Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 11 Noi 2009, 19:15

,,Harababura este doar la dumneavoastra!Cititi,va rog,parerile de pe acest topic!Nu trebuie,deocamdata,sa ne numaram orele care ne raman!
,,Succesuri" multe!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde rofi3 » 11 Noi 2009, 19:45

Buna seara,
As dori sa va rog sa pastram un ton adecvat si sa incercam sa evitam ironia atunci cand nu este cazul.
Va multumesc.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde adina59 » 12 Noi 2009, 00:18

Daca in trunchiul comun se indica clar 0 ore la consiliere si orientare,cum poate un director sa-mi ceara sa trec o ora extindere la aceasta disciplina,cand nu e vorba nici macar despre o disciplina optionala? Eu am dedus ceva , dar dv. ce parere aveti?
adina59
 
Mesaje: 7
Membru din: 28 Iun 2009, 16:03

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde rofi3 » 12 Noi 2009, 10:54

In invatamantul liceal noi avem 1 ora de consiliere si orientare, 1 h de consiliere cu parintii / saptamana si o activitate extrascolara pe luna.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde blagavioleta2008 » 12 Noi 2009, 16:03

Bună - ziua, am citit ultimele mesaje...D-na Georgiana Ravici, aceste ore de consiliere vă sunt incluse în catedră? Sunt în afara catedrei de 18 ore?
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde rofi3 » 12 Noi 2009, 19:50

Buna seara,
Nu este nici o ora inclusa in catedra , ora de consiliere este considerata dirigentia , iar celelalte la fel.
De platit suntem platiti pentru toate ,cu acel procent de 10 % - indemnizatia de dirigentie, insa acest lucru se intampla la liceu.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 12 Noi 2009, 21:21

Despre aceste ore (consiliere si orientare) vorbim ca ore ale elevilor din planul de invatamant si schemele orare,nu norma a unui cadru didactic- exceptie educatoare si invatatori care au POST).Ordinul trimis de minister este aberant ca si cel de promovare a tuturor elevilor de clasa I (c-asa-i in romanica,ordin de ministru peste lege!)Daca in planul de invatamant, d-le rofi, scrie la aria curriculara ,,consiliera si orientare" 0-1 si eu optez pentru 0,cine, si de ce ma poate obliga sa trec aceasta ora in planul de invatamant-schema orara,a clasei,de regula,in detrimentul altei ore de aprofundare sau extindere a CDS-ului? (Daca la discipline optionale scrie 1-4,ma poate obliga sa iau 1,corect, dar ,nicidecum 2 sau 3, sau 4 )! Vis-a-vis de consilierea ba o treceti in catalog,ba nu,ba o notati,ba nu,ba faceti activitati cu copiii si cu parintii saptamanal,ba una , ba alta!Ce a aparut in acel ordin se referea strict la anumite ACTIVITATI si sarcini ale DIRIGINTELUI,nicidecum de trecere in schema orara, obligatoriu, pentru educatoare si invatatori a unei ore distincte!
(Parerea mea ,,care este" :P )
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde adrianaar » 13 Noi 2009, 00:16

Mi-am pus in orar o ora de consiliere (am ramas cu 7 ore lb. romana :( ) si o ora la dispozitia parintilor. Astazi am vrut sa tin o ora deschisa deoarece mi s-a parut important ca parintii si mai ales mamele sa fie vada momentul in care copiii lor scriu pentru prima data cuvantul ,,mama''. Le-am trimis din timp biletele pentru a-i anunta. Si n-a venit nimeni. La sedintele cu parintii sunt prezenti 9-10 parinti...ceilalti fiind mereu ocupati. Intrebarea mea este :la ce ne folosesc toate acestea ? Noi oricum ne facem treaba iar parintii interesati au fost bine primiti si pana acum ...
:roll:
adrianaar
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Ian 2009, 23:52

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde khrissa » 29 Noi 2009, 20:56

In Olt s-a specificat ca ora de consiliere (dirigentie) la ciclul primar nu are nici o legatura cu "Consiliere si orientare" din Planul-cadru ci, in fiecare luna se va desfasura saptamanal cate o activitate de: Ed. Rutiera, Ed. pt. sanatate, PSI iar in ultima saptamana o activitate extrascolara legata de un eveniment apropiat.
Daca are cineva o astfel de planificare pentru clasa a IV-a, va rog sa-mi trimiteti pe adresa: [cenzurat, va rog comunicati prin mesaj privat]
khrissa
 
Mesaje: 4
Membru din: 02 Ian 2008, 13:10

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 30 Noi 2009, 16:40

Deja s-a banalizat acest topic! Fiecare judet,ca sa nu spun fiecare invatator face dupa cum il ,,taie capul"!Am dreptate dle Onea?
(Astept parerea dumneavoastra ,ca ,,reprezentant'' al unui judet,si nu ca moderator!!
Scuze,acum n-am iesit din topic!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde khrissa » 01 Dec 2009, 19:04

Nu ora de consiliere ne deruteaza. Oricum, mai tot timpul facem asa ceva dar cred ca nimeni nu prea stie rubricatia si tematica.
O seara placuta tuturor colegilor!
khrissa
 
Mesaje: 4
Membru din: 02 Ian 2008, 13:10

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori