ordinea rezolvare transfer

ordinea rezolvare transfer

Mesajde ioana64 » 03 Mai 2011, 19:35

As vrea si pererea d-voastra in legatura cu urmatoarea situatie: Vreau sa ma transfer de pe postul de educatoare titulara- urban pe post de prof. psiho-pedagog (am studiile necesare) si am punctajul cel mai mare(evaluarea s-a facut la nivelul postului solicitat). Urmatoarea candidata este titulara- rural, dar este in specialitatea postului si are prioritate cf. art.22. Cf. art.24, ordinea rezolvarii transferului este: in aceeasi localitate, in localitatea de domiciliu, etc... Intrebare: daca eu sunt singura din localitatea care cer transferul, nu ar trebui sa fiu prima care alege indeplinind doua criterii: de localitate si punctaj? Urmatoarea are dreptul sa ceara orasul, dar in a doua faza pentru ca vine in localitatea de domiciliu si are prioritate in aceasta faza. Daca nu, de ce s-a mai facut aceasta ordine? Legea este neclara din punctul meu de vedere.
Multumesc
ioana64
 
Mesaje: 22
Membru din: 02 Apr 2007, 21:50

ordinea rezolvare transfer

Mesajde costi_52 » 03 Mai 2011, 22:34

Legea este foarte clară. Tocmai de aceea nu are rost să vă faceţi probleme. Ordinea desfăşurării pretransferărilor este dată de art. 24. Se începe cu cei care se încadrează în prevederile art. 24 litera a (în aceeaşi localitate). Neexistând cadre didactice care să se încadreze în prevederile art. 22, rezultă că sunteţi prima (şi singura) care poate solicita postul. După ce se termină repartiţia tuturor cadrelor care se încadrează în prevederile art. 24 litera a (dacă există), urmează cele de la litera b (în localitatea de domiciliu). Abia acum ajunge la comisie candidata de pe locul doi. Aceasta poate solicita un post din cele rămase (dacă mai rămân).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori