multifunctionale

multifunctionale

Mesajde coelera » 12 Noi 2006, 20:15

Poate cineva sa ma indrume despre eficacitatea multifunctionalelor? Intentionez sa cumpar una (din bani proprii) cu scopul de a folosi copiatorul pentru clasa mea. Multi imi spun ca nu prea sunt rezistente, se strica repede si nu stiu ce sa fac... Ma puteti ajuta? Poate ar fi mai bine sa cumpar un copiator, o imprimanta si un scaner separat?
coelera
 
Mesaje: 40
Membru din: 06 Feb 2006, 12:50

Re: multifunctionale

Mesajde emil » 12 Noi 2006, 20:19

coelera scrie:Poate cineva sa ma indrume despre eficacitatea multifunctionalelor? Intentionez sa cumpar una (din bani proprii) cu scopul de a folosi copiatorul pentru clasa mea. Multi imi spun ca nu prea sunt rezistente, se strica repede si nu stiu ce sa fac... Ma puteti ajuta? Poate ar fi mai bine sa cumpar un copiator, o imprimanta si un scaner separat?

Nu va recomand!
Mai ales sa nu cumparati imprimante cu jet de cerneala!
De preferat sa luati o imprimanta laser(ccca 100 EUR) si un scanner(cca 50 EUR)

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde live » 12 Noi 2006, 20:52

eu am multifuncţional Lexmark, cu jet de cerneală. aş mânia pe Dumnezeu, dacă aş zice că nu şi-a scos banii, dar...sunt mai multe probleme: fişele scoase trebuie ferite de lichide("înfloreşte" cerneala), dacă refilezi personal cartuşele, trebuie să ai mare grijă la achiziţionarea cernelurilor(mai ales la cele color), căci mie mi-a scos culorile şterse, după terminarea cernelurilor iniţiale. marile avantaje sunt: preţul mic(până în 3oo lei noi) şi faptul că-ţi ocupă loc puţin. eu visez să-mi pot permite, cândva, să-mi cumpăr un multifuncţional laser. nu ştiu dacă e un vis realizabil, dar a visa nu presupune bani...
baftă!
trăiesc, iar asta îmi ocupă toată viaţa...
Avatar utilizator
live
 
Mesaje: 218
Membru din: 08 Sep 2006, 13:25

Mesajde gica_ionescu » 12 Noi 2006, 21:37

Si eu am HP 1350 si saraca si ea si-a scos banii! Chiar ma mir uneori de cate materiale mi-a printat, scanat si copiat!
Si eu v-o recomand...
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde fritsch_renate » 14 Noi 2006, 17:00

Eu recomand scanner si imprimanta ca aparate separate. Altfel, se strica o componenta - se strica tot... Sau, pana cand repari componenta stricata, umbli pe altii sa-ti imprumute aparatul lor sau platesti din greu pentru acest serviciu. Imprimanta mea costa cat un multifunctional, cca 100 euro - nu pot intelege ce calitate poate fi aceea daca la acelasi pret ar avea incorporat si un scanner ( si poate si un fax!). Nu uitati cand cumparati imprimanta sa va interesati de costul consumabilelor - o imprimanta ieftina are consumabile scumpe, sau ieftine dar cu capacitate mica...
Avatar utilizator
fritsch_renate
 
Mesaje: 70
Membru din: 08 Oct 2005, 20:17
Localitate: Sighisoara

alege Lexmark

Mesajde narci2net » 14 Noi 2006, 23:43

Cu mana pe inima iti recomand multifunctionalul Lexmark 1190 sau 1195 . O am de aproape un an si este ideala . Este rapida ieftina si nu o sa ai probleme cu reincarcarea cartusului negru poti tu sa-l reincarci iti recomand cerneala pentru HP costa in jur de 15 lei si reincarci din plin . Atentie insa cu cel color se incarca si el dar trebuie lucrat cu el macar o data pe saptamana caci altfel se infunda se usuca cerneala . Dar altfel chiar si reincarcat si-a pastrat culorile vii si placute . Si este in permanenta in oferta ori la Metro ori la alte hipermarketuri de gen . Bafta
narci2net
 
Mesaje: 16
Membru din: 23 Aug 2006, 14:44

Multifunctionale

Mesajde nada » 15 Noi 2006, 21:25

Nici eu nu va recomand multifunctionalele. Mai bine achizitionati o imprimanta -laser sau cu jet de cerneala - si un scaner.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

multifunctionale

Mesajde adimatu » 17 Noi 2006, 23:13

Imprimantele laser sunt foarte eficiente. Cu una noua la aprox. 100 de euro poti lucra circa 1000 de listari. La a doua incarcare (aproximativ 200 rol) poti lista in jur de 3000 de exemplare. Vechitura mea de acasa a supravietuit 5 ani, iar acum daca i-as face o revizie amanuntita, cred ca as mai putea-o folosi macar doi.
Am primit pentru clasa 3 imprimante cu cerneala (din reutilizare). Am umblat ieri sa vad preturi pentru cartuse noi pentru ca am observat ca astea sunt cam incinse si n-are rost sa le incarc (ulciorul nu merge de multe ori la apa). Preturile sunt undeva pe la 250 rol si cartusele sunt destul de mici. Asa ca le voi arunca. Cu banii astia se pot cumpara doua de unica folosinta.
Deci e de preferat o imprimanta si un scaner
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori