Plagiatul utilizat de cadrele didactice!!!

Plagiatul utilizat de cadrele didactice!!!

Mesajde ivangabriela » 10 Sep 2011, 00:21

Rasfoind materialele de la ciclul primar de pe didactic.ro, am fost mirata cand am vazut titlul unei lucrari personale in arhiva utilizatorului alexi2007. Gandindu-ma ca este doar o coincidenta nefericita, am citit materialul si am fost socata de faptul ca idei si pasaje intregi au fost preluate din lucrarea mea. Eu stiam ca plagiatul se pedepseste prin lege!!! Persoana respectiva nu a schimbat nici macar titlul!!! Materialul original a fost realizat de mine cu cativa ani in urma si a fost prezentat la Simpozionul Internaţional de Didactică Modernă cu tema „Adresa mea – România, Europa” ediţia a II-a, 10 mai 2008, impreuna cu un colaj realizat de elevii mei pe tema drepturilor copilului. Am atasat ambele materiale aici si am colorat in rosu textele identice (in opinia mea) ca sa puteti compara si d-stra, stimati colegi, si sa-mi spuneti cinstit daca gresesc. Si eu ma inspir din munca voastra, si eu folosesc anumite materiale de aici la clasa, si eu admir munca multor colegi, dar nu as putea sa fur si sa-mi pun numele pe munca altuia, ba sa mai si postez in vazul lumii ditamai minciuna!!!
Fişiere ataşate
unitate_in_diversitate_e_ok_sa_fii_diferit-1.doc
Materialul publicat pe didactic.ro de utilizatorul alexi2007
(48.5 KiB) Descărcat de 145 ori
DSC01271.JPG
Posterul care a insotit materialul original la Aiud
Unitate în diversitate.doc
Materialul original din calculatorul meu
(47.5 KiB) Descărcat de 168 ori
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33

Re: Plagiatul utilizat de cadrele didactice!!!

Mesajde emil » 10 Sep 2011, 07:44

Aveti perfecta dreptate, este dreptul dvs. de a va proteja munca. Din pacate, este o practica, mai ales la sectiunile "invatamant primar" si "invatamant prescolar". Se copiaza paragrafe, secvente, carti intregi, imagini etc. Unele lucrari sunt resppinse dar, din pacate, nu putem descoperi intotdeauna frauda. Dupa cum este specificat in termenii si conditiile didactic.ro, resposabilitatea apartine utilizatorilor. In orice caz, aceste practici sunt dezonorante dar mai ales ilegale si pot fi sanctionate prin justitie.
Situatii similare sunt si pentru persoanele care copiaza fara discernamant imagini spunand ca sunt "de pe internet" si considerand ca "sunt gratuite". Inca odata va semnalez fatul ca portalul nostru promoveaza lucrari originale pe care le puteti realiza usor, cu efort propriu dar si cu ajutorul copiilor/elevilor cu care lucrati.

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Plagiatul utilizat de cadrele didactice!!!

Mesajde felixmunteanu » 10 Sep 2011, 10:30

Da, Gabriela, recunosc panoul cu care ai venit la scoala noastra la simpozion. L-ai prezentat in CDI si ai avut succes.
E mai mult decat trist ce se intampla. Ca sa nu spun ca am trimis unei colege de aici niste versuri pe care i le-am compus special pentru o lectie deschisa si ea le-a publicat intr-un PPT pe care l-a semnat in nume personal. Felicia Munteanu era inexistenta. Facere de bine...

De nenumarate ori am semnalat furturile de pe didactic: am trimis mesaje private, am scris administratorilor, am dat nota 1 cu comentariul justificativ, dar se pare ca nu-i destul. Ceea ce m-a mirat a fost faptul ca niciun utilizator nu mi-a raspuns in vreun fel. Nu sa multumeasca, doar sa arate ca au citit mesajul. :( Singurii care au facut-o au fost administratorii. Parerea mea e ca hotii trebuie BANATI de catre administratori si toate materialele lor sterse.
Dar am o idee si mai buna. In cazul cand se descopera astfel de fapte, nu e mare lucru sa se trimita frumos o scrisoare catre scoala unde lucreaza hotului si catre ISJ ca sa vada cu ce se ocupa asa-zisii lor oameni carora le mai dau si gradatii pe munca altora. Cred ca tot administratorii pot face asta, avand la dispozitie datele personale si reclamatiile noastre.
Va spun drept ca mi-a venit mie trimit de cateva ori, cu toate dovezile, dar ceva nu functioneaza. Explic:
Nu pot vedea profilul utilizatorilor, decat daca acestia fac comentarii pe prima pagina (la sondaje sau la stiri) sau la documentele postate la materiale. Daca dau click pe forum, apar numai mesajele utilizatorului. Daca intru pe cautare avansata nu ma descurc.

PS: Admir eleganta cu care ai formulat titlul, dar despre hoti nu se vorbeste eufemistic. Li se spune ca sunt HOTI si ca FURA. :evil:
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Plagiatul utilizat de cadrele didactice!!!

Mesajde ivangabriela » 11 Sep 2011, 00:12

Asa este, draga Felicia, ar trebui sa existe consecinte ale unui asemenea gest pentru cadrul didactic care a uitat ca trebuie sa fie un model pentru elevii sai.

Mi-a trecut un gand prin cap si am verificat materialele postate de utilizatorul cu pricina. Aproape toate au fost postate in luna august a acestui an, exceptie facand vreo doua-trei dintre ele, care au fost postate in luna septembrie. Oare sa fi avut nevoie de adeverinta de pe didactic alexi2007 sau sunt eu excesiv de rautacioasa?
ivangabriela
 
Mesaje: 196
Membru din: 28 Aug 2006, 20:33


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori