nelamurire proiecte tematice

nelamurire proiecte tematice

Mesajde gabrielatodor89 » 27 Dec 2009, 14:28

buna ziua sunt noua pe aici si am si eu o nelamurire in privinta proiectelor tematice.In acest an imi voi da definitivatu si as vrea sa imi eplice cineva daca este necesar sa ne scoatem proiectele tematice la PC sau ajunge sa scriem in caietul educatoarei ?Am vazut pe site multe proiecte tematice si as vrea sa stiu daca le si scoateti la imprimanta si le puneti la dosar?As vrea sa stiu si cam ce ar trebui sa am la dosarul educatoarei?Va multumesc
gabrielatodor89
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Sep 2009, 20:04

Re: nelamurire proiecte tematice

Mesajde andreea_muntean » 27 Dec 2009, 23:18

iubitzicag scrie:buna ziua sunt noua pe aici si am si eu o nelamurire in privinta proiectelor tematice.In acest an imi voi da definitivatu si as vrea sa imi eplice cineva daca este necesar sa ne scoatem proiectele tematice la PC sau ajunge sa scriem in caietul educatoarei ?Am vazut pe site multe proiecte tematice si as vrea sa stiu daca le si scoateti la imprimanta si le puneti la dosar?As vrea sa stiu si cam ce ar trebui sa am la dosarul educatoarei?Va multumesc


Proiectele tematice constituie planificarea dvs. Daca utilizati caietul educatoarei nu este necesar sa le printati , daca nu utilizati acest caiet atunci trebuie sa le aratati cumva , deci le scoateti la imprimanta .
Definitivatul constituie intrarea si "pastrarea" dvs in invatamant , deci trebuie tratat cu foarte multa seriozitate . Pregatiti temeinic dosarul educatoarei (nu ma refer la hartoagele care nu se mai termina ale portofoliului ), cu planificarea impecabila , portofoliile copiilor , fisa individuala a copiilor etc .Evident catalogul la zi , condica de asemenea , clasa pregatita adecvat , conform cu ceea ce aveti in planificare , centrele tematice bine evidentiate .

Succes !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: nelamurire proiecte tematice

Mesajde gabrielatodor89 » 28 Dec 2009, 13:19

sincer asa ma gandeam si eu k din moment ce folosesc caietul nu imi voi mai printa proiectele tematice insa doream sa fiu sigura.Multumesc
gabrielatodor89
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Sep 2009, 20:04

Re: nelamurire proiecte tematice

Mesajde mihga » 29 Dec 2009, 21:11

Eu le si printez, deoarece in caiet treci doar o parte din proiectul tematic ( tema,argumentul,obiectivele, centrele tematice si cam atat ). Acum depinde si ce fel de caiet aveti. Am inteles ca nu in toate judetele sunt la fel. Oricum conteaza foarte mult sa ai un portofoliu '' de calitate '' si nu de ''cantitate''. Eu zic sa le printezi si sa adaugi si cateva poze din cadrul activitatilor ( din proiect ). Mult succes !
mihga
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Aug 2007, 18:03

Re: nelamurire proiecte tematice

Mesajde andreea_muntean » 30 Dec 2009, 13:49

mihga scrie:Eu le si printez, deoarece in caiet treci doar o parte din proiectul tematic ( tema,argumentul,obiectivele, centrele tematice si cam atat ). Acum depinde si ce fel de caiet aveti. Am inteles ca nu in toate judetele sunt la fel. Oricum conteaza foarte mult sa ai un portofoliu '' de calitate '' si nu de ''cantitate''. Eu zic sa le printezi si sa adaugi si cateva poze din cadrul activitatilor ( din proiect ). Mult succes !


Cum sa scrii doar o parte ? Pai ce rol mai are caietul atunci ? Se pare ca munca inutila ne este specifica !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Re: nelamurire proiecte tematice

Mesajde marianaari » 30 Dec 2009, 21:45

Cred ca nu ne intrece nimeni in invatamantul preuniversitar romanesc la scris in plus. Un proiect tematic esta alcatuit din mai multe parti care nu se scriu toate in caietul educatoarei. De ce trebuie sa scriem cu mana in anul 2009, cand putem scrie foarte bine un proiect tematic la calculator din cap in coada? Nu cred ca mai este vreun nivel la care se scriu planificarile intr-un caiet,( obligatoriu, pe banii nostri!!!) cu mana.Oare ne aude cineva?Si daca ne aude...?
marianaari
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Ian 2007, 22:00

Re: nelamurire proiecte tematice

Mesajde andreea_muntean » 30 Dec 2009, 21:52

marianaari scrie:Cred ca nu ne intrece nimeni in invatamantul preuniversitar romanesc la scris in plus. Un proiect tematic esta alcatuit din mai multe parti care nu se scriu toate in caietul educatoarei. De ce trebuie sa scriem cu mana in anul 2009, cand putem scrie foarte bine un proiect tematic la calculator din cap in coada? Nu cred ca mai este vreun nivel la care se scriu planificarile intr-un caiet,( obligatoriu, pe banii nostri!!!) cu mana.Oare ne aude cineva?Si daca ne aude...?


Despre ce caiet vorbiti? Anul trecut am folosit unul in care am scris tot , adica munca inutila intreg anul scolar ...bine ca ne-am desteptat (unele dintre noi...) anul acesta . Nu ne poate obliga nimeni sa cumparam caietele speciale. Ori caiet , ori planificare printata.
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori