Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 30 Oct 2009, 19:02

Spuneam undeva(si vad ca nu gresesc) doua cuvinte:INCOMPETENTA si OPORTUNISM.Atat!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde fscb » 31 Oct 2009, 11:34

Avatar utilizator
fscb
 
Mesaje: 104
Membru din: 06 Feb 2007, 18:51

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde valimatiuta » 31 Oct 2009, 18:44

Am citit cu atentie ordinul sibienilor, il asteptam cu interes si pe cel alor nostri. Bine ar fi sa-l vedem si pe OMECI nr. 5132/10.09.2009
Intr-adevar, fscb, ar fi mai bine sa-l citim si-apoi sa comentam.
E de bine!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde vera2008 » 31 Oct 2009, 20:32

Si ISJ Bacau a dat unele precizari cu privire la ora de Consiliere.Le gasiti aici:
http://isj.bc.edu.ro/Members/primar/pre ... ntare.doc/
vera2008
 
Mesaje: 750
Membru din: 03 Ian 2008, 22:55

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 31 Oct 2009, 20:59

Pt.vera 2008
Discutam pe forum ceea ce am inteles- ISJ-uri sau persoane fizice! Va sugerez sa cititi tot comunicatul ISJ-ului Bacau (coroborat cu ordinul) si sa descoperiti ca intre citatul ,,portocaliu" si ultima afirmatie sunt situatii contradictorii.
Deocamdata atat! Pot veni cu mai multe argumente.Eu nu am in schema orara ora de consiliere ,deoarece din planul cadru am ales 0 la aceasta rubrica!
Cine ma poate obliga sa iau 1?In CDS ma poate obliga cineva sa iau 2 , daca e 1-4?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde leu » 01 Noi 2009, 14:03

Ma simt obligata sa vin cu precizari. Noua ni s-a cerut planificarea activitatilor, dar nu ni s-a impus o ora obligatorie la clasa(avem 0 in trunchiul comun). S-a spus... orientativ o planificare a ceea ce noi vom consilia.( cand si cum ramane la latitudinea noastra).
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 01 Noi 2009, 15:28

Iata,cineva cu picioarele pe pamant!Cand vom consilia e treaba noastra (asta ca sa fim in limita acelui ordin aberant,oare dirigintii chiar nu stiu ca sa faca la ora lor?;n-au imvatat la acel,,modul pedagogic",atat de mediatizat,cerut si aducator de bani pentru unii?!Domnilor profesori universitari multumiti-va cu 10 000 pe luna (pamant),mai lasati invatatamantul sa respire si la ,,talpa"! De n-ar fi aceasta ,,n-ati exista"!.(La capacitatile dumneavoastra puteti lucra doar in cercetare,ca sa primiti salarii mai mari si sa va puteti exprima ,,eruditia";)
Sigur ca fara planificare nu putem spune parintelui ceva despre copilul lui!
Daca statul si-a planificat ,,0" in bugetul pentru ,,rachete pe Luna" in anul x..,inseamna ca oricum trebuie sa planifice cum ajunge pe luna! :P sa ne informeze ,,sa nu ramanem fara cunostinte", asta asa, ca sa ,,nu dormim la locul de munca"! :idea: :roll:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde claudia750120 » 01 Noi 2009, 16:33

Acesta este anuntul ISJ Sibiu
Fişiere ataşate
nota inspector invatamant primar.jpg
claudia750120
 
Mesaje: 49
Membru din: 13 Aug 2009, 18:13

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde ela52 » 02 Noi 2009, 00:02

Din ordin am inteles ca e mai bine sa ai in schema orara Consiliere si orientare ! Daca nu,trebuie alocata o ora in care sa fii la dispozitia elevului pentru consiliere.Inseamna ca nu trebuie sa fie toti elevii prezenti, ci doar cel/cei care au nevoie de suport educational ? In rest , e clar in ceea ce priveste sedintele semestriale cu parintii, ora saptamanala de consiliere a parintilor si activitatile extracurriculare - minim una pe luna.
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 03 Noi 2009, 22:03

De ce ar fi mai bine sa fie in schema orara?Cineva poate lua 0 in schema ,asa ca nu trebuie sa apara !Se pot desfasura activitati cu elevii fara ca ora sa fie in schema orara a clasei.NU FACEM DECAT CEEA CE AM FACUT SI PANA ACUM, dar de ce sa nu apara ca o noutate in invatamantul din romanica?
Activitati placute!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde coelera » 06 Noi 2009, 13:29

In mod normal o lipsa, o nevoie genereaza o solutie. In acest caz a sesizat cumva cineva lipsa unei ore in plus de consiliere pentru elevii de invatamant primar? A facut cineva vreun studiu prin care cu o astfel de ora in plus s-ar rezolva o anumita problema pentru elevii din acest ciclu de invatamant? In acest caz as vrea sa cunosc si eu rezultatele acestui studiu, sa ma convinga si pe mine cineva ca e chiar necesara, ca doar eu o pun in practica.

Dar e posibil ca nevoia sa fie de a "acoperi" o gaselnita birocratica, aceea de a avea o ora de "dirigentie" pentru a primi sporul de dirigentie. Voi, colegii mei, spuneti-va parerea, care e motivul, ratiunea pentru care s-a introdus o ora in plus ?

Eu observ consecintele aici, la noi, in scoala. Colegele pun minimum de ore din trunchiul comun la toate disciplinele pentru a "incapea" si aceasta ora in norma didactica. Cine are de pierdut? Cine are de castigat?
coelera
 
Mesaje: 40
Membru din: 06 Feb 2006, 12:50

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 06 Noi 2009, 21:47

E clar ce as putea spune,ce de fapt am mai spus:OPORTUNISM,SLUGARNICIE,NECUNOASTEREA LEGII!
Scuze daca supar pe cineva!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde blagavioleta2008 » 10 Noi 2009, 13:55

În asemenea condiţii impuse, pot şi eu spune, cere, să mi se considere consiliere şi orientare timpul petrecut în excursii 10 - 12 ore ( când slavă Domnului...consiliem "aspecte", "comportamente" ...) serbări câte 3 - 4 pe an şcolar şi pe care le prezint înafara programului, drumeţii, concursuri...care sunt pline de... consiliere şi orientare ! Acestea le contabilizează cineva? ... ba ni se cer şi procese-verbale, cu semnături, cu stampile...multe dintre ele inutile ! Asta e! Suntem împovăraţi şi ne aşteptăm la multe !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 10 Noi 2009, 16:12

Puteti,cu documentele pe care le intocmiti! :roll: (chiar daca aveti 0 in schema orara) :mrgreen:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Ora de consiliere si orientare in invatamantul primar

Mesajde blagavioleta2008 » 10 Noi 2009, 19:57

Am la opţional - în cadrul ariei curriculare "Consiliere şi orientare"- "Micul scriitor" cu scopul de a-i învăţa pe copii să citească, să lectureze, să comunice şi să tehnoredacteze creaţii, texte informative...etc. Problema e că am 16 ore în catedră, cu tot cu opţional, iar unii spun că această oră de consiliere trebuie să fie aparte, pentru cei 10%. Nu mai înţeleg nimic ! Anul acesta împlinesc 25 de ani vechime în învăţământ şi ...o harababură ca aceasta, parcă, nu am mai pomenit!
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori