Optional clasa a IIa

Optional clasa a IIa

Mesajde nicole29 » 18 Apr 2007, 21:17

Intr-un termen foarte scurt trebuie sa intocmesc o programa pentru disciplina optionala din clasa a II a. Problema nu ar fi timpul care ma preseaza, ci faptul ca nu prea stiu ce variante sa le prezint parintilor la sedinta. Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu o idee.
Va multumesc!
nicole29
 
Mesaje: 107
Membru din: 13 Noi 2005, 22:55

Mesajde ligiag » 19 Apr 2007, 14:57

poti merge pe o varianta de lileratura pt copii.
eu am avut Sa fim prevazatori, ceva cu ed pt sanatate, circulatie, prevenirea incendii,cutremure
poti oferi si ceva legat de abilitati practice,Ex.Origamii sau Tangram
ligiag
 
Mesaje: 18
Membru din: 23 Mar 2006, 14:30

Optional clasa aII-a

Mesajde lilianamusat » 19 Apr 2007, 15:19

Poti face caligrafie.
Eu am postat pe acest site o planificare de caligrafie, carea are si argument.
Avatar utilizator
lilianamusat
 
Mesaje: 161
Membru din: 15 Ian 2006, 21:06
Localitate: Giurgiu

Mesajde goodmorningsun » 19 Apr 2007, 15:19

Buna ziua!Doresti un ajutor dar nu explici destul de clar ceea ce doresti. :( Acum aproape de sfarsitul anului scolar inca nu ai o programa dupa care lucrezi?Ce anume ai ales anul acesta la optional?Acum daca trebuie la sedinta cu parintii sa hotarasti ,sa alegeti impreuna optionalul,te-as sfatui sa le sugerezi tu cam ce ai vrea tu sa faci,dar sa le dai impresia ca de fapt ei au ales.Asta numai in cazul cand este pentru anul urmator.Sunt sfaturi sincere pentru ca si eu la randul le-am primit dar poate nu asa de sincere. :P
goodmorningsun
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Apr 2007, 20:35

Mesajde mimi_camp » 19 Apr 2007, 15:26

goodmorning... cred ca nu ai inteles ca doreste optional ptr anul scolar urmator! deci nu se pune pb ca e prea tarziu.cu stima, mimi
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Mesajde mimi_camp » 19 Apr 2007, 15:32

nicole, draga, cauta tu la curriculum si vei gasi tot ce vrei! modifici apoi ce nu-ti convine si e gata!
nu intra in panica! lasa totul si relaxeaza-te! sa vezi ce mai chef vei avea pe urma. eu asa fac:daca am prea multe de facut, stabilesc prioritatile, iar daca nici una nu suporta amanare, nu mai fac nimic pana nu imi revin. scuze ptr un sfat care nu mi-a fost cerut, asa sunt eu, tare sfatoasa de la natura-si cred ca si profesia e de vina.
cu drag, mimi
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Mesajde goodmorningsun » 19 Apr 2007, 15:32

DA ! Am inteles.La clasa a-II-a cred ca ar merge foarte bine -ed.ptr.sanatate.La nivelul scolii unde predau,am hotarat pentru toate clasele acest optional anul acesta.Pentru anul viitor inca nu ne-am hotarat. :shock: Goodmorningsun
goodmorningsun
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Apr 2007, 20:35

Mesajde goodmorningsun » 19 Apr 2007, 15:33

DA ! Am inteles.La clasa a-II-a cred ca ar merge foarte bine -ed.ptr.sanatate.La nivelul scolii unde predau,am hotarat pentru toate clasele acest optional anul acesta.Pentru anul viitor inca nu ne-am hotarat. :shock: Goodmorningsun
goodmorningsun
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Apr 2007, 20:35

Re: Optional clasa a IIa

Mesajde marian_dorin » 19 Apr 2007, 22:11

nicole29 scrie:Intr-un termen foarte scurt trebuie sa intocmesc o programa pentru disciplina optionala din clasa a II a. Problema nu ar fi timpul care ma preseaza, ci faptul ca nu prea stiu ce variante sa le prezint parintilor la sedinta. Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu o idee.
Va multumesc!


Daca vei cauta pe didactic , cu siguranta ca vei gasi o multitudine de idei si programe foarte interesante!

Eu , de acolo , l-am gasit pe cel de anul viitor si mi-a placut mult cum a fost prezentat si realizat!
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marian_dorin » 19 Apr 2007, 22:14

Totusi , eu am avut in anul acesta , optionalul "Literatura pentru copii " , iar pentru la anul mi-am ales si propus parintilor ( de fapt , decizia finala a fost , tot a mea! ) , "Abilitati tehno-plastice" , care mi s-a potrivit clasei...
Dupa cum ti-am spus si anterior , acest optional l-am gasit de pe didactic... dintr-o multime de asemenea variante de optionaluri!

Sper ca te-am ajutat cu cate ceva...

Inv.Marian din Sibiu
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde doinamiron » 20 Apr 2007, 11:37

Poti alege Consiliere si orientare. S-au facut si cursuri pentru acest optional si exista si programa aprobata de minister. Cred ca trebuie pus un mare accent si pe formarea deprinderilor de comportament in diferite situatii.
Nu ti-as recomanda Educatie pentru sanatate deoarece pe noi ne-a cam obligat sa facem acest optional in clasa a III-a deoarece este concursul Kraft la care trebuie sa participe elevii.
Eu mi-am ales Educatie pt. sanatate in clasa a II-a, dar sunt nevoita sa-l fac si in clasa a III-a.
Poate la voi merg altfel treburile. Eu iti spun din experienta mea.
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde virginia_garjoi » 20 Apr 2007, 12:49

La noi in judet ,optionalul "Educatie pentru sanatate" nu s-a punctat la evaluarea pentru restrangere de activitate,motivand ca programa este deja realizata de minister !!!Se noteaza doar munca ta si nu ceea ce copiezi!!!??? :wink:
Avatar utilizator
virginia_garjoi
 
Mesaje: 374
Membru din: 22 Ian 2006, 21:00
Localitate: Brasov

Mesajde livioara » 20 Apr 2007, 14:04

Gina, daca este asa, cine va lua acest optional anii viitori, mai ales ca in fiecare scoala trebuie sa existe cel putin o clasa cu "Educatie pentru sanatate"?
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator