Nelamuriri, nemultumiri...

Nelamuriri, nemultumiri...

Mesajde dariely » 06 Sep 2010, 14:20

buna ziua, dragi colegi!
sunt o educatoare incepatoare, tocmai ce m-am transferat anul acesta, si deja sunt foarte trista in lagatura cu primele experiente ca si educator. am luat, la pretransfer, un post viabil pe 1 an pentru ca am vrut sa lucrez cu prescolari. nu va zic ca sunt la inceput de drum si sunt ca un burete, asimilez totul si tot am multe lipsuri! speram sa le pot completa pe parcurs, dar am aflat ca nu sunt dorita in acesta institutie din diferite motive.
am o intrebare: daca la mai multe inspectii primesti calificativ suficient, chiar insuficient, ce se intampla? sunt constienta ca la inspectii nu voi fi in regula, caci am foarte multe de invatat. eu sunt titulara pe post, am definitivul si ceva ani vechime in invatamant.
Avatar utilizator
dariely
 
Mesaje: 82
Membru din: 25 Iun 2010, 18:01

Re: nelamuriri, nemultumiri...

Mesajde rofi3 » 06 Sep 2010, 15:51

Daca va faceti orele de la clasa si va puneti in ordine cu hartiile necesare nu trebuie sa va faceti probleme . De multe ori s-a intamplat ca un anumit cadru didactic sa nu fie preferat pe un anumit post de catre conducere , colegi , insa dvs. trebuie sa fiti hotarata si sa nu renuntati . Multa Bafta si un an scolar fara prea multe probleme !!
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Nelamuriri, nemultumiri...

Mesajde dariely » 06 Sep 2010, 16:05

multumesc pentru incurajare! problema este ca sunt incepatoare si imi este foarte greu sa pun toate documentele in ordine! inca nu stiu exact tot ceea ce imi trebuie! off! as prefera sa ies din sistem! doar ca imi sunt prea dragi copiii!
Avatar utilizator
dariely
 
Mesaje: 82
Membru din: 25 Iun 2010, 18:01

Portofoliu profesori

Mesajde fratila_eliza » 07 Sep 2010, 16:02

dariely scrie:multumesc pentru incurajare! problema este ca sunt incepatoare si imi este foarte greu sa pun toate documentele in ordine! inca nu stiu exact tot ceea ce imi trebuie! off! as prefera sa ies din sistem! doar ca imi sunt prea dragi copiii!

Pentru ca eu sunt in perioada inspectiilor pentru obtinerea gradului II, am incercat ca in fiecare an sa am in ordine tot ceee ce ni se cere la clasa si in afara ei. Asa ca daca v-as putea fi de folos, va dau cateva repere in legatura cu ceea ce trebuie sa aveti (cel putin la scriptologie):
-planificare calendaristica;
-optionalele (un optional la nivelul I si doua la nivelul II), cu procesul verbal de la sedinta cu parintii;
-evaluarile initiale pe comportamente (efectuate in primele doua saptamani din sem. I);
-activitatile cu parintii (planificarea intalnirilor cu acestia, tematica acestor intalniri). Nu uitati sa planificati si o activitate demonstrativa intr-un an scolar;
-activitatile extracurriculare (planificarea lor, o activ. pe luna, adica plimbari in natura, serbari, vizite, spectacole etc.);
-parteneriate cu diferite institutii (la nivel local cu dispensarul, politia, biblioteca etc.; la nivel judetean sau national cu alte gradinite, cu o institutie de cultura etc);
-evaluarile semestriale si finale cu concluzii;
-chestionare, fisa psihopedagogica, fisa postului, fisa de evaluare, CV european, standarde de referinta, diplome de participare la concursuri, adeverinte de la cursuri, scrisori metodice, planuri de lectie....
Si lista ramane deschisa.

Pentru activitatile optionale, extracurriculare, parteneriate, e nevoie ca in afara planificarii lor sa aveti si "dovezi", adica: o mascuta creata in cadrul activ., un model de diploma (de ex."Cel mai bun recitator"), o brosura, un desen al copiilor, orice care poate justifica ca ati realizat ceea ce v-ati propus.
Succes!
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40

Re: Nelamuriri, nemultumiri...

Mesajde katty_cy » 07 Sep 2010, 21:06

Buna seara..am gasit acest topic si sper sa primesc si un raspuns pentru nelamurirea pe care o am. Sunt educatoare la o gradinita din mediul rural de 2 ani,anul acesta fiind al 3-lea. Sunt cu statut de suplinitor calificat, anul acesta am participat la concursul de titularizare, nu am ocupat post titularizabil din motiv ca au fost foarte putine la numar,asa ca am ocupat postul la care mi s-a acordat continuitate. Acum la inceput de an scolar o doamna titulara ce profeseaza intr-o alta locatie din comuna doreste sa facem schimb de posturi. La inspectoratul scolar mi s-a spus ca schimbul se poate face doar daca sunt de acord deoarece doamna ar fi putut face mutarea doar in perioada stabilita pentru transfer. Si tot de la isj au zis sa se faca consiliu de administratie si sa se decida acolo. eu ma intreb consiliul se poate amesteca in aceste lucruri din moment ce eu am decizie data de isj pentru acest post ? Si ma gandesc consiliul de administratie a fost cel care mi-a aprobat continuitate la sfarsitul anului scolar,acum la inceput isi pot schimba decizia?
Imi poate ocupa d-na postul daca eu nu sunt de acord?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
katty_cy
 
Mesaje: 58
Membru din: 11 Feb 2009, 20:00

Re: Nelamuriri, nemultumiri...

Mesajde fratila_eliza » 07 Sep 2010, 21:26

katty_cy scrie:Buna seara..am gasit acest topic si sper sa primesc si un raspuns pentru nelamurirea pe care o am. Sunt educatoare la o gradinita din mediul rural de 2 ani,anul acesta fiind al 3-lea. Sunt cu statut de suplinitor calificat, anul acesta am participat la concursul de titularizare, nu am ocupat post titularizabil din motiv ca au fost foarte putine la numar,asa ca am ocupat postul la care mi s-a acordat continuitate. Acum la inceput de an scolar o doamna titulara ce profeseaza intr-o alta locatie din comuna doreste sa facem schimb de posturi. La inspectoratul scolar mi s-a spus ca schimbul se poate face doar daca sunt de acord deoarece doamna ar fi putut face mutarea doar in perioada stabilita pentru transfer. Si tot de la isj au zis sa se faca consiliu de administratie si sa se decida acolo. eu ma intreb consiliul se poate amesteca in aceste lucruri din moment ce eu am decizie data de isj pentru acest post ? Si ma gandesc consiliul de administratie a fost cel care mi-a aprobat continuitate la sfarsitul anului scolar,acum la inceput isi pot schimba decizia?
Imi poate ocupa d-na postul daca eu nu sunt de acord?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!


Daca cei de la ISJ v-au spus ca puteti face schimbul doar daca sunteti de acord, normal ar fi ca aceasta doamna sa nu poata face nimic fara stirea sau acordul dvs.
fratila_eliza
 
Mesaje: 107
Membru din: 02 Ian 2009, 16:40


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori