Miscarea personalului didactic, 2011

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde emil » 01 Apr 2011, 10:08

Rog sa adresati intrebari cat mai la obiect si nu cu caracter general. Descrieti, eventual, situatia pentru a vi se putea da un raspuns corect.
Va asteptam cu placere,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde doridogo » 01 Apr 2011, 15:23

Buna ziua.
Doresc o lamurire: Sunt titulara intr-un oras din Dolj si doresc sa ma pretransfer tot in acel oras pe un alt post mai aproape de locuinta mea.In lista posturilor apar posturi cu viabilitate 1 an viabil netitularizabil, ce se intampla daca la pretramsfer optez pentru un astfel de post?
multumesc.
buna ziua.
doridogo
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Mar 2011, 09:21

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde Charon » 01 Apr 2011, 21:48

Viabilitatea unui post 1, 3, 4 an/ani = garantarea (cel putin teoretic) ca in acel/acei ani norma completa este asigurata. Si eu am fost pretransferata pe un post cu viabilitate 1 ani si sunt deja in al doilea an acolo si nu s-a intamplat nimic. :)
Avatar utilizator
Charon
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Apr 2011, 20:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde iordache_lelia » 02 Apr 2011, 07:55

Noi am avut joi restrangere in unitate la invatatori. Evaluarea cadrelor nu s-a mai facut, deoarece a depus o colega cerere de restructurare. A aparut pe lista posturilor vacante un post pe care si-l dorea, netitularizabil, vacant pe 3 ani. Doamna Micu, venita pentru evaluare, a precizat ca aceste posturi nu pot fi scoase la concursul de titularizare, dar pot fi ocupate la restrangere/pretransfer, cel care se muta pe un asemenea post devenind titular cu drepturi egale (fata de ceilalti colegi). Succes!
iordache_lelia
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Noi 2007, 14:29

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde dragulin_luiza » 02 Apr 2011, 08:21

Buna ziua ! Help ! Poate mai este si altcineva in situatia mea. As dori sa primesc niste raspunsuri avizate sau niste lamuriri referitoare la urmatoarea problema: am depus cerere pentru intregirea normei didactice, fiind titulara in 2 scoli , mediu urban, pe un post de fizica, prin transfer pentru restrangere de activitate la una din scoli. Precizez ca la nivelul scolii unde am cerut intregirea normei existau ore libere de chimie (fiind a doua specializare ) . Cererea mea a fost respinsa in consiliul de administratie al ISJ,iar explicatia care mi s-a oferit a fost aceea ca nu pot fi titulara in aceeasi unitate de invatamant, pe un post de fizica-chimie, in mediul urban. In lege nu se face referire la acest aspect. Am facut 2 contestatii, dar pana in momentul de fata nu mi s-a dat un raspuns scris. As mai adauga si faptul ca, in cazul altor persoane , aflate in aceeasi situatie, problema s-a solutionat favorabil, in sensul ca li s-au schimbat actele de numire/ tranfer.
Argumentele folosite in demersul meu au fost: art. 6 (1) din metodologie, art 15. (3), art. 18 ( 4) , art. 23 (2) si Legea 128 /1997 . Ideea de baza este ca din statutul de titular in 2 scoli, am ramas doar cu statutul de titular doar pe 8 h de fizica, intrucat mi s-a refuzat intregirea normei didactice , cu ore de chimie ( conform specializarilor de pe diploma de licenta, cum cer art. 7 si art 44 .din Legea 128/1997 privind Statutul personalului didactic). Personal consider ca in cazul meu s-au facut niste abuzuri, nerespectandu-se toate prevederile legale si nici macar nu mi se raspunde clar ,in scris, in baza carui temei legal s-a luat aceasta decizie.
Multumesc pentru eventualele lamuriri. Multa sanatate!
Cu respect si consideratie,
prof. Dragulin Luiza
dragulin_luiza
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Ian 2007, 20:24

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde stefanavoicu » 02 Apr 2011, 17:27

INTREBARE
Sunt cadru didactic titular in mediul urban. Doresc sa particip anul acesta la sesiunea de pretransfer la o scoala mai aproape de casa. Unele persoane m-au avertizat ca imi voi pierde titulatura in invatamant si voi deveni titular al scolii unde ma voi transfera, ceea ce nu va fi tocmai bine. Are cineva informatii privind acest subiect ?
stefanavoicu
 
Mesaje: 71
Membru din: 16 Mar 2004, 22:06

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde costi_52 » 02 Apr 2011, 18:25

Persoanele care v-au avertizat fie sunt rău voitoare, fie nu cunosc prevederile legii. LEN stabileşte foarte clar că titularii în sistemul de învăţământ îşi păstrează dreptul dobândit. Mai mult, în cazul unei restrângeri de activitate, titularii în sistemul de învăţământ beneficiază de repartizarea pe posturi vacante (ca şi până în prezent).
Titulari ai şcolilor vor deveni cadrele didactice care vor participa la concursurile organizate de către unităţile de învăţământ. Dar, asta se va întâmpla peste 3-4 ani. Deocamdată, singurii titulari ai şcolilor sunt beneficiarii art. 253 din Legea nr. 1/2011.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde malaezia » 02 Apr 2011, 21:28

Domnule Costi, daca am un master în specialitate( considerat, presupun, ca şi ciclul al II-le Bologna) si unul în Management educaţional, la Fisa de punctaj pentru PRETRANSFER al Ii-lea master se puncteaza cu un punct la master sau se poate puncta la Programele de formare continuă cu durata medie (60 de credite) cu 2 puncte. (Masterul a fost de 2 ani, 4 semestre cu 60 credite anual fiecare, la stat, zi).
Altfel apare pe fisa de pretransfer -master în sistem postuniversitar 1 punct!
Mulţumesc anticipat!
malaezia
 
Mesaje: 11
Membru din: 04 Feb 2011, 01:25

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde stefanavoicu » 02 Apr 2011, 22:27

Va multumesc pentru rapuns , domnule Costi. Voi participa la pretransfer.
stefanavoicu
 
Mesaje: 71
Membru din: 16 Mar 2004, 22:06

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde George_M » 03 Apr 2011, 12:26

Dosarul pentru transfer pentru restrangere se depune in doua exemplare?
George_M
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Apr 2011, 12:19

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde costi_52 » 03 Apr 2011, 12:37

malaezia scrie:Domnule Costi, daca am un master în specialitate( considerat, presupun, ca şi ciclul al II-le Bologna) si unul în Management educaţional, la Fisa de punctaj pentru PRETRANSFER al Ii-lea master se puncteaza cu un punct la master sau se poate puncta la Programele de formare continuă cu durata medie (60 de credite) cu 2 puncte. (Masterul a fost de 2 ani, 4 semestre cu 60 credite anual fiecare, la stat, zi).
Altfel apare pe fisa de pretransfer -master în sistem postuniversitar 1 punct!
Mulţumesc anticipat!

Fiind vorba despre două mastere în sistem postuniversitar, la punctul H5 aveţi 2 puncte.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde claudia1976 » 03 Apr 2011, 18:24

Unde a aparut lista cu posturile vacante ?
claudia1976
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Aug 2007, 13:23

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde costi_52 » 03 Apr 2011, 22:22

Unele inspectorate au afişat lista şi au postat-o pe site. Altele, doar au afişat-o (pe gard sau la avizier).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde emil » 03 Apr 2011, 23:38

Incercati si aici, poate apare si versiunea 2011:
http://titularizare.edu.ro/2010/
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde udypro » 04 Apr 2011, 10:09

Este corecta incadrarea pe educatie tehnologica in restrangere de activitate a unui profesor titular cu specializarea mecanica?
De ce cei cu biologie isi revendica educatia tehnologica?
udypro
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Oct 2007, 13:55

Următorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron