necesar rechizite clasa I

necesar rechizite clasa I

Mesajde irim » 11 Sep 2006, 20:00

Buna ziua,


Ma puteti ajuta cu un necesar de rechizite pentru clasa I? Orice material pe aceasta tema este binevenit.

Multumesc
irim
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Sep 2006, 19:55

Mesajde daiana » 11 Sep 2006, 20:24

caiete tip I
caiete matematica
caiet cu foi veline
creioane colorate (carioca)
bloc de desen (mic)
rigla
plastilina
carton colorat
foarfece, lipici (solid)
creion negru
stilou
caiete speciale (optional)

Sper ca nu am uitat ceva! :)
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde invatator » 11 Sep 2006, 22:00

-acuarele, pensule, carte de colorat- neaparat, te ajuta in multe momente si-i ajuta si pe micuti sa-si mai exerseze incheietura, alfabetar( vezi ca este unul vertical, tip abac, editat de un inv. din Bacau)...lista poate continua
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde live » 12 Sep 2006, 00:11

nu uita să ceri să aibă caietele învelite în coperte(de plastic sau confecţionate din hârtie), pe care neapărat să fie scris numele elevului! eu am stat de multe ori să fac investigaţii, pt a descoperi cui aparţie un anumit caiet... :mrgreen:
te mai sfătuiesc să le spui păriţilor să pună semne distinctive pe caiete, pt a le putea deosebi uşor copiii. nu ştiu ce elevi vei avea, dar mie mi s-a întâmplat să fiu întrebată dacă de matematică e caietul cu linii sau cel cu pătrăţele. :)
poţi adăuga la listă şi un pix verde(de preferat liner).
e o problemă legată de acuarele: unele, de genul "oastile" sunt foarte şterse. cu tempera se lucrează frumos(poate un pic cam greu la clasa I). dacă te orientezi la tempera, atrage-le atenţia părinţilor să.şi trimită la şcoală odraslele...cu tuburile gata găurite(Doamne, ce amintiri am!!! şi acum mă mai dor degetele din cauza acului cu care am găurit n-şpe mii de tuburi).
PS: pe propria ta listă...adaugă MULTĂ RĂBDARE! succes! :D
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron