Notarea in invatamantul primar

Notarea in invatamantul primar

Mesajde manolemary » 09 Mai 2010, 13:30

Nu inteleg de mai sunt pe piata culegeri care noteaza testele cu puncte!
Oare nu e convinsa toata lumea ca pentru un anumit punct din evaluare un elev poate obtine calificativul FB, pt realizarea unor descriptori, si B pentru realizarea altor descriptori"?
Nu stiu de se mai dau inca teste elevilor de ciclul primar care sunt notate cu puncte si apoi punctele convertite in calificative!
CUM CREDETI CA ESTE CORECT?
manolemary
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Noi 2007, 18:11

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde crinafir » 09 Mai 2010, 14:29

As dori sa aflu, tot vizavi de acest subiect, cum procedati cu premierea elevilor la clasele I-IV. Cum mai este corect? Oricum toti se incadreaza la B sau FB. Toti primesc premiul I sau II? Sau se dau tuturor premii de incurajare/excelenta de acelasi fel?
crinafir
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Oct 2009, 12:44

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde constantanistor » 09 Mai 2010, 17:29

La clasele I-IV nu se mai acorda premiul I,II sau III, sau mentiuni. Acum se acorda diplome de merit/ distinctii pe discipline, sau arii curriculare; cel mai bun la lb. romana, la matematica, ed. muzicala, ed. plastica etc Ba mai mult; se poate acorda diploma/distinctie pentru cel mai bun disciplinat elev, cel mai bun coleg...etc. Cat priveste existenta unor culegeri de teste, a caror evaluare se face prin puncte, care pot fi usor convertite in calificative, in ceea ce ma priveste, eu o consider benefica. Fac aceasta afirmatie argumentand ca este util ca elevul sa fie cat de cat familiarizat si cu notarea cifica cu care se va intalni la gimnaziu.
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde manolemary » 09 Mai 2010, 18:12

constantanistor scrie:La clasele I-IV nu se mai acorda premiul I,II sau III, sau mentiuni. Acum se acorda diplome de merit/ distinctii pe discipline, sau arii curriculare; cel mai bun la lb. romana, la matematica, ed. muzicala, ed. plastica etc Ba mai mult; se poate acorda diploma/distinctie pentru cel mai bun disciplinat elev, cel mai bun coleg...etc. Cat priveste existenta unor culegeri de teste, a caror evaluare se face prin puncte, care pot fi usor convertite in calificative, in ceea ce ma priveste, eu o consider benefica. Fac aceasta afirmatie argumentand ca este util ca elevul sa fie cat de cat familiarizat si cu notarea cifica cu care se va intalni la gimnaziu.

Da e foarte buna acomodarea. Eu am notat si paralel la clasa a IV-a , si calificativ si nota, tot pentru acomodare, dar pentru teste curente, sumative sau finale nu prea merge!
manolemary
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Noi 2007, 18:11

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde valimatiuta » 11 Mai 2010, 03:48

Notarea prin calificative, cu ajutorul descriptorilor de performanta, descalifica, la nivelul claselor mici, concurenta, ierarhizarile si pune accent pe dezvoltarea spiritului de echipa, se asigura coerenta, comparabilitatea in notare la nivelul aceluiasi elev.
Schimbari:
-renuntarea la mediile generale anuale;
-folosirea altor mijloace de inregistrare a rezultatelor scolare in cateloage si carnetul de elev, respectiv: F.B, B., S., I., precum si calificativul EXCELENT;
-prezentarea rezultatelor scolare sub forma descriptiva;
-renuntarea la premii si inlocuirea lor cu diplome speciale (distinctii), pentru o arie curriculara, pentru anumite discipline.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde anca31 » 29 Mai 2010, 13:37

Concret, ce premii se acorda ? Pentru FB la toate disciplinele, pentru o singura medie de B, doua medii de B ? Premiul de excelenta era considerat mai mare decat premiul I . Am 4 elevi cu FB la toate disciplinele, ca, deh, si cu un 8 sau 9 tot la FB se ajunge, dar doar unul singur ar merita un premiu de excelenta si e constient de diferenta fata de colegii lui. Acordarea unor diplome pe discipline mi se pare irelevanta. Celor cu FB pe linie sa le acord diplomele la fiecare disciplina ? E foarte urat ceea ce ni s-a impus, iar copiii pot ajunge sa fie nedreptatiti foarte usor.
anca31
 
Mesaje: 28
Membru din: 05 Iun 2007, 21:18

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde constantanistor » 30 Mai 2010, 17:03

In situatia in care sunt mai multi elevi care au FB la toate materiile ( si avem asemenea elevi) eu le acord cate o singura diploma pe care scriu ca " au obtinut calificativul FB la toate disciplinele de invatamant". Am grija insa, ca in momentul oferirii acestei diplome sa-i citesc in ordinea meritelor (adica pe cel mai bun il strig primul, apoi al doilea etc) Parintii, ca si elevii sunt deosebit de sensibili la asemenea situatii si inteleg mesajul !Iar noi trebuie sa dam Cezarului ce-i al Cezarului!
Avatar utilizator
constantanistor
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Feb 2006, 18:13

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 30 Mai 2010, 22:11

Incercati sa nu mai folositi ,pentru invatamantul primar,notiunea de premii (I,II,III.....),aceasta nu mai exista de cel putin 12 ani!Aceasta categorie de invatamant nu poate face ierarhizari intre copii,nu sunt la concurs.Prin metodologia de evaluare putem cunoaste unde se afla un elev vis-a-vis de cerintele programei scolare si-atat,nu-l ierarhizam functie de altul!
Explicati-le parintilor diferenta dintre Hagi,de exemplu si,sa zicem, un scriitor recunoscut!(teoria inteligentelor multiple)!Metodologia e foarte clara!
Parerea mea!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde anca31 » 31 Mai 2010, 19:25

Ierarhie exista oriunde exista evaluare. Nu evaluam copiii prin comparatie cu ceilalti. Unii realizeaza mai mult sau mai putin cerintele programei, iar aceasta "notare" cu care nu sunt de acord imbata multi copii cu apa rece.
anca31
 
Mesaje: 28
Membru din: 05 Iun 2007, 21:18

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde carmencreanga » 31 Mai 2010, 20:46

anca31 scrie:Ierarhie exista oriunde exista evaluare. Nu evaluam copiii prin comparatie cu ceilalti. Unii realizeaza mai mult sau mai putin cerintele programei, iar aceasta "notare" cu care nu sunt de acord imbata multi copii cu apa rece.


Subscriu...in clasa a V-a se vor lovi de o lume total ostila...ierarhiile cu care erau obisnuiti....dispar...
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 31 Mai 2010, 23:06

Sigur ca exista ierarhie, si am spus mai sus,este fata de nivelul la care ajunge elevul fata de cerintele programelor scolare! De ce este mai bun cel care are FB la lb.romana si ,,S'' la ed. fizica,fata de cel care este in situatia inversa,FB la ed fizica si ,,S'' la lb romana?(cum ierarhizam?)
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde maria_cseh » 16 Iun 2011, 19:59

constantanistor scrie:In situatia in care sunt mai multi elevi care au FB la toate materiile ( si avem asemenea elevi) eu le acord cate o singura diploma pe care scriu ca " au obtinut calificativul FB la toate disciplinele de invatamant". Am grija insa, ca in momentul oferirii acestei diplome sa-i citesc in ordinea meritelor (adica pe cel mai bun il strig primul, apoi al doilea etc) Parintii, ca si elevii sunt deosebit de sensibili la asemenea situatii si inteleg mesajul !Iar noi trebuie sa dam Cezarului ce-i al Cezarului!

Vă rog frumos să mă ajutați. Anul acesta am decis să nu mai dau premii la clasa mea (a III-a) însă, nu știu ce anume trebuie să completez la cei care au 1,2 sau 3 medii de FB.
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde maria_cseh » 16 Iun 2011, 23:04

Corectez: 1,2 sau 3 medii de B
maria_cseh
 
Mesaje: 111
Membru din: 03 Sep 2008, 23:05

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde felixmunteanu » 17 Iun 2011, 00:37

Noi dam la primar diplome de o singura culoare (galben pal), dar textele sunt diferite:
pt rezultate deosebit de bune... (numai FB)
pt rezultate foarte bune (1, 2, eventual3 B)
pt rezultate bune (3, 4, 5.....B)
si, pentru ca am un elev cu S, am scris pt rezultate destul de bune
Va spun drept ca nu prea agreez distinctiile. Am avut un parinte care, vazand pe diploma " pentru rezultate f bune la desen" m-a intrebat "Copilul meu ii chiar atat de prost si numai la desen e bun?".... si da-i, si explica-i, si lamureste-l... Vorba d-nei Constanta Nistor: parintii sunt foarte sensibili cand e vorba de copiii lor.

Pana acum cativa ani dadeam diplome pe culori, dar am renuntat, le dam asa doar la gimnaziu.
Referitor la ierarhizari, parerea mea e ca ele exista si e normal sa existe. Ele apar din concurenta, din stima de sine, din nevoia de a fi apreciat. Hai sa recunoastem ca fiecare ne bucuram sa fim mai in fata sau mai sus fata de ceilalti! Fara emulatie nu exista progres. E rau cand astfel de lucruri se exacerbeaza ducand la conflicte sau la invidie.
Sa nu-mi spuneti ca elevii dumneavoastra nu isi numara greselile, sau ca nu-si intreaba colegul cat a luat, sau ca nu-si masoara minusul de la FB, sau ca nu folosesc expresia "FB curat"! Eu nu-i invat si nu-i incurajez sa faca asta, dar ei o fac.
Ei, dar astea le-am mai discutat noi pe-aici...
Sa aveti o festivitate frumoasa!
F M

PS pt dl Sportiv: Si banii s-au schimbat de niste ani buni, dar cati nu folosesc inca milioanele? :wink:
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Notarea in invatamantul primar

Mesajde sportiv » 17 Iun 2011, 21:35

Imi pare rău că am vazut târziu site-ul,dar ,,niciodata nu-i prea tarziu” :D !
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori