PARTENERIAT

PARTENERIAT

Mesajde cocalici » 05 Oct 2006, 22:32

Acum doi ani,la un simpozion ,la scoala ''O. Voicu" Bacau,s-au intalnit un grup de invatatoare pline de entuziasm,care au pecetluit activitatea unui parteneriat.Proiectul se desfasurase la nivelul judetului Bacau -in 18 scoli-. Astfel proiectul''TRADITII SI OBICEIURI-perle ale culturii locale"a prins contur.Prima intalnire a fost la Ploiesti,unde a fost minunaaat. Colegele noastre:Petre Cristina,Bazavan Larisa,Baban Marilena, Sanda Valentina, Moiceanu Argentina,Stanescu Liliana,Matei Coralia ne-au aratat meleagurile lui Nicolae Iorga ,frumusetile vaii Teleajanului,traditii si obiceiuri specifice.
A doua intalnire a avut loc la Buzau - Basca Chiojdului. Colegele de aici ,Dragomir Marilena, Ciuca Cristina,-impreuna cu colegele lor ,ne-au aratat traditii de pe valea Chiojdului, traditii legate de viata de la stana,minunatele locuri unde Prahova se uneste cu Buzaul.
A venit randul Vrancei. Mihaela Pavel,Ionela Chiriac,Ctin si Elena Nica ,Maria Dulgheru au realizat un regal. Activitatea de aici a fost deosebita. Astfel am vizitat locurile Vrancioaiei,Naruja si Nereju, Paltin si Spulber. Am avut ocazia sa participam la Spulber la hramul satului. Puteti
accesa www.freewebs.com/vrancea2006 pentru a vedea cateva imagini de la aceasta actiune.
Pe 13,14,15 octombrie e randul nostru, al Bacaului sa demonstram ca nici pe la noi nu s-au pierdut traditiile neamului nostru.Asteptam cu narabdare sa ne revedem.
cocalici
 
Mesaje: 147
Membru din: 21 Mai 2006, 04:15
Localitate: bacau

Parteneriat

Mesajde mihaela_pavel1971 » 24 Oct 2006, 18:11

Pe 13,14,15 octombrie a avut loc intalnirea din cadrul parteneriatului de dezvoltare profesionala" Traditii si obiceiuri-perle ale culturii locale".S-a poposit astfel pe meleagurile unde ideea a prins contur.Am avut minunata ocazie-ca musafir- de a reintalni colege pe care nu le vazusem de 17 ani,de a revedea locuri frumoase,iar pentru oaspetii din alte judete sunt convinsa ca a fost un prilej de cunoastere !
Organizatorilor(Dumitrascu Coca,Chiriac Viorica,Grigore Felicia,Istoc Cornelia,Hodea Cristina,Lupes Tereza,Diamant Maricica,Chiriac Coca,Ciurea Magda,Fecioru Iulia,Pascaru Lucia,Vrabie Maria) le adresez felicitari si ma bucur din plin ca agenda contine multe adrese ale unor colege pe care imi place sa le numesc de acum prietene !
Ne-am simtit onorate de prezenta reprezentantilor I.S.J.Bacau si a reprezentantilor Prefecturii si ii asiguram ca au in judetul lor oameni de calitate!
mihaela_pavel1971
 
Mesaje: 68
Membru din: 04 Dec 2005, 13:44
Localitate: Adjud,Vrancea

Mesajde cocalici » 02 Iun 2007, 23:00

Iata ca parteneriatul nostru a ajuns la o alta intalnire . De asta data pe meleaguri doljene. Drumul a fost lung , dar nu a fost in zadar. Am ajuns in cealalta parte de tara , unde am fost primite ca la noi acasa. Am intalnit aici un "pumn" de colege minunate:OLARI DOINA,DRAMBOI CRACIUNA, ODOLBASA CONSTANTA, MITRAN MARIANA, DINU MARIA,care impreuna cu alte multe colege din Craiova si din alte localitati ,ne-au aratat locuri pe care singure nu le puteam descoperi niciodata.Micii olteni de la diferite unitati de invatamant ne-au demonstrat iarasi ca traditiile noastre nu vor muri niciodata.Neam simtit minunat in comuna Daneti unde oameni minunati au facut ca prezenta noastra sa devina o sarbatoare .Si astfel olteni , moldoveni , munteni si-au dat mana in hora dragostei de neam.Si pentru ca activitatea noastra a prezentat interes o dovedeste prezenta inspectorilor de specialitate de la ISJ Dolj si a directorului Muzeului Olteniei din Craiova.A fost frumos dar a trecut.....insa va veni intalnirea de la Caracal!
cocalici
 
Mesaje: 147
Membru din: 21 Mai 2006, 04:15
Localitate: bacau


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori