olimpiade

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

olimpiade

Mesajde mara79v » 22 Feb 2008, 10:27

am nevoie de o informatie in regim de urgenta: exista sau nu olimpiade la clasa a IV-a in judetul Iasi?daca da care e programa si cand se tine etapa locala/judeteana etc..
mara79v
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Ian 2008, 11:00

Re: olimpiade

Mesajde emil » 22 Feb 2008, 19:22

mara79v scrie:am nevoie de o informatie in regim de urgenta: exista sau nu olimpiade la clasa a IV-a in judetul Iasi?daca da care e programa si cand se tine etapa locala/judeteana etc..


Eu sa fiu in locul dvs. i-as lasa pe bietii copii sa se bucure de viata, sa se joace, sa cunoasca lumea, deoocamdata in afara unor competitii stupide generate de ambitiile adultilor!
Puteti face dvs. concursuri pentru ei, in clasa, fara sa-i obositi prea mult. Am mai spus ca nu trebuie sa ducem aceste "olimpiade" pana la cresa!

mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde laurentziu_roshu » 29 Feb 2008, 21:12

Din pacate prolifereaza concursurile cu taxa, pentru copiii de clase 1-4, la care , desigur, daca se plateste taxa, se acorda diploma(atât copilului cât si invatatorului). Sunt sute astfel de concursuri, auzim adesea de numeroase "diplome" ....care de fapt au fost platite. O astfel de diploma costa intre 10 si 20 RON. Parintii doresc foarte mult participarea. Pare incurajator: platesc o taxa si primesc sigur o "diploma" pentru copil pe care scrie ca ....e al 7-lea pe tara, dar lucrarea reala a copilului poate fi penibila. Organizatorul se simte obligat sa acorde diplome ....ca doar a primit taxa de participare. Probabil ca, daca s-ar organiza niste concursuri oficiale, fara plata, ca olimpiadele, ar disparea astfel de concursuri cu plata care de fapt nu ajuta deloc in invatamantul românesc, fiind , de fapt o simpla afacere comerciala
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Da,concursurile cu taxa ne sufoca !

Mesajde sorinborodi » 01 Mar 2008, 20:21

Eu sunt chiar mai vehement.Legat de concursurile cu taxa de participare va invit sa dezbatem aici:
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=8524
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Re: olimpiade

Mesajde mara79v » 03 Mar 2008, 10:49

emil scrie:
mara79v scrie:am nevoie de o informatie in regim de urgenta: exista sau nu olimpiade la clasa a IV-a in judetul Iasi?daca da care e programa si cand se tine etapa locala/judeteana etc..


Eu sa fiu in locul dvs. i-as lasa pe bietii copii sa se bucure de viata, sa se joace, sa cunoasca lumea, deoocamdata in afara unor competitii stupide generate de ambitiile adultilor!
Puteti face dvs. concursuri pentru ei, in clasa, fara sa-i obositi prea mult. Am mai spus ca nu trebuie sa ducem aceste "olimpiade" pana la cresa!

mult succes!

buna.ms pt rasp.si..cateva lamuriri:
nu e deloc ambitia mea participarea la olimpiada.e dorinta elevilor.facem destule concursuri in clasa si impreuna cu celelalte scoli din comuna,fapt pentru care ei isi doresc mai mult. le am vorbit despre olimpiada, asa cu titlu informativ, fara a i indemna sa participe.lor le a placut ideea de a intra in competitie cu elevi din alte scoli.prin urmare va trebui sa i inscriu,bineinteles, cei care merita.de aceea as vrea sa stiu exact in ce perioada se desfasoara si daca subiectele sunt unice, pentru etapa locala, sau sunt eleborate la nivelul scolii.
mara79v
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Ian 2008, 11:00

Mesajde laurentziu_roshu » 03 Mar 2008, 10:56

Nu exista olimpiade la clasa a IV-a . Olimpiade se organizeaza doar incepand de la clasa a V-a. Despre alte concursuri va puteti interesa eventual la Inspectoratul din judetul Iasi. Altfel: numeroase concursuri sunt anuntate pe acest sit(la Prima pagina) . De exemplu un concurs ce pare gratuit (fara taxa) e anuntat la adresa:
http://www.didactic.ro/stiri-nid_5908-t ... -sc&type=0
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

olimpiade la clasa a IVa

Mesajde donnna » 03 Mar 2008, 15:02

Exista olimpiada de matematica la clasa a IVa in unele judete. Desi, poate mai bine n-ar fi...Mie mi se pare un lucru frumos sa le oferim posibilitatea elevilor nostri de a face fata unei provocari de acest gen, dar noi, cei care ne ocupam de asta, trebuie sa avem mare grija si sa acordam atentia cuvenita ,,detaliilor'', daca prin asta intelegem alcatuirea coerenta a textelor. Altfel, cadem in derizoriu...si mai bine o lasam balta...
donnna
 
Mesaje: 18
Membru din: 12 Iul 2007, 21:25

Mesajde catalinbalan » 27 Apr 2009, 11:23

Ideea este ca o olimpiada presupune pregatire si oboseala . Cu trecerea anilor copilul este din ce in ce mai solicitat . Aveti idee de ce in Canada nu se stie ce este aceea olimpiada scolara ? Pe noi ne intereseaza numai datorita unor considerente materiale egoiste- admitere facultati , burse copii ,etc
Recunosc ca am un copil superdotat si poate l-am impins prea mult spre olimpiade nationale si internationale (da , este un obisnuit al acestora ) dar din motivele de mai sus si pentru ca nu invata decat foarte putin acasa .
Poate aceasta ar fi adevarata problema ce o putem pune - cat invata copiii nostri ca sa aiba un anumit nivel de performanta si care este normalul ?
catalinbalan
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Apr 2009, 06:55

Re: olimpiade

Mesajde elapro2009 » 27 Apr 2009, 20:30

mara79v scrie:am nevoie de o informatie in regim de urgenta: exista sau nu olimpiade la clasa a IV-a in judetul Iasi?daca da care e programa si cand se tine etapa locala/judeteana etc..


Exista olimpiada pentru clasa a IV-a la religie, in Iasi. Detalii gasesti la: pagina profesorului de religie Iasi sau inforeligie.ro
elapro2009
 
Mesaje: 9
Membru din: 22 Apr 2009, 23:14


Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori