norma unui invatator

Mesajde lumiandrei_2005 » 21 Sep 2008, 21:10

E clar:,,e tara lui Papura Voda'' si a desteptilor de directori!!!
Doamne ai mila de asemenea specimene!
Exista un alt ordin dat chiar de ministru, la inceput de an scolar,in care se precizeaza ca elevii sa nu mai fie transportati(ca pe niste saci de cartofi)la alte scoli ci sa se deplaseze cadrele didactice in scolile respective
(asigurandu-le transportul)
Mai consultati-va si voi cu Isj-ul si dc nici ei nu au cunostinte dati telef la minister!
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Mesajde lillya » 21 Sep 2008, 23:09

Exista varianta infiintarii claselor simultane.
Cati elevi ai tu? Dar colega ta? Cati sunt in total in scoala la cls I-IV?
Exista acest ordin privind functionarea invatamantului preuniversitar cu predare simultana:

In legatura cu manualele, incearca sa le gasesti la alte scoli. Poate reusesti. Da niste telefoane cunostintelor care lucreaza in invatamant. Poate reusesti sa le iei cu imprumut, sau donatie, printr-un parteneriat, ceva. Si la noi exista mereu un deficit de manuale. Anul acesta, chiar si la clasa I lipsesc, desi toti bobocii primesc manuale noi,dar asta presupun ca se datoreaza situatiilor intocmite dupa ureche de colege. :x
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

Mesajde live » 22 Sep 2008, 14:35

Păi...6 elevi de clasa I, 9 elevi de clasa a II-a, 16 elevi de clasa a III-a(clasa mea) şi 3 elevi de clasa a IV-a.
Localul în care ar urma să fie mutaţi copiii din clasele I şi a IV-a este aproape de al nostru(cam 15 minute de mers pe jos de la şcoala noastră la localul celălalt). Problema nu este legată de cadrele didactice. Posturile cică existau(au şi fost prezente învăţătoarele respective), dar s-au desfiinţat(după cum am scris în micul "istoric"), deci nu e vorba despre o comoditate a unor cadre didactice. Nu ştiu, nici picată cu ceară, de ce s-a ajuns în situaţia asta. Ştiu doar că nu se ştia SIGUR câţi elevi se vor înscrie în clasa I. Noi am tot tras semnale de alarmă directorului, atrăgându-i atenţia asupra faptului că nu vom fi lăsaţi să funcţionăm cu 4 posturi sub nicio formă, dar...mai mult decât atât nu puteam face noi, simple învăţătoare.
În caz că s-ar apela la varianta simultanului, am pierde mai mulţi copii, căci unii părinţi au spus clar, încă de la sfârşitul anului şcolar trecut, că îşi mută copiii la şcolile din centru, dacă se intră la simultan.
Problema cea mai mare nu este aceea că elevii vor fi transportaţi la localul celălalt, ci că au apărut modificările respective DUPĂ începerea anului şcolar.
Cu manualele...oi rezolva-o eu, până la urmă. Sper să nu fiu pusă în situaţia de a avea mai multe feluri de manuale! Văd mâine ce rezolv la şcoala cu personalitate juridică apoi, în funcţie de rezultat, chem părinţii copiilor pt. a discuta ce facem(asta dacă e să fie nevoie de cumpărare de manuale).
Tot mâine văd şi ce Dumnezeu fac cu orarul, cu numărul de ore.
PS: Ca să fie tacâmul complet, m-a anunţat soţul azi că e posibil să cam rămână fără serviciu. Na, altă distracţie!
PPS: Scuze din nou pt. faptul că v-am împuiat capul, dar...mai e nevoie şi de o descărcare, când şi când!
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Încurajare...

Mesajde viocro » 22 Sep 2008, 16:29

Numai cei care au trecut măcar o dată prin astfel de situaţii pot să vă înţeleagă neliniştea...nu e puţin lucru să sămţi că te înconjoară necazuri la care nu te aşteptai...Singurul lucru pe care pot să vă sfătuiesc să-l faceţi e să încercaţi cât puteţi de mult să vă menajaţi starea sufletească, nervoasă. Efectele stressului nu se văd şi nu se simt automat, dar nu vor evita să apară atunci când te aştepţi mai puţin...Până la urmă lucrurile se vor aşeza, încercaţi să speraţi că se vor aşeza înspre mai bine decât au fost. Doamne-ajută!
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Mesajde radumariutza » 26 Sep 2008, 22:54

Chiar daca e furtuna,tot la soare trebuie sa ne gandim! Fiti calma si optimista! Dumnezeu nu paraseste pe nimeni. S-ar putea ca lucrurile sa se aranjeze mai bine decat credeti.
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Mesajde live » 27 Sep 2008, 11:00

Eeeee, eu ştiu că intru în panică, apoi...îmi trece! :) Vă mulţumesc tare mult pentru încurajări! Permiteţi ră raportez:
-microbuzul duce şi aduce copiii de clasele I şi a IV-a, iar părinţii nu şi-au mutat copiii;
-am rămas pe 6 ore la limba română, aşa că ai mei copii au o singură zi cu 5 ore, iar eu am 16 ore, aşa că...e bine;
-dat fiind faptul că suntem doar două învăţătoare, ne-am aranjat uşor programul, în ceea ce priveşte orele pe care le predau profesorii la clasele noastre; astfel...numai lunea şi vinerea am ore până la 12, în restul zilelor, termin orele mele mai devreme, ceea ce...normal că mă avantajează :);
-cu manualele nu am rezolvat încă; directorul mi-a spus, al telefon, că-mi trimite joi tot ceea ce are în materie de clasa a III-a, până am terminat eu orele, nu trimisese, iar vineri am aflat că...a trimis vorbă să mă duc eu la el(la şcoala cu personalitate juridică), pentru a vedea ce şi cum; merg luni acolo; dacă am la limba română acelaşi manual, pentru toţi copiii, e bine, căci e nevoie să citească toţi acelaşi text acasă, în rest...mai scot fişe de lucru sau fişe cu tema pentru acasă sau...mă rog, am să mă descurc bine.
E, cu serviciul soţului...treaba e mai delicată, dar simt că lucrurile se vor rezolva în aşa fel încât...să ne fie bine. Deh...trebuie să ne ridicăm moralul! :)
Vă mulţumesc frumos, încă o dată, pentru vorbele voastre bune! :)
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde andreea_p » 24 Noi 2008, 14:47

Care este concluzia pana la urma?Dupa ce am citit acest topic, parca sunt si mai in ceata decat inainte. Eu in prezent, am 22 de ore(nr maxim la clasa aIII-a). Dintre acestea, 6 sunt predate de profesori.Raman, deci, 16.Sa inteleg ca eu acum sunt in neregula? Intreb pentru ca directoarea ne-a cerut sa propunem ofertele curriculare pentru anul scolar urmator si nu stiu daca pot avea un numar mai mic de 18 ore.
Daca cineva ma poate lamuri, ii multumesc anticipat!
andreea_p
 
Mesaje: 54
Membru din: 04 Sep 2008, 11:19

Mesajde medeea2003 » 25 Noi 2008, 17:16

Invatatorul nu este platit la nr de ore ci pe post. Eu am 15 ore (tot cls a III-a) si e ok din toate punctele de vedere.
medeea2003
 
Mesaje: 18
Membru din: 18 Sep 2008, 15:42

Re: norma unui invatator

Mesajde 1551016182784 » 12 Oct 2012, 09:09

As dori si eu o lamurire pentru urmatoarea situatie :
Predau simultan la 4 clase.Programul oficial nu prevede nimic clar in acest sens,fiecare desfasurand activitatea cum a crezut ca este mai eficient pentru elevi. Daca cei de la inspectoratul scolar te obliga sa lucrezi pana la ora 14 cu cele 4 clase cum se va face plata(salarizarea) deoarece ,iarasi nu este nimic clar prevazut? Lucrand in acest mod saptamanal eu fac10 ore in plus.Lunar sunt 40 ore .Cine plateste munca aceasta? O sa se spuna ca avem spor de predare simultana. Numai ca acel spor este pentru cu totul altceva.
1551016182784
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Aug 2007, 12:54

Re: norma unui invatator

Mesajde 1551016182784 » 15 Oct 2012, 07:51

Sa vedeti stimati colegi o mai mare gogomanie in jud. Gorj.S-a primit de la conducerea scolii un maill in care ni se aduce la cunostiinta hotararea Cons. de adm. al I S J cum ca toate cadrele didactice care predau simultan la 2,3,4 clase sa desfasoare program decalat pana la orele 14.Asa ceva nici in trecut nu era.Directorii de scoli, fideli celoir care ii tin in functie vegheaza cu stoicism ca toata lumea sa respecte acest program.Va intreb care este parerea dumneavoastra ?
eEu care predau la 4 clase simultan fac zilnioc6 ore, saptamanal insemnand 30 ore.Cine mile plateste?Oare cum se numeste acest mod de a dicta, fiindca nu cred ca inspectoratele sunt mai presus de lege.
1551016182784
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Aug 2007, 12:54

Re: norma unui invatator

Mesajde sportiv » 15 Oct 2012, 14:33

Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: norma unui invatator

Mesajde sportiv » 15 Oct 2012, 14:36

Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: norma unui invatator

Mesajde liaracoti » 14 Apr 2015, 21:29

Invatatorii, profesorii pentru invatamantul primar sunt platiti pe post. Postul normat reprezinta minim 80% din orele prevazute in planul cadru de la clasa respectiva . Nu pot fi mai putin de 16 ptr, ca se intra la plata cu ora. DAR exista un DAR. NORMA este constituita din orele de predare - evaluare si ACTIVITATI COMPLEMENTARE.
liaracoti
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Sep 2009, 23:45

Re: norma unui invatator

Mesajde sportiv » 16 Apr 2015, 20:48

liaracoti scrie:Invatatorii, profesorii pentru invatamantul primar sunt platiti pe post. Postul normat reprezinta minim 80% din orele prevazute in planul cadru de la clasa respectiva . Nu pot fi mai putin de 16 ptr, ca se intra la plata cu ora. DAR exista un DAR. NORMA este constituita din orele de predare - evaluare si ACTIVITATI COMPLEMENTARE.


De unde v-ati informat cu cele scrise mai sus? Poate ne spuneti si noua, celor ce nu stim asta (oficial)! :D Eu, de exemplu, nu am vazut scris nicaieri asa ceva. Ori poate m-am uitat doar in Legea 1/ 2011! :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: norma unui invatator

Mesajde felixmunteanu » 02 Mai 2015, 16:09

Partea cu 80% nu știu unde apare (poate în hotărârea CA al școlii), dar restul e din Legea 1: Norma didactică, art 262, al 1 (a, b, c) și art 263, al 3.
La noi, nr de ore fluctuează în funcție de clasă (se compensează).
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron