Noua lege a invatamantului

Noua lege a invatamantului

Mesajde aalliinnaa » 11 Ian 2008, 12:44

Noua ni s-a cerut parerea in legatura cu noua lege a invatamantului de catre cei de la inspectorat... ba chiar ni s-a cerut sa venim cu idei de care, daca vor fi majoritare, se va tine cont.
De aceea m-am gandit ca colaboram si sa propunem cam acelasi lucruri care ne dor pe noi invatatorii.

Noi ne-am gandit la urmatorele propuneri:

- invatamantul primar obligatoriu dimineata
- tabla inmultirii in clasa a II-a
- chiar revenirea la note
- predarea limbii romane diferentiat: limba romana, gramatica, lectura, compunere....
Mai veniti si dvs cu propuneri pe care sa le inaintati inspectoratului scolar.
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde costi_52 » 11 Ian 2008, 14:50

Ideea este foarte bună. Din nefericire, doar ideea. Propunerile sunt demne de bancurile cu Alinuţa. Prima propunere este prevăzută şi de proiectul legii (Art. 21 Învăţământul primar este învăţământ de zi şi se desfăşoară în program de dimineaţa). Celelalte trei propuneri nu au nici o legătură cu legea învăţământului.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Mesajde fritsch_renate » 11 Ian 2008, 18:10

De ce tineti sa se "desfaca" obiectul Limba romana in materii distincte? Lucrul pe text in vocabular, gramatica, compunere, etc este nemaipomenit! Si tabla inmultirii la clasa a II-a? Uitati ca incepem clasa I la 6 ani?
Colegul avea dreptate, acestea nu sunt obiectii potrivite pentru noua Lege. Dar ar fi subiecte potrivite pentru acest forum...
Avatar utilizator
fritsch_renate
 
Mesaje: 70
Membru din: 08 Oct 2005, 20:17
Localitate: Sighisoara

Mesajde aalliinnaa » 11 Ian 2008, 21:35

costi_52 scrie:Propunerile sunt demne de bancurile cu Alinuţa.(bancurile cu Alinuta sunt sadice)Prima propunere este prevăzută şi de proiectul legii (Art. 21 Învăţământul primar este învăţământ de zi şi se desfăşoară în program de dimineaţa). Celelalte trei propuneri nu au nici o legătură cu legea învăţământului.


Stim cu totii ca si in vechea lege a inv. era precizat ca inv primar sa se desfasoare, de regula, dimineata. Sunt sigura ca se vor gasi si acum portite de scapare, daca nu apar cuvintele numai sau obligatoriu

De ce tineti sa se "desfaca" obiectul Limba romana in materii distincte? Lucrul pe text in vocabular, gramatica, compunere, etc este nemaipomenit!


Din experienta mea ( sunt institutor dar fac pregatire cu copii din ciclul gimnazial, la limba romana) si am observat ca la trecerea in clasa a V-a , este un adevarat haos in capul copiilor, mai ales ca in V-VIII, limba romana se fragmenteaza, profesorii delimitand foarte bine literatura de gramatica.
Si... nu va lipsesc orele saptamanale de compunere? Observati ca acum, la tezele unice, accentul se pune pe creatie: sa-si imagineze ca se afla in fata unui tablou pictat de nu stiu ce pictor si sa descrie peisajul prezentat, exprimandu-si propriile senrimente... :idea: Elevii din I-IV( ptr ca acolo se pun bazele) nu au acesta deprindere, nu ca nu stiu invatatorii dar nu mai au timp, nu le permite programa...
E o parere si astept sa dezbatem si alte opinii, poate putem schimba ceva :D Sunt optimista!
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde massy_66xxx » 11 Ian 2008, 22:55

- tabla inmultirii in clasa a II-a
- chiar revenirea la note
- predarea limbii romane diferentiat: limba romana, gramatica, lectura, compunere....


Ce argumente, psihologice, medicale, puteti aduce in sprijinul acestor propuneri? Sau v-a cuprins nostalgia comunismului ?
massy_66xxx
 
Mesaje: 30
Membru din: 04 Mar 2007, 19:29

Mesajde adamir » 12 Ian 2008, 02:08

costi_52 scrie: Propunerile sunt demne de bancurile cu Alinuţa.

Cu permisiunea dv, am sa "reintroduc" notele in ciclul primar (macar virtualul aici, pe forumul "didactic") pentru a va putea acorda un 10(zece) "cat roata carului"! :wink:
adamir
 
Mesaje: 8
Membru din: 30 Apr 2007, 13:33

Noua lege a invatamantului

Mesajde adimatu » 12 Ian 2008, 02:58

aalliinnaa,

Nu pot sa-ti lipseasca "orele de compunere"! Ai atatea ore in care inveti copiii ce este o comunicare incat nu vad de ce se mai aduce ca argument programa.
Ca exemplu poti accesa adresa:

http://ceidinb.wikispaces.com/

E vorba de elevi de clasa a II a.
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori