Metodica predarii istoriei.

Re: pentru mariro

Mesajde efodorean » 12 Aug 2004, 21:23

[quote="romeomoanta"]Multumesc pentru aprecieri. Si eu ti-am citit mesajele si mi-a placut ce scrii tu acolo. Ma bucur sa vad ca mai exista oameni pe care viata nu i-a invins si inca mai au forta si taria sa caute, sa construiasca. Nu as vrea sa repet ce i-am spus Ecaterinei, dar este intradevar laudabil ca dupa o viata de stat la catedra vorbesti despre invatamant cu pasiunea debutantilor. Nu pot decat sa va felicit si pe tine si pe Ecaterina si sa ma bucur ca v-am intalnit. :lol: [ Varsta mea este un pic mai mare decat anii petrecuti de voi la catedra, cu toate astea comunic cu voi ca si cand am fi facut scoala impreuna, asta inseamna ca aveti un spirit tanar si asta e tot ce conteaza. Polemica cu Mircea si interventiile lui stupide pe forum mi-au lasat un gust amar [/b][/u] :[] [k]si cred ca [/color][/color]pana la toamna am sa iau o pauza de net. :P [. Asteptam si o parere din partea Ecaterinei legata de "sistemul meu de invatamant" :), poate nu a avut timpul necesar. :) :)
Ultima oară modificat de efodorean pe 28 Aug 2004, 22:20, modificat de 2 ori în total.
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Metodica Istoriei

Mesajde carmenica » 12 Aug 2004, 23:22

In Suceava s-au elaborat niste ghiduri metodice pe discipline printre care si ,,Orientari moderne in predarea istoriei". Continutul ghidului este axat pe metode moderne de gƒndire cditica ­i activitati de documentare. Are ­i proiect de lectii ­i alte sugestii metodice. Itti enumar cuprinsul:
1. Formarea notiunilor ­i reprezentarilor istorice
2. Metode si procedee...folosind elemente de istorie localÇ
3. Optimizarea strategiilor alternative
4.Metoda proiectelor
5. Resurse pedagogice
6. Numismatica
7. Santierele arheologice
8. Filatelia
9. Teste de evaluare
10. Proiecte didactice
glosar......

Carmenica
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

Re: Metodica Istoriei

Mesajde efodorean » 13 Aug 2004, 04:24

carmenica scrie:In Suceava s-au elaborat niste ghiduri metodice pe discipline printre care si ,,Orientari moderne in predarea istoriei". Continutul ghidului este axat pe metode moderne de gƒndire cditica ­i activitati de documentare. Are ­i proiect de lectii ­i alte sugestii metodice. Itti enumar cuprinsul:
1. Formarea notiunilor ­i reprezentarilor istorice
2. Metode si procedee...folosind elemente de istorie localÇ
3. Optimizarea strategiilor alternative
4.Metoda proiectelor
5. Resurse pedagogice
6. Numismatica
7. Santierele arheologice
8. Filatelia
9. Teste de evaluare
10. Proiecte didactice
glosar......

Carmenica

:lol: Buna!
Incerc de doua zile sa "deschid"materialele pe care le-ai trimis si nu reusesc.Trebuie sa astept mai mult timp?Sau cum sa procedez sa le pot vedea?

Sunt interesata si eu de un ghidul despre care vorbesti.Te rog sa te interesezi cum se poate procura.Eventual sa-mi trimiti adresa sa le scriu.

Ce alte ghiduri se mai gasesc pe la voi?Te rog sa-mi scrii!

Cu multumiri,
Ecaterina
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

metodica predarii istoriei

Mesajde carmenica » 13 Aug 2004, 13:56

Am sa incerc sa aflu nr. de telefon al d-lui ¸pac Laurenîiu, coordonator la ghidul de istorie. Daca nu , pot sa-îi trimit materialele care te intereseaza ca fisiere atasate...pagini scanate.
S-au elaborat ghiduri de limba romana, matematica iar ghidul de educatie plastica se afla in lucru la Editura Niculescu. La acest ghid eu am fost coordonator si as putea sa public pe site cateva pagini in avanpremiera. Am promisiunea ca va apÇrea pana la sf. anului.
Felicitari pentru toate materialele. Mie mi-au placut si le voi folosi...
Carmenica
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

Re: metodica predarii istoriei

Mesajde efodorean » 14 Aug 2004, 20:56

carmenica scrie:Am sa incerc sa aflu nr. de telefon al d-lui ¸pac Laurenîiu, coordonator la ghidul de istorie. Daca nu , pot sa-îi trimit materialele care te intereseaza ca fisiere atasate...pagini scanate.
S-au elaborat ghiduri de limba romana, matematica iar ghidul de educatie plastica se afla in lucru la Editura Niculescu. La acest ghid eu am fost coordonator si as putea sa public pe site cateva pagini in avanpremiera. Am promisiunea ca va apÇrea pana la sf. anului.
Felicitari pentru toate materialele. Mie mi-au placut si le voi folosi...
Carmenica

:shock: MĂŁ intereseazĂŁ capitolele 2,3,4,9 Âşi 1o din lucrarea citatĂŁ.DacĂŁ nu pot obĂžine lucrarea , bine-nĂželes contracost ,te rog,atunci când ai timp sĂŁ mi le expediezi ca fiÂşe ataÂşate.
Cred cã ar fi posibil ºi pe acest site , cu siguranÞã cã sunt interesaÞi ºi alÞi colegi.Asta dacã autorii sunt de acord.

Si eu voi folosi fiÂşa pe care ai trimis-o.Am Âşi eu câteva fiÂşe de observaĂžii psiho-pedagogice deosebit de interesante.Nu sunt eu autoarea,dar le folosesc de vreo 25 de ani Âşi pot spune cĂŁ sunt utile .Acum încerc sĂŁ le dau un aspect prezentabil Âşi le voi trimite.DupĂŁ ce vor apĂŁrea pe site , te rog sĂŁ-Ăži exprimi pĂŁrerea.

AÂş fi curioasĂŁ sĂŁ Âştiu ce se aflĂŁ Âşi în celelalte materiale pe care le-ai trimis,dar nu pot sĂŁ le deschid.Am încercat sĂŁ salvez materialele,dar totul a fost zadarnic.Nici aÂşa nu au vrut sĂŁ se deschidĂŁ.

Ecaterina
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Metodica predarii istoriei

Mesajde demelsa » 15 Aug 2004, 20:40

:wink: Ma interseaza foarte mult acest subiect pentru ca anul acesta am terminat facultatea si am participat la concursul de titularizare iar intrebarile de metodica mi sau parut destul de dificile si nu am reusit ca sa obtin o medie mare.Cred ca de vina este lipsa de experienta in domeniu.Am apela chiar si la ajutorul unor cadre didactice cu o vechime mare in invatamant dar nu au vrut ca sa ma ajute.
demelsa
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iul 2004, 20:26

pentru demelsa

Mesajde carmenica » 15 Aug 2004, 21:18

Dupa 1 septembrie am sa vorbesc cu autorii iar daca mai sunt exemplare contra cost am sa incerc sa-ti trimit o metodica prin posta.
Cu drag,
Carmenica
Avatar utilizator
carmenica
 
Mesaje: 131
Membru din: 04 Aug 2004, 22:36
Localitate: Suceava

Re: Metodica predarii istoriei

Mesajde efodorean » 15 Aug 2004, 21:33

demelsa scrie::wink: Ma interseaza foarte mult acest subiect pentru ca anul acesta am terminat facultatea si am participat la concursul de titularizare iar intrebarile de metodica mi sau parut destul de dificile si nu am reusit ca sa obtin o medie mare.Cred ca de vina este lipsa de experienta in domeniu.Am apela chiar si la ajutorul unor cadre didactice cu o vechime mare in invatamant dar nu au vrut ca sa ma ajute.


:lol: Pot sĂŁ te ajut oferindu-Ăži lucrarea mea de grad "ModalitĂŁĂži de formare a reprezentĂŁrilor Âşi noĂžiunilor cu conĂžinut istoric la clasa a IV-a".
DacĂŁ doreÂşti o pot trimite prin Internet,cu condiĂžia sĂŁ-mi dai adresa exactĂŁ.

:lol: Poate gĂŁseÂşti la biblioteca CCD urmĂŁtoarele titluri pe care eu le socotesc valoroase:"Metodica predĂŁrii - învãÞãrii istoriei în ÂşcoalĂŁ", Gheorghe TanasĂŁ, Ed."Spiru Haret", IaÂşi, 1996;

sau " Metodica predĂŁrii istoriei în învãÞãmântul preuniversitar" Ed. "Gheorghe Alexandru", Craiova, colectiv de autori, 1999.

Poate îĂži sugereazĂŁ bibliografie Âşi Romeo, prof.de istorie, bun cunoscĂŁtor al istoriei Âşi noutĂŁĂžilor în materie.

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde romeomoanta » 16 Aug 2004, 13:17

Multumesc pentru aprecieri, dar sunt departe de a fi un bun cunoscator al istoriei, mai e mult pana acolo.
Despre metodica recomand ghidurile scoase de minister, sunt foarte bune si se pot parcurge foarte repede:
Ghid metodologic pt. aplicarea programelor de istorie clasele IV- VIII(2001)
Ghid metodologic pt. aplicarea programelor de istorie clasele IX - XII
Ghid de evaluare pt. istorie
La examene se cere:
Felezeu C., Metodica predĂŁrii istoriei, Cluj Napoca, ediĂžia I 1999, ed II 2000

Eu caut cartea asta de mult si nu o gasesc. Probabil singurul loc unde se gaseste este Universitatea din Cluj. Ecaterina daca poti te-as ruga sa te interesezi daca aceasta carte se poate cumpara de acolo. Multumesc
romeomoanta
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Feb 2004, 18:49
Localitate: timisoara

Mesajde efodorean » 16 Aug 2004, 20:40

romeomoanta scrie:Multumesc pentru aprecieri, dar sunt departe de a fi un bun cunoscator al istoriei, mai e mult pana acolo.
Despre metodica recomand ghidurile scoase de minister, sunt foarte bune si se pot parcurge foarte repede:
Ghid metodologic pt. aplicarea programelor de istorie clasele IV- VIII(2001)
Ghid metodologic pt. aplicarea programelor de istorie clasele IX - XII
Ghid de evaluare pt. istorie
La examene se cere:
Felezeu C., Metodica predĂŁrii istoriei, Cluj Napoca, ediĂžia I 1999, ed II 2000

Eu caut cartea asta de mult si nu o gasesc. Probabil singurul loc unde se gaseste este Universitatea din Cluj. Ecaterina daca poti te-as ruga sa te interesezi daca aceasta carte se poate cumpara de acolo. Multumesc


Voi încerca sĂŁ caut " Metodica " scrisĂŁ de domnul Felezeu,deÂşi nu cred cĂŁ sunt mari speranĂže.Am încercat Âşi eu sĂŁ mi-o procur prin 2000.Poate s-a reeditat.Zilele urmĂŁtoare îmi voi face drum pe la Universitate,cine Âştie.SĂŁptĂŁmâna viitoare voi merge din nou la BucureÂşti Âşi stau pâna la începerea anului Âşcolar.Incerc sĂŁ o caut Âşi acolo,poate avem mai mult noroc.
Ecaterina
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Pentru efodorean.

Mesajde demelsa » 28 Aug 2004, 20:31

:lol: Pot sĂŁ te ajut oferindu-Ăži lucrarea mea de grad "ModalitĂŁĂži de formare a reprezentĂŁrilor Âşi noĂžiunilor cu conĂžinut istoric la clasa a IV-a".
DacĂŁ doreÂşti o pot trimite prin Internet,cu condiĂžia sĂŁ-mi dai adresa exactĂŁ.

:) Va multumesc foarte mult pentru ajutor iar daca doriti puteti sa imi trimiteti lucrarea dumneavoastra pe adresa mea de internet : vio1x2000@yahoo.com.
demelsa
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iul 2004, 20:26

PENTRU DEMELSA

Mesajde efodorean » 28 Aug 2004, 22:12

:oops: Ti-am trimis lucrarea . Sper sa-ti fie de folos.
Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Re: pentru mariro

Mesajde efodorean » 28 Aug 2004, 22:22

efodorean scrie:
romeomoanta scrie:Multumesc pentru aprecieri. Si eu ti-am citit mesajele si mi-a placut ce scrii tu acolo. Ma bucur sa vad ca mai exista oameni pe care viata nu i-a invins si inca mai au forta si taria sa caute, sa construiasca. Nu as vrea sa repet ce i-am spus Ecaterinei, dar este intradevar laudabil ca dupa o viata de stat la catedra vorbesti despre invatamant cu pasiunea debutantilor. Nu pot decat sa va felicit si pe tine si pe Ecaterina si sa ma bucur ca v-am intalnit. :lol: [ Varsta mea este un pic mai mare decat anii petrecuti de voi la catedra, cu toate astea comunic cu voi ca si cand am fi facut scoala impreuna, asta inseamna ca aveti un spirit tanar si asta e tot ce conteaza. Polemica cu Mircea si interventiile lui stupide pe forum mi-au lasat un gust amar [/b][/u] :[] [k]si cred ca [/color][/color]pana la toamna am sa iau o pauza de net. :P [. Asteptam si o parere din partea Ecaterinei legata de "sistemul meu de invatamant" :), poate nu a avut timpul necesar. :) :)

:lol: M-a enervat culoarea aia idioata pe care am pus-o acolo nu stiu cum.Ma iertati,sper ca pe viitor sa utilizez mai bine acest sistem de comunicare.
Catia
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Pentru efodorean.

Mesajde demelsa » 05 Sep 2004, 19:42

:) Am primit lucarea dumneavoastra si va multumesc foarte mult.
demelsa
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iul 2004, 20:26

pentru DEMELSA

Mesajde efodorean » 05 Sep 2004, 21:13

:lol: CU MULTA PLACERE!

:P Sa-ti fie spre folos si sa mai dai cate un semn de viata,sa ne mai spui cum te descurci la clasa.

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Istorie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori