Orele de educatie fizica in invatamantul primar

Orele de educatie fizica in invatamantul primar

Mesajde cristinaelenarosu » 14 Mai 2015, 18:56

Buna ziua! Sunt profesor pentru invatamantul primar. In urma cu ceva timp liderul de sindicat din scoala la care predau a venit cu un tabel pe care ne-a cerut sa il semnam pentru ca dorim sa ii imputernicim pe ei (sindicatul) sa ne reprezinte pentru a castiga in instanta plata orelor de educatie fizica pentru invatatorii care nu au la clasa profesor de educatie fizica si sustin aceasta ora. Timpul a trecut si acum vreo doua saptamani am aflat de la o colega de naveta, invatatoare la o alta scoala ca la ei in scoala orele de educatie fizica se platesc la invatatorii care tin aceste ore inca de la incepurul anului scolar. M-am interesat la scoala, am facut cerere pentru plata acestor ore si mi s-a comunicat ca daca nu am facut cerere inca de atunci nu putem fi platiti decat din momentul cererii. Trebuie sa specific ca noua nu ni s-a spus niciodata de la scoala noastra ca trebuie sa facem cerere lunar pentru a fi platiti. L-am intrebat pe domnul director si ne-a comunicat ca a venit acum un an si ceva un comunicat de la sindicat si ca daca dumnealui nu a primit nicio cerere a presupus ca nu dorim sa fim platiti. I-am spus ca nu ne-a spus nimeni ca trebuie sa facem acest lucru, iar dumnealui a spus ca a crezut ca ne-a comunicat liderul de sindicat, care ne este coleg. Am vorbit si cu liderul de sindicat din scoala si acesta spune ca este vina secretariatului care nu a trimis comunicatul primit de la sindicat catre invatatori. In acest moment 6 invatatori nu si-au primit banii pe orele de educatie fizica, ni se spune ca nu putem fi platiti retroactiv, ci doar de acum cand am facut cerere, iar vina se arunca de la director la liderul de sindicat si de la acesta din urma la secretariat.
Cine stie ceva si ne poate ajuta cu un sfat va fi bine primit. Am avea sanse sa obtinem banii in instanta?
Cu multa stima,
Prof. Cristina Rosu
cristinaelenarosu
 
Mesaje: 18
Membru din: 16 Oct 2007, 15:31

Re: Orele de educatie fizica in invatamantul primar

Mesajde naftanailaconstanta » 27 Mai 2015, 14:55

Colega.oricum suntem platiti ca si necalificati pentru aceste ore.
naftanailaconstanta
 
Mesaje: 55
Membru din: 09 Noi 2009, 21:40

Re: Orele de educatie fizica in invatamantul primar

Mesajde adeliamuntean » 27 Mai 2015, 20:18

Raspunsul pe care l-am primit de la ISJ Alba pentru plata acestor ore a fost ca nu ma poate plati din urma si ca eu am facut aceste ore dupa un acord tacit. Asta este! Nu ne-a spus nimeni ce trebuie sa facem cu aceste ore, le-am tinuta ca ..., na, cum sa nu le faci/ dar plata?
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Re: Orele de educatie fizica in invatamantul primar

Mesajde oana_di » 27 Mai 2015, 21:44

În unele judete s-a actionat in judecata pentru plata orelor de educatie fizica( s-au poate in toate) si s-a si castigat. Pana in prezent nu am primit niciun leu. Sa inteleg ca trebuia sa depunem lunar cereri pentru a fi platiti, din momentul in care am fost anuntati ca am castigat procesul ? De unde stiti de aceste cereri? Poate cineva sa posteze documentul de la sindicat, care prevede acest lucru?
oana_di
 
Mesaje: 48
Membru din: 09 Mai 2012, 18:30

Re: Orele de educatie fizica in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 28 Mai 2015, 10:17

În conformitate cu art. 15(3) din Contractul Colectiv de Muncă Unic la Nivel de Sector de Activitate – Învăţământ Preuniversitar, orele de educaţie fízică predate de învăţători, institutori şi profesori pentru învăţământ primar, care nu sunt predate de profesori cu studii superioare de specialitate, pot fi remunerate în sistem de plata cu ora, ca personal necalificat.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Orele de educatie fizica in invatamantul primar

Mesajde oana_di » 28 Ian 2016, 22:19

oana_di scrie:În unele judete s-a actionat in judecata pentru plata orelor de educatie fizica( sau poate in toate) si s-a si castigat. Pana in prezent nu am primit niciun leu. Sa inteleg ca trebuia sa depunem lunar cereri pentru a fi platiti, din momentul in care am fost anuntati ca am castigat procesul ? De unde stiti de aceste cereri? Poate cineva sa posteze documentul de la sindicat, care prevede acest lucru?
oana_di
 
Mesaje: 48
Membru din: 09 Mai 2012, 18:30

Re: Orele de educatie fizica in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 07 Feb 2016, 19:26

oana_di scrie:
oana_di scrie:În unele judete s-a actionat in judecata pentru plata orelor de educatie fizica( sau poate in toate) si s-a si castigat. Pana in prezent nu am primit niciun leu. Sa inteleg ca trebuia sa depunem lunar cereri pentru a fi platiti, din momentul in care am fost anuntati ca am castigat procesul ? De unde stiti de aceste cereri? Poate cineva sa posteze documentul de la sindicat, care prevede acest lucru?

Trebuie să apară hotărârea judecătorească în unitatea școlară unde lucrați!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Orele de educatie fizica in invatamantul primar

Mesajde mihaela_c_ » 14 Sep 2016, 19:22

Buna seara! Daca profesorul de educatie fizica solicita ore in completarea catedrei, cum sunt ele selectate pentru a fi desfasurate de acesta? Stiu ca directorul dispune, dar exista niste criterii in functie de care se acorda?
mihaela_c_
 
Mesaje: 4
Membru din: 20 Aug 2009, 18:05

Re: Orele de educatie fizica in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 15 Sep 2016, 15:52

Completarea catedrei este prioritară, fie că se dau de la primar, fie de oriunde (dacă acestea există).
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori