Optional clasele I-IV

Optional clasele I-IV

Mesajde antonelacaprar » 29 Aug 2011, 23:25

Buna seara!

Am o intrebare: Optionalul de la clasa poate fi predat de un profesor, fara acordul invatatorului? Intreb asta deoarece colega de informatica dorea sa aiba un optional la clasa 1, fara ca sa ma consulte pe mine.
antonelacaprar
 
Mesaje: 55
Membru din: 28 Sep 2005, 19:40

Re: Optional clasele I-IV

Mesajde emil » 30 Aug 2011, 06:26

antonelacaprar scrie:Buna seara!

Am o intrebare: Optionalul de la clasa poate fi predat de un profesor, fara acordul invatatorului? Intreb asta deoarece colega de informatica dorea sa aiba un optional la clasa 1, fara ca sa ma consulte pe mine.

Optionalul se bazeaza pe ...optiunile parintilor! Dvs. trebuie sa stiti despre aceste optiuni. Nu cumva acest curs este adaugat pentru a face ore unui profesor? Eu nu as pune ore de "informatica" la clasa I. Propuneti mai bine optional care sa ajute elevii in relatia cu lumea, cu mediul, cu societatea si nu ceea ce este "la moda" Sau daca totusi vreti sa ii aduceti neaparat in fata calculatorului, faceti cu ei un optional de grafica(desene) pe calculator sau altceva absolut practic...

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Optional clasele I-IV

Mesajde felixmunteanu » 30 Aug 2011, 11:40

E adevarat ca multe optionale se fac si in favoarea profesorilor (in textul legii vechi se mentiona si asta, dupa nevoile elevilor si preferintele parintilor), dar fara acordul semnat al parintilor nu se poate face. Nu stiu daca scrie undeva ca invatatoarea trebuie sau nu consultata, dar mi se pare normal si de bun simt sa se discute cu ea. Pai ce facem daca unui profesor de matematica i se da matematica distractiva la clasa a IV-a si invatatoarea si-a propus acelasi optional? Trebuie sa existe consultari. Mai e si comisia pentru curriculum care ar trebui sa spuna ceva.

PS: Apropo de "in favoarea profesorilor"... e si asta de inteles. Ce faci cu un profesor caruia ii lipseste o ora? Il trimiti la naveta pentru o ora? Se poate rezolva, dar nu cu buldozerul, ci tinand seama si de nevoile elevilor.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Optional clasele I-IV

Mesajde antonelacaprar » 30 Aug 2011, 19:12

emil scrie:Optionalul se bazeaza pe ...optiunile parintilor! Dvs. trebuie sa stiti despre aceste optiuni. Nu cumva acest curs este adaugat pentru a face ore unui profesor? Eu nu as pune ore de "informatica" la clasa I. Propuneti mai bine optional care sa ajute elevii in relatia cu lumea, cu mediul, cu societatea si nu ceea ce este "la moda" Sau daca totusi vreti sa ii aduceti neaparat in fata calculatorului, faceti cu ei un optional de grafica(desene) pe calculator sau altceva absolut practic...

Succes!


Da, stiu ca optionalul se bazeaza pe optiunile parintilor. Am refuzat categoric propunerea colegei, deoarece nu doresc ore de "informatica" la clasa 1. Eu la clasa 1 am ca optional "Educatie pentru sanatate".

Multumesc pentru raspuns.
antonelacaprar
 
Mesaje: 55
Membru din: 28 Sep 2005, 19:40


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori