Nedumerire

Nedumerire

Mesajde irimie » 21 Feb 2012, 21:33

Zilele trecute mi-a arătat o elevă o problemă din broşura de teste pentru admitere la medicină, Bucureşti. Până acum nu am văzut broşura respectivă, pentru ca elevii din zona noastră preferă centrele ceva mai apropiate de casă. Pe scurt...

1476 mc butan se descompune termic la 627 grade Celsius. Ştiind că în amestecul final hidrogenul ocupa 25% (procente de volum), să se determine cantitatea de acrilonitril care se poate obţine, utilizând ca unică sursă de carbon, metanul obtinut la descompunerea termică.

Problema este simplă şi rezolvarea a decurs normal (am zis eu), până la compararea rezultatului cu cel oferit de către autorii lucrării (88,33 kg acrilonitril). Rezultatul obţinut de noi este 176,45 kg (adică dublu).

Vă descriu paşii urmaţi, poate îmi scapă mie ceva...
1. Din textul problemei sededuce clar ca avem 2 reacţii simultane:
    Dehidrogenarea butanului la butenă şi hidrogen
    Cracarea butanului la metan şi propenă
2. Transformăm volumul de metan (în condiţiile date de problemă) în moli (20 kmoli)
3. Conform stoechiometriei reacţiilor, nr. de moli de produşi de descompunere termică este dublu faţă de nr. de moli de butan supuşi procesului de descompunere termică.
4. Am determinat nr. de moli de Hidrogen, ştiind că acesta contribuie cu 25% la amestecul final. (10 kmoli de Hidrogen).
5. Am determinat nr. de kmoli de metan rezultat (10 kmoli.)
6. Analizând succesiunea de reacţii pentru obţinerea acrilonitrilului din metan (metan --> acetilenă-->(aditie de HCN)-->acrilonitril) şi luând în considerare şi obţinerea HCN din metan observăm că raportul molar metan folosit la prepararea acetilenei şi apoi a acrilonitrilului:acrilonitril = 2:1, iar raportul molar metan transformat în HCN:HCN =1:1, deci, din cei 10 kmoli 3,33 vor fi folosiţi pentru obţinerea HCN, iar 6,66 la obţinerea acetilenei la care adiţionează HCN obţinut anterior. Din calcule rezultă masa de acrilonitril egală cu 176,45.

Nu ştiu, îmi scapă mie ceva sau este rezultatul publicat greşit.
Am încercat şi varianta cu trei descompuneri termice, în plus faţă de cele două prezentate anterior, am luat în discuţie şi butan ---> etan şi etenă, dar mă închid cu două necunoscute.
Dacă vă tentează, puteţi încerca rezolvarea şi lasaţi un semn.

Numai bine,
Prof. Lucian Irimie
Alba Iulia
irimie
 
Mesaje: 20
Membru din: 05 Oct 2009, 20:07
Localitate: Alba Iulia

Re: Nedumerire

Mesajde tinatimis » 17 Apr 2012, 17:19

Am intalnit si eu in cartea de teste de la UMF Tg.Mures un sir de reactii in care nu sunt sigura de un compus :
glicina + amoniac ------> NH2 -CH2- CONH2 care , mai departe ,prin incalzire si eliminarea unei molecule de apa trece in K ( NH2-CH2-CN ) care , in prezenta P2O5 trece intr-un compus notat cu "L"(se elimina si o molecula de apa).
L + 2 H2 ------> M , M este o diamina ( eu am zis ca este NH2-CH2- CH2 - NH2).
Nu sunt sigura care este compusul notat cu L , ce reactie are loc in prezenta pentaoxidului de fosfor?
tinatimis
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Apr 2009, 13:41

Re: Nedumerire

Mesajde irimie » 26 Apr 2012, 21:07

tinatimis scrie:Am intalnit si eu in cartea de teste de la UMF Tg.Mures un sir de reactii in care nu sunt sigura de un compus :
glicina + amoniac ------> NH2 -CH2- CONH2 care , mai departe ,prin incalzire si eliminarea unei molecule de apa trece in K ( NH2-CH2-CN ) care , in prezenta P2O5 trece intr-un compus notat cu "L"(se elimina si o molecula de apa).
L + 2 H2 ------> M , M este o diamina ( eu am zis ca este NH2-CH2- CH2 - NH2).
Nu sunt sigura care este compusul notat cu L , ce reactie are loc in prezenta pentaoxidului de fosfor?


Părerea mea este că la prima ecuaţie (glicina+amoniac) se obţine sarea de amoniu H2N-CH2-CO-ONH4, care la încălzire elimina o molecula de apă formand amino-acetamida substanta K, iar aceasta în prezenţă de P2O5 se deshidratează formand amino+acetonitril (L), iar acesta prin hidrogenare formează etilen-diamina (M).

Ce problema este, să cer o culegere de teste de la elevi să văd exact enunţul?

Numai bine.
Lucian Irimie
Alba Iulia
irimie
 
Mesaje: 20
Membru din: 05 Oct 2009, 20:07
Localitate: Alba Iulia


Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori