optional muzica la liceu

optional muzica la liceu

Mesajde taniaburca » 05 Mar 2009, 12:38

Cine ma poate indruma in efectuarea unui optional la muzica pentru clasele de liceu?
As dori sa fac un optional de folclor muzical si nu cunosc pasii pentru a-l realiza. Ce trebuie sa contina un optional pe langa suportul de curs?
Multumesc
taniaburca
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Noi 2007, 14:15

Re: optional muzica la liceu

Mesajde oaboab » 08 Sep 2009, 02:52

Eu am propus istoria instrumentelor muzicale. Este gândit pentru clasa a XII-a (ştiinţe sociale), dar, în principiu, poate fi adaptat astfel încât să acopere clasele XI-XII. Spre deosebire de activităţile extracurriculare - cum e corul - la opţional, elevul ia notă care se trece într-o rubrică separată din catalog. Notarea trebuie să se efectueze cu mai multă indulgenţă decât la orele din trunchiul comun. Asta, în condiţiile în care, ca profesori de muzică înunităţi şcolare de cultură generală trebuie, oricum, să fim mai înţelegători decât profesorii ariilor curriculare I şi II. Pe de altă parte ştacheta trebuie păstrată la un anume nivel, pentru ca opţionalul să nu devină bătaie de joc. În principiu, împăcarea celor două cerinţe se fac prin oferirea de informaţii interesante. Recunosc că anul acesta e primul în care am propus opţional. Şi am făcut-o la sugestia de acum un an (aş putea spune chiar rugămintea) actualei clase 12S2.
oaboab
 
Mesaje: 35
Membru din: 06 Mai 2007, 16:48


Înapoi la Muzica si arte plastice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori