o rugaminte pentru o invatatoare din Sibiu

Mesajde marian_dorin » 14 Apr 2007, 20:49

Asadar , fii atenta :

Dupa cum probabil banuiai , cazare se ofera doar in imprejurimi , si nicidecum in oras... Asta mi-a spus de la Directia noastra Judeteana de tabere!

Astfel , ai doua variante :
1 . In minunatul PALTINIS , de care sper ca ai auzit - este mica noastra statiune montana foarte apreciata de turisti...
2 . In SALISTE , aceasta zona fiind capitala spirituala a Marginimii Sibiului , adica peste imprejurimile noastre...

Deci , ai doua locatii de exceptie...

Insa , dupa parerea mea , as merge si chiar insista pe Paltinis , fiindca drumul pana acolo este fantastic , foarte interesant si iti garantez ca o sa le placa foarte mult copiilor - nu se vor dezlipi de la geamuri... Pe langa ca si statiunea este mirifica , acolo sus este o priveliste foarte frumoasa!
Spun acestea deoarece eu am fost acolo acum 4 ani de zile , in decembrie si mi-a placut la nebunie! Nu as putea uita niciodata ce frumos si placut a fost acolo!

Dar acum urmeaza partea cealalta :
Daca optati pentru Paltinis , cazarea pe noapte costa 23 lei . Cina nu este obligatorie , insa daca se vrea , aceasta face 15 lei.
Mentionez ca la Paltinis veti fi cazati intr-o vila de cabana , cu paturi suprapuse (supraetajate) si conditii excelente , cabana fiind recent modernizata . Dusuri , toalete aveti la dispozitie in stare foarte buna .
La numarul tau de copii , am obtinut gratuitate pentru 4 insotitori , asta ramane sa vedeti intre voi...
In cazul ca vreti Salistea , aceasta este putin mai ieftina , si anume 18 lei pe noapte , insa dusurile sunt situate afara , nu in interiorul cabanei . Si acolo conditiile sunt destul de bune!

Dupa parerea mea , as lua Paltinisul...

Mai ieftin de atat nu se poate , din cauza conditiilor foarte bune ; pentru ca la noi in ultimii ani , s-au modernizat si renovat majoritatea ( daca nu chiar toate ) statiunile , cabanele din jurul si imprejurul Sibiului . Desi am incercat sa fac sa iasa mai ieftin...

Totodata , alte locatii nu sunt disponibile , numai acestea doua , s-ar fi putut si la Ocna Sibiului ( mica noastra "mare" ) , insa ea se deschide doar in sezonul estival , iar acesta incepe numai din iunie...

De asemenea , ca si distanta , se aseamana intre ele ( cele doua locatii ) , cam in jur de 30 km fiecare , deci in maxim 30 minute pana in oras ( Sibiu ) faceti cam o jumatate de ora!
Dar drumul este super , ca aveti ce vedea... Mai ales ca Sibiul este o zona de munte si chair este interesanta si palcuta!
Puteti urca chair si cu telecabinele pana mai sus , daca veti fi la Paltinis. Acolo se mai afla si o partie de schi...

Rugamintea mea cea mare este ca sa imi dai raspunsul tau cat mai urgent posibil , fiindca asa trebuie... Incep foarte multe rezervari sa se faca(din tara si nu numai ) si sa nu ramaneti cumva fara cazare...

Sper ca esti multumita de informatiile date si astept eventuale intrebari sau neclaritati din partea ta.

Al tau,
Marian
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marian_dorin » 14 Apr 2007, 20:51

Am mai trecut si pe la Muzeul Brukental si te anunt ca veti avea o reducere consistenta pentru a-l vizita , si anume doar 3 lei de fiecare , insotitorii avand gratuitate!
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde cristyna » 14 Apr 2007, 23:07

Mariane, esti o comoara la casa omului. Tot am urmarit postarile tale legate de acest subiect si m-ai impresionat. Daca vii la Timisoara la simpozionul international, sa dai un semn de viata. Poate iti prezint Timisoara.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde marian_dorin » 15 Apr 2007, 00:30

Multumesc foarte mult pentru invitatia ta draguta , insa se pare ca nu imi dau acceptul(cei care se ocupa cu simpozionul) ca sa vin fara a prezenta ceva...

:oops:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marian_dorin » 15 Apr 2007, 00:33

Dar m-am gandit la ceva inedit :

As putea sa prezint programul "SIBIU - CAPITALA CULTURALA EUROPEANA" prin vizionarea filmului facut in acest sens ... plus ca as putea oferi multe materiale promotionale...

Oare vor fi de acord cu aceasta initiativa de-a mea??

Marian :P
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marian_dorin » 15 Apr 2007, 01:45

MIMI ,

Te anunt de pe acum , ca daca veti opta pentru statiunea PALTINIS , in drum spre aceasta veti trece prin alte doua locuri de exceptie si calitate!

Primul , care se afla la iesirea din Sibiu , este MUZEUL ASTRA din Dumbrava sau mai popular spus , "MUZEUL SATULUI" , care nu trebuie sub nici o forma ratat!!! In interiorul muzeului , veti avea si GRADINA ZOOLOGICA pe care sunt convins ca le vor placea copiilor la nebunie!

Iar al doilea se afla in localitatea RASINARI , la Casa Memorabila a poetului si scriitorului OCTAVIAN GOGA ; aceasta doar daca vom avea noroc sa o vedem ... fiindca se poate vizita foarte greu si doar in anumite conditii speciale...

Deci , eu sper ca si tu sa iti dai acceptul , sa ramana varianta finala cu Paltinisul...

Astept cat mai repede vestile tale!

Marian , care te asteapta de pe acuma... :lol:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde cristyna » 15 Apr 2007, 11:15

Marian, ti-am trimis un PM.
"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Mesajde mimi_camp » 15 Apr 2007, 15:00

clar, paltinisul ramane, cat de repede iti dau nr exact de pers., mai vorbim, ca plec in oras!
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Mesajde marian_dorin » 16 Apr 2007, 13:25

Astept , draga Mimi , cat mai URGENT numarul total de persoane!

Marian

Eu am rezervat cazarea ta peste noapte , insa trebuie sa o confirm cat mai repede!
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde mimi_camp » 16 Apr 2007, 16:35

as vrea sa pot spune azi nr. dar maine aflu exact de la copii raspunsul parintilor si-ti comunic. apoi imi spui daca trebuie platit un avans si trimit banii. raman indatorata, mimi.
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Mesajde marian_dorin » 17 Apr 2007, 14:26

Mimi ,

Asa dupa cum ai prevazut , trebuie sa dau un acont de 30 % ...

Astept cat mai repede numarul total de copii si insotitori!

Marian
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marian_dorin » 17 Apr 2007, 15:43

Totodata , se va mai face , atunci cand imi vei da numarul final de copii si insotitori , un protocol , un partreneriat de "inchiriere" pentru noaptea in care veti sta.

Deci , totul este asigurat si atunci cand imi vei trimite banii ( pentru avans ) , va fi totul in deplina siguranta!

Marian
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde mimi_camp » 17 Apr 2007, 21:47

sunt blocata cu raspunsul pana maine! asa e cand dai sarcini altora si nu faci totul singur! am primit o oferta de transport de iese la 100 de euro costul total al excursiei si m-am crucit! asa ca am luat problema in maini iar maine nu ma las(deja e pe jumatate rezolvat) pana nu aleg un transport rezonabil-sunt legata de nr locurilor din autocar pentru nr de persoane la cazare. te rog doar sa ai un pic de rabdare-cel tarziu maine seara iti voi transmite exact nr de pers. daca te preseaza timpul, da-mi un mail si scrie-mi un nr de telefon si promit ca te sun la pranz.
cu scuzele de rigoare si mii de multumiri,
mimi campean- mimi_camp@yahoo.com
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Mesajde mimi_camp » 17 Apr 2007, 22:19

apropo, am vazut pe forum ca ai lectie deschisa- copiii cu probleme pot fi usor atrasi, in functie de personalitatea lor- cei cu tendinte de egoism - fa-i sefi in echipe-neaparat trebuie si invatare prin cooperare, cei interesati material-rasplateste-i (indiferent daca merita sau nu), cei agresivi-tine-i ocupati cu lucruri "importante"-sa stearga tabla, sa tina evidente, cei slabi, mai vezi... stiu ca e munca enorma, cand nu mai faci fata, ia o pauza si nu mai fa nimic, ideile bune vin cand nu te astepti, intr-o sclipire. iar acum, stii cum e:sfaturile se dau fara sa fie cerute si ca sa nu fie ascultate.
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Mesajde marian_dorin » 17 Apr 2007, 22:31

mimi_camp scrie:apropo, am vazut pe forum ca ai lectie deschisa- copiii cu probleme pot fi usor atrasi, in functie de personalitatea lor- cei cu tendinte de egoism - fa-i sefi in echipe-neaparat trebuie si invatare prin cooperare, cei interesati material-rasplateste-i (indiferent daca merita sau nu), cei agresivi-tine-i ocupati cu lucruri "importante"-sa stearga tabla, sa tina evidente, cei slabi, mai vezi... stiu ca e munca enorma, cand nu mai faci fata, ia o pauza si nu mai fa nimic, ideile bune vin cand nu te astepti, intr-o sclipire. iar acum, stii cum e:sfaturile se dau fara sa fie cerute si ca sa nu fie ascultate.


MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU SFATURILE SI IDEILE TALE MINUNATE!!!

ABIA ASTEPT SA NE CUNOASTEM!... :)) :lol:

Marian :D
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron