Miscarea personalului didactic, 2011

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde onyat » 05 Apr 2011, 18:10

Multumesc, acum îmi este clar!
Avatar utilizator
onyat
 
Mesaje: 8
Membru din: 16 Iun 2009, 19:51

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde costi_52 » 05 Apr 2011, 18:14

Dacă repartiţia se face conform metodologiei, nu va exista niciodată posibilitatea ca două cadre didactice să solicite acelaşi post. Când îi vine rândul, fiecare va putea alege orice post din cele rămase.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde magda » 05 Apr 2011, 19:12

A fost lansat titularizare 2011! pe EDU.

http://titularizare.edu.ro/2011/images/titularizare.gif

o zi frumoasa!
Avatar utilizator
magda
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Ian 2005, 01:51
Localitate: Constanta

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde marikaj » 05 Apr 2011, 19:14

magda scrie:A fost lansat titularizare 2011! pe EDU.

http://titularizare.edu.ro/2011/images/titularizare.gif

o zi frumoasa!

din păcate, link-ul duce la un gif :idea:
adresa era mai sus
http://titularizare.edu.ro/2011/
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde magda » 05 Apr 2011, 19:24

Scuze se mai întamplă....
O zi frumaosă!
Avatar utilizator
magda
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Ian 2005, 01:51
Localitate: Constanta

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde George_M » 05 Apr 2011, 20:05

În judeţul Argeş nu există niciun post viabil 4 ani... Toate sunt scoase cu viabilitate 1 an! Ce-o mai fi şi asta?
George_M
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Apr 2011, 12:19

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde marikaj » 05 Apr 2011, 20:17

George_M scrie:În judeţul Argeş nu există niciun post viabil 4 ani... Toate sunt scoase cu viabilitate 1 an! Ce-o mai fi şi asta?

Lista posturilor vacante/rezervate complete cu viabilitatea de cel puţin 4 ani din JUDETUL ARGES
ordonate după disciplină
Notă: Acest raport conţine date în curs de actualizare.

Data ultimei actualizări: 04.04.2011 18:33

Poate mai apar
a) transmiterea datelor pentru publicarea pe portalul Ministerului Educaţiei, Cercetării,
Tineretului şi Sportului a listei actualizate cu posturile didactice/catedrele vacante/rezervate
titularizabile/netitularizabile propuse pentru concurs de către comisia de mobilitate judeţeană/a
municipiului Bucureşti a personalului didactic şi afişarea acesteia la inspectoratul şcolar;
Termen: 30 mai 2011
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde sflori13 » 05 Apr 2011, 21:40

Daca sunt in CIC pot participa la transfer in baza dosarului de anul trecut, tinand cont ca este vorba despre acelasi punctaj, sau trebuie sa depun un nou dosar?
sflori13
 
Mesaje: 14
Membru din: 16 Noi 2007, 17:34

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde costi_52 » 05 Apr 2011, 22:02

d) înregistrarea cererilor personalului didactic care solicită transferare pentru restrângere de activitate şi pretransferare la cerere, de către comisia de mobilitate a inspectoratului şcolar;
Perioada: 7-21 aprilie 2011
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde cristi_pirtea » 06 Apr 2011, 00:24

Cine ma poate lamuri in situatia urmatoare: sunt invatator titular, intru anul acesta in restrangere si voiam (de fapt acum vreau si mai tare) sa iau un post in apropiere pe care e titulara o doamna inv. care ar trebui sa se pensioneze. Dansa a depus cerere pentru a continua activitatea si in anul scolar viitor, cu conditia sa nu apara restrangeri in zona la invatatori. Restrangere a aparut (eu), dar postul nu apare pe titularizare.edu.ro. De la inspectorat mi s-a spus ca as fi putut solicita acel post doar daca nu as fi avut alta varianta in zona. Nu cred ca se specifica asa ceva in metodologie. Daca poate cineva sa ma ajute sa gasesc unde se specifica conditionarea ramanerii la catedra a unui pensionabil de aparitia restrangerilor in zona respectiva. Va multumesc!
cristi_pirtea
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2006, 22:59

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde costi_52 » 06 Apr 2011, 08:17

OMECTS 5615/2010 (Calendarul mişcării personalului didactic din învăţământul preuniversitar pentru anul şcolar 2011-2012)

d) Cadrele didactice titulare care solicită continuarea activităţii în învăţământ, conform art. 128 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările şi completările ulterioare, pot fi menţinute ca titulare în funcţia didactică peste vârsta standard de pensionare, numai dacă a fost asigurat numărul necesar de posturi didactice/catedre vacante corespunzătoare pentru soluţionarea restrângerilor de activitate. Consiliul de administraţie al inspectoratului şcolar aprobă menţinerea în activitate a cadrelor didactice peste vârsta standard de pensionare, în funcţie de: evoluţia demografică, planurile de învăţământ, dinamica resurselor umane, politicile de personal şi evoluţia planurilor de şcolarizare.

Aveţi dreptate, nu este vorba despre restrângerile dintr-o anumită zonă geografică, ci de întreaga zonă de responsabilitate a inspectoratului şcolar (judeţul). Dacă cererea doamnei învăţătoare a fost soluţionată favorabil de către CA al inspectoratului şcolar (termenul a fost 18 februarie), rezulcă că, la nivelul judeţului, există numărul de posturi necesare rezolvării restrângerilor de activitate şi, deci, este firesc ca postul respectiv să nu mai apară ca vacant.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde cristi_pirtea » 06 Apr 2011, 10:00

Problema e ca inspectoratul a transmis raspunsul folosind formularea: cadrul didactic poate continua activitatea dupa varsta de pensionare, cu conditia sa nu apara restrangeri in zona x (nu in tot judetul)
cristi_pirtea
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Feb 2006, 22:59

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde malaezia » 06 Apr 2011, 18:36

Revin cu o întrebare pentru domnul costi_52 care a citit bine legea si care nu poate face confuzii presupun, caci o confuzie de interpretare mi se pare argumentarea data de persoane care au detinut functii în ISJ-uri cum că, transferul de la o scoala la alta respectiv de la o gradinita cu program prelungit la o gradinita cu program normal în acelasi oras ar atrage pierderea titulaturii în sistem si a deveni ,,deja'' titularul scolii respective. Eu am citit postarile dumneavoastra despre titularizare, nu toate dar v-am înţeles ca doar dupa 3-4 ani, odata ce se va da concurdsul in cadrul scolilor, devii titularul scolii dar...Ma intereseaza pentru ca nu vreau sa fac un pas gresit iar dumneavoastra stiti bine legea.
Înca ceva, mi s-a atras atentia sa vad cu cine este semnat Contractul de muncă, (sunt titulara de 30 de ani) şi daca are stampila ISJ-ului ca să nu ramân titulara unitatii unde sunt acum care apartine ca si centru bugetar de un liceu iar contractul este semnat de Directorul liceului. Mi s-a spus ca o fi dânsul reprezentantul ISJ-ului în teritoriu dar Contractul trebuie stampilat si de Işj chiar daca decizia de numire a fost data de ISJ. Eu nu pot înţelege cum persoane care ani de zile au încadrat pe posturi personal si poate vor mai incadra pot ajunge la asemenea interpretari. Adevarat/fals sau deruta. Unde esre adevarul?
malaezia
 
Mesaje: 11
Membru din: 04 Feb 2011, 01:25

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde costi_52 » 06 Apr 2011, 19:32

Contractul de muncă se încheie între angajator şi angajat, inspectoratul şcolar neavând astfel de atribuţii, competenţa revenind în exclusivitate unităţii şcolare de învăţământ cu PJ. Este drept, contractul se încheie în baza deciziei de numire, emisă de inspectoratului şcolar. Decizia de transfer pentru restrângere de activitate sau de pretransfer (emisă de inspectorat până la 17 mai 2011) atestă faptul că este vorba despre un titular în sistemul de învăţământ, în momentul de faţă neexistând titulari pe post (primii titulari pe post vor fi beneficiarii art. 253, începând cu 1 septembrie 2011).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

Re: Miscarea personalului didactic, 2011

Mesajde malaezia » 06 Apr 2011, 21:01

Vă mulţumesc, totusi de ce mi s-a specificat ca si aceste decizii vor fi eliberate la fel ca cele conform legii 253? Persoana nu este o începatoare...are o experienţa de 10 ani în ISJ, acum nu mai este dar probabil asa cum se obisnuieste se rotesc periodic.
malaezia
 
Mesaje: 11
Membru din: 04 Feb 2011, 01:25

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori