norma unui invatator

norma unui invatator

Mesajde corleonepiticu » 05 Oct 2007, 23:53

Daca stie cineva care este numarul minim de ore pe care-l poate avea un invatator pentru ca eu am gradul II si 10 ani vechime si mi-am luat 16 ore pt ca lb straina o preda profesorul, ed fizica o preda profesorul si mie atat mi-a mai ramas. Mai vine cate un destept si spune ca pot sa am si 10 ore ca eu nu sunt platit la norma ci pe post. Asa ca m-am hotarat sa iau cate o ora in fiecare zi si apoi o sa plec acasa ca doar sunt titular pe post.
corleonepiticu
 
Mesaje: 11
Membru din: 21 Sep 2007, 17:39

norma unui invatator

Mesajde daniela_dragan » 06 Oct 2007, 08:31

"Desteptul" de care vorbeai ti-a spus corect. De curand, la inceperea anului scolar, inspectorii de specialitate ne-au explicat acelasi lucru. Daca ai 16 ore/saptamana e OK (chiar daca nu ai gradul I).
daniela_dragan
 
Mesaje: 34
Membru din: 06 Apr 2007, 19:21

Mesajde grecu » 11 Oct 2007, 15:22

invatatorii/institutorii sunt incadrati pe post
grecu
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Apr 2006, 12:02

norma unui invatator

Mesajde adimatu » 11 Oct 2007, 23:14

Am tot cautat sa vad si eu cu ochii mei ordinul care stipuleaza ceva despre norma invatatorilor si n-am gasit nimic.
Unora le-au spus inspectorii (dar ei de unde stiu?), altora le-au spus directorii si din nou ma intreb: dar ei de unde stiu?.
Daca ne uitam bine in jur nu vedem decat harababura si discutii la colt de strada. Nimic nu este clar, dar dam rapoarte de autoevaluare la ARACIP si cascam gura la emisiunile de stiri ca poate, poate aflam ceva despre norma noastra si despre salarizare.
Ce tara vesela avem!
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde aalliinnaa » 11 Oct 2007, 23:25

Si eu am cautat cu disperare legea, iar cand am gasit-o nu stiam daca e de bine sau de rau.

Ideea este urmatoarea:

Parlamentul a propus ca norma unui invatator sa fie de 18 ore insa Curtea Constitutionala a respins cererea pe motiv ca nu s-a precizat ( si nici nu exista) sursa de finantare. Deci pana una-alta suntem pe post. Daca am fi fost pe norma ni s-ar fi platiti orele suplimentare ce depaseau 18 ore...si nu s-au gasit bani. Insa ptr prof de ed fizica s-au gasit... :x
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

norma didactica

Mesajde grecu » 12 Oct 2007, 14:34

eu stiu ca scrie in statutul personalului didactic despre norma didactica a inv/instit.
ordinul amintit este declarat neconstitutional, din cate stiu eu nu este astfel abrogat statutul/adica modificarile ulterioare
concluzia: ramane tot asa , adica cum am stabilit
inv /instit sunt platiti si incadrati pe post, fara a se specifica norma didactica
grecu
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Apr 2006, 12:02

Mesajde maria_magdalena » 12 Oct 2007, 16:29

si eu la fel stiu ........... DAR ........ caci mereu exista un "dar" ........ la noi lumea s-a ferit de a avea 16 ore (caci avem si prof de limbi straine si prof de ed.fizica si prof de religie) ......... si toata lumea a luat 17 ore ......... adica a mers pe maximum de ore la clasa .
daca faceti o adunare ies :
17 ore inv
2 ore lb.engleza
2 ore ed.fizica
1 ora religie

TOTAL : 22 ore maxim admise la clasa

si la cine are cls. I sau a II-a , acelasi calcul , fara engleza .....si ies 20 ore maxim admis.
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

Mesajde lyzyca » 12 Oct 2007, 17:44

am si eu o intrebare: daca eu predau orele de ed. fizica, acestea ar trebui sa mi le plateasca ore suplimentare?nu am 25 de ani vechime si de abia anul acesta iau( sper) :) gradul I :?: :?:
Avatar utilizator
lyzyca
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Sep 2006, 00:17

Mesajde aalliinnaa » 12 Oct 2007, 19:17

Nu se plateste deoarece ptr invatatori nu exista bani.
Avatar utilizator
aalliinnaa
 
Mesaje: 594
Membru din: 28 Mai 2004, 17:15
Localitate: Suceava

Mesajde lumiandrei_2005 » 13 Oct 2007, 05:17

Dragii mei colegi ,cred ca acum chiar e TARA BRAMBURICILOR si ...
CINE POATE OASE ROADE !
Eu sunt incadrata pe post
Postul acesta presupune o norma
Norma inseamna un timp efectuat
Nu s-a abrogat nicio lege ref la incadrarea cadrelor didactice ,deci ...
eu respect statutul si legea inv si am in planul cadru un minim de ore:
nu mai putine de 18 si maxim pana la 22
Pt ca am dat in judecata patronatul si am castigat (am peste 25 ani si gr I )MI SE PLATESC CELE 2 ORE IN PLUS
Va spun realitatea pt ca eu asa iau banii
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

norma unui invatator

Mesajde adimatu » 17 Oct 2007, 12:57

Azi a mai venit o gogomanie. Sunt curios daca ordinul acesta a mai aparut si in alt judet. Pe site-ul inspectoratului nostru nu a aparut.
Am primit o lista de la secretariat in care trebuie sa mentionam care sunt orele si zilele cand avem cele 2 ore care depasesc 16 pe saptamana.
Am stat si m-am gandit ce sa scriu acolo. Am clasa a II-a, am prof de religie si prof de engleza pentru optionalul respectiv. Din 20 raman 18. Eu am un optional de Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor (de cand au aparut optionalele) si la romana o extindere. Asadar, o ora care depaseste cele 16 este un optional, dar cealalta cum s-o trec? Fac extindere, sa zicem, lunea de la 9 la 10? Ar rade lumea de mine. Cine vine cu asemenea intrebari si probleme?
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde fritsch_renate » 17 Oct 2007, 14:23

Va spun care este situatia mea: am norma de 16 ore, predau 18. Cele 18 ore sunt formate si din o extindere si un optional. Pentru optional am calificare speciala. Pentru cele 2 ore suplimentare sunt platita ca si calificata si nimeni nu m-a intrebat care sunt obiectele ce intra in aceasta categorie. Clasa are 22 ore, eu merg intotdeauna pe numarul maxim de ore.
Si, ca sa ne lamurim ce este cu norma aceasta de 16 ore ne-a sprijinit si materialul postat astazi de catre Inspectoratul nostru. In el este vorba despre nesuplimentarea posturilor in scolile unde activeaza invatatori si educatoare ce au norma de 16 ore, ci plata orelor pana la 18 sa se faca prin plata cu ora. Atasez aici acest material. El raspunde si colegilor de la sectiile cu predare in limba minoritatilor (aici se predau mai multe ore saptamanal!)
Avatar utilizator
fritsch_renate
 
Mesaje: 70
Membru din: 08 Oct 2005, 20:17
Localitate: Sighisoara

Mesajde 1551016182784 » 17 Oct 2007, 20:54

Dragi colegi nu vedeti ca se vrea reducerea inv.la tacere fiindca unii dintre noi am avut curajul sa cerem plata orelor in plus.Sunt unul din cei care am castigat in justitie plata orelor facute in plus.Sa zicem ca e corect sa avem si numai o ora pezi,cum zice colegul,atata timp cat suntem retribuiti.Dar daca atunci cand vine revizia de fond spun cei de la finanate ca nu avem nr.de ore.Cine da banii inapoi?Legea este facuta de asa natura sa fii in ceata totala,ca de altfel intreaga Romanie.
1551016182784
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Aug 2007, 12:54

Mesajde valerica41 » 17 Oct 2007, 21:07

in concluzie, puteti sa-mi spuneti care este norma obligatorie a unui institutor , cu gradul I, vechime 12 ani, care preda la clasa a IV-a?Orele care sunt in plus fata de norma se platesc?Si eu am primit astazi sa completez un tabel cu orarul clasei si cu nr de ore al invatatorului, al profesorilor si optionalele si nu stiu cum sa-l completez
valerica41
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Dec 2006, 21:01

Re: norma unui invatator

Mesajde mariro » 17 Oct 2007, 21:11

adimatu scrie:Azi a mai venit o gogomanie. Sunt curios daca ordinul acesta a mai aparut si in alt judet. Pe site-ul inspectoratului nostru nu a aparut.
Am primit o lista de la secretariat in care trebuie sa mentionam care sunt orele si zilele cand avem cele 2 ore care depasesc 16 pe saptamana.
Am stat si m-am gandit ce sa scriu acolo. Am clasa a II-a, am prof de religie si prof de engleza pentru optionalul respectiv. Din 20 raman 18. Eu am un optional de Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor (de cand au aparut optionalele) si la romana o extindere. Asadar, o ora care depaseste cele 16 este un optional, dar cealalta cum s-o trec? Fac extindere, sa zicem, lunea de la 9 la 10? Ar rade lumea de mine. Cine vine cu asemenea intrebari si probleme?


In aceeasi situatie sunt si eu! Numai ca mie nu mi-a cerut nimeni o asemenea gogomanie! :lol: Voi intreba maine daca nu uit, cum am fost platita pe septembrie, ca daca nu primim fluturas nu mai stim nimic din cardurile astea...
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori