notiuni de geometrie - predare

notiuni de geometrie - predare

Mesajde Stefyy16 » 09 Apr 2014, 19:01

Am nevoie si eu de un model de proiect de lectie de matematica, clasa a III-a, predare notiuni de geometrie: punctul, dreapta, pozitia unei drepte, segment de dreapta, drepte paralele, drepte perpendiculare, toate acestea intr-o singura ora trebuie sa le predau.
Sau cateva sugestii pentru captarea atentiei si pasii pe care trebuie sa ii urmez in demersul didactic.
E prima oara cand predau la matematica si am nevoie de cat mai mult ajutor.
Multumesc! :)
Stefyy16
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mai 2012, 21:21

Re: notiuni de geometrie - predare

Mesajde ginabuzas » 14 Apr 2014, 22:04

Lumea inconjuratoare e plin de forme geometrice! Poti folosi un tablou din oras,parc,in care elevii sa recunoasca aceste forme "ascunse"(ex.semaforul,acoperisuri,trecerea de pietoni,garduri,linii punctate si continue pe strada ,flori ,copaci,soare,etc...si sa le asocieze formele geometrice corespunzatoare)elevii le pot identifica, numara,compara,clasifica...Le poti apoi demonstra cum se construiesc,cu ajutorul instrumentelor de geometrie din trusa...din clasele anterioare elevii le cunosc.Vor descoperi ei singuri aceste elemente si caracteristicile lor prin observare dirijata...Nu e greu, poti folosi si betisoare,sarma plusata pentru aceste forme,patratul Tangram,opere de arta cu elemente plastice linia,punctul,etc.Mai cauta diferite jocuri ,sunt multe posibilitati pe aici... :D succes!
ginabuzas
 
Mesaje: 47
Membru din: 28 Mai 2007, 19:06


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori