Noile clase matematica-informatica, intensiv informatica

Noile clase matematica-informatica, intensiv informatica

Mesajde dandia » 25 Ian 2010, 18:16

Va rog sa imi spuneti ce intelegeti din fragmentul de mai jos:
"Art.9. În învăţământul liceal se pot organiza clase de matematică-informatică, intensiv informatică. La aceste clase, pentru disciplina informatică se alocă 3 ore pe săptămână din cadrul CDŞ. Cele 3 ore alocate pentru studiu se realizează în laboratorul de informatică, pe grupe, cu respectarea prevederilor legale.
Art.10. – (1) În situaţia în care orele alocate disciplinelor specifice menţionate la art. 7, 8 şi 9 şi la clasele cu predare în limbile minorităţilor naţionale nu pot fi asigurate integral din trunchiul comun (TC), curriculumul diferenţiat (CD) şi prin alocarea de ore din curriculumul la decizia şcolii (CDŞ), diferenţa de ore necesare se alocă prin depăşirea numărului maxim de ore prevăzute în planul-cadru pentru specializările respective. "

Este extras din Ordinul nr. 3410 din 16.III.2009 cu privire la aprobarea planurilor cadru de invatamant.
Stiu ca se obisnuieste sa se transforme in teorie orele prevazute in CD si acestea trecute aici sa fie pe grupe, dar am analizat si nu reiese ca 3 ore alocate pentru studiu ar fi IN PLUS (citind si articolul 10).
M-ar interesa cum se lucreaza efectiv in scoli, in acest an scolar (2009/2010) si in urmatorul (2010/2011) ca sa stim daca am putea solicita si noi o clasa intensiva de anul viitor. Cum afecteaza normele didactice infiintarea unei asemenea clase?
dandia
 
Mesaje: 23
Membru din: 05 Mai 2005, 17:07

Re: Noile clase matematica-informatica, intensiv informatica

Mesajde dandia » 29 Ian 2010, 00:09

Chiar nimeni nu imi da o lamurire? Asteptam cu nerabdare un raspuns si vad ca nu primesc nimic. Si totusi?....
dandia
 
Mesaje: 23
Membru din: 05 Mai 2005, 17:07

Re: Noile clase matematica-informatica, intensiv informatica

Mesajde rofi3 » 29 Ian 2010, 10:19

Pot sa va spun ca la intensiv in anul scolar acesta se face informatica astfel:
cls a 9 - se fac 3h lab(gr) +1th (toata clasa)+ 2 tic;
cls 10 - 3lab(gr) +1 th+1 Tic ;
cls 11- 3 lab(gr)+ 3 th(toata clasa)+ 1 lab (toata clasa)
cls 12 - la fel ca la clasa 12

In anul scolar urmator nu se stie. Asteptam sa vedem ...
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Noile clase matematica-informatica, intensiv informatica

Mesajde dandia » 29 Ian 2010, 21:45

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Am inteles azi de la Consilul Profesoral ca de anul viitor nu vor mai fi ore optionale, ceea ce inseamna ca trebuie neaparat revizuit si planul cadru. Sper ca atunci cand se vor decide schimbarile sa aflam si noi si, eventual, sa discutam aici.
dandia
 
Mesaje: 23
Membru din: 05 Mai 2005, 17:07

Re: Noile clase matematica-informatica, intensiv informatica

Mesajde dandia » 15 Feb 2010, 08:44

Chiar in aceasta dimineata am auzit la televizor ceva de 3 ore la clasele de mate-info intensiv. Am intrat pe site-ul MECI, dar acolo nici gand sa gasesc ceva.
Stie cineva care este intentia Ministerului nostru?
dandia
 
Mesaje: 23
Membru din: 05 Mai 2005, 17:07


Înapoi la Informatică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori