur exemplar. O ducem la semnat la unul din directori si o luam inapoi. De obicei, o tinem la dulap pentru a o prezenta celor ce vin in inspectie.
Profesorii, in schimb, fac doua: unul pentru ei si unul pentru director. E drept, ca ei scriu mai putin in planificari. Noi avem planificari voluminoase.
Era mai bine cu ani in urma cand nu se cereau planificari cu obiective de referinta, activitati de invatare, material didactic... Acum pierdem o gramada de timp cu lucruri care , dupa parerea mea, nu au rost.
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde invatator » 12 Iul 2010, 22:29

Asa, pentru un schimb de informatii: in scoala noastra, planificarile si proiectarile se vizeaza de catre responsabilul comisiei metodice a invatatorilor in prezenta directorului. NU solicita nimeni dublura.
Dar ce ziceti de SEMNATUL CONDICII in invatamantul romanesc? Care-i scopul sa scrii fiecare ora cu ce faci in acea ora?
Ce usor ar fi un sistem de pontare la intrare si la iesire din scoala, dar nu, noi sa scriem ca pe vremurile vechi de tot...
Oare nimeni nu va ridica corvoada asta???
E Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde sportiv » 13 Iul 2010, 21:10

Mi se pare interesanta o noua abordare a demonstrarii prezentei la scoala pentru care sa primim amarata de retributie! Nici macar nu va mai fi nevoie a taia mii de hectare de padure pentru ,,condicute`` Poate aude si dl funeriu!(sau, mai ales , conducatorul iubit,dl base!) :D :P :roll:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde elenat » 13 Iul 2010, 22:50

papagalii Romaniei.jpg
papagalii Romaniei.jpg (15.6 KiB) Vizualizat de 997 ori
Cine să audă domnule sportiv? Sunt toţi nişte papagali, ca şi ăştia doi... :lol:
Avatar utilizator
elenat
 
Mesaje: 8211
Membru din: 09 Dec 2005, 15:55

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde rofi3 » 14 Iul 2010, 12:55

Poza aceasta ar fi fost buna de postat in topicul Papagali. :P
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: PLANIFICARE PE HARTIE SAU FORMAT ELECTRONIC?

Mesajde andreea_muntean » 14 Iul 2010, 18:37

Educatoarele au scapat de scrierea amanuntita a condicii , adica minciuni si minciunele ...nimeni nu facea ce scria acolo ...valabil si pentru invatatori ( astept contra...argumente...) Semnatura ora sosire in gradinita , semnatura ora plecare din gradinita .
Sportiv ai Fb . Dar , ceea ce scriu colegii pe forum chiar se practica , cu mici diferente . La noi planificarea ajunge la dl director in prezenta noastra , cica o citeste , apoi o semneaza . Asta se intampla de cand sunt titulara aici . Pana atunci ( pana mi-am gasit locul ... :roll: ) am avut ocazia sa functionez in cateva scoli , unde SENIORUL avea pretentii majore , adica planificarea in format electronic la Domnia Sa si pe hartie personal , pentru ca directiunea trebuie "sa dea bine" la orice inspectie , de orice natura . In concluzie , nu vei gasi nicaieri vreun alineat al vreunui articol care sa concretizeze aceste treburi . Fiecare face cum , ce , cat , unde , cand ...
Nu are rost sa-i mai raspundem domnisoarei care adreseaza intrebarea , ca o planificare pe hartie , manuscris , este utila si-nca-n ce hal ! De asemenea o planificare copiata nu face decat sa te adanceasca in mediocritate ...dar n-are sens ...Traiasca didactic.ro si cei care posteaza planificari pentru micii dascali :lol: !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori