Optionalul la gradinita

Optionalul la gradinita

Mesajde bejicris » 11 Sep 2009, 11:52

La grupa mica ce optional se poate face?
bejicris
 
Mesaje: 14
Membru din: 12 Aug 2009, 10:23

Re: Optionalul la gradinita

Mesajde alina_ionescu » 11 Sep 2009, 18:52

Pictura sau engleza
sau chiar amandoua daca sunt profesori
Avatar utilizator
alina_ionescu
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Aug 2005, 13:18
Localitate: IASI

Re: Optionalul la gradinita

Mesajde dbv » 11 Sep 2009, 19:09

eu am avut dans modern si engleza
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Re: Optionalul la gradinita

Mesajde bejicris » 11 Sep 2009, 22:08

multumesc
bejicris
 
Mesaje: 14
Membru din: 12 Aug 2009, 10:23

Re: Optionalul la gradinita

Mesajde fbresug » 13 Sep 2009, 18:28

La grupa mica nu se fac optionale.
fbresug
 
Mesaje: 163
Membru din: 27 Ian 2007, 10:18

Re: Optionalul la gradinita

Mesajde cristina_smn » 14 Sep 2009, 13:43

La nivel I se poate face o singura activitate optionala.
cristina_smn
 
Mesaje: 12
Membru din: 15 Feb 2007, 17:43

Re: Optionalul la gradinita

Mesajde laly_colcy » 22 Sep 2009, 09:52

Buna tuturor colegelor.
Am si eu o nelamurire. Parintii de la grupa mea (mare-pregatitoare) ar dori ca anul acesta copii sa faca optional engleza. Intrebarea mea este daca pot preda eu acest optional? Sunt pregatita pentru a sustine acest optional dar din pacate nu posed nici un atestat sau vreun document care sa ateste acest lucru inca (birocratia din Romania ma impiedica deocamdata). Daca da se pun aceste ore la salariu sau va trebui ca parintii sa ma plateasca, ceea ce mie una parca mi-e rusine sa cer, sau munca patriotica in folosul comunitatii - 0 lei?

Va multumesc!
laly_colcy
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Sep 2007, 10:24

Re: Optionalul la gradinita

Mesajde danna80 » 29 Sep 2009, 20:45

laly_colcy scrie:Buna tuturor colegelor.
Am si eu o nelamurire. Parintii de la grupa mea (mare-pregatitoare) ar dori ca anul acesta copii sa faca optional engleza. Intrebarea mea este daca pot preda eu acest optional? Sunt pregatita pentru a sustine acest optional dar din pacate nu posed nici un atestat sau vreun document care sa ateste acest lucru inca (birocratia din Romania ma impiedica deocamdata). Daca da se pun aceste ore la salariu sau va trebui ca parintii sa ma plateasca, ceea ce mie una parca mi-e rusine sa cer, sau munca patriotica in folosul comunitatii - 0 lei?

Va multumesc!


Notificare nr.41945/18.10.2000 cu privire la organizarea activitatilor optionale

1.In cazul in care activitatea optionala este desfasurata de educatoare,in timpul programului,ea face parte din norma didactica.Pentru activitatile optionale de limba moderna sau utilizarea calculatorului educatoarea va face dovada calificarii in domeniul respectiv.

2.Pentru cazurile in care educatoarea (sau alt cadru didactic) dispune de timpul necesar ptr. desfasurarea unei activitati optionale la gradinita si,in acelasi timp,are calificarea necesara,optionalul va fi considerat ca activitate didactica desfasurata in afara programului. Plata ptr.aceasta activitate se va face in regim de plata cu ora sau cumul din veniturile proprii ale unitatii de invatamant(donatii sau sponsorizari),cu respectarea prevederilor legale.
danna80
 
Mesaje: 68
Membru din: 17 Mai 2007, 20:33


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori