meserie periculoasa?

meserie periculoasa?

Mesajde mimi_camp » 27 Apr 2007, 17:17

cat de periculoasa vi se pare ca e in prezent aceasta meserie? oare cum vor evolua lucrurile? ce cursuri de pregatire, de autoaparare etc. va trebui sa facem?
spun asta pentru ca deunazi am fost, pentru prima data in 20 de ani, amenintata de un parinte agresiv. este vorba de un fost puscarias care ne-a asteptat la coltul strazii in timp ce ne intorceam de la cantina si voia sa stea de vorba cu fiica sa. nu i-am permis din simplul motiv ca atunci cand l-a vazut de la distanta, fetita s-a prins cu bratele de antebratul meu tremurand toata si mi-a spus ca nu vrea sa vorbeasca cu el pentru ca ii e frica. normal ca i-am spus ca in timpul programului de scoala fetita e in grija mea iar eu nu-i dau voie. a reactionat dur, spunandu-mi sa nu ma amestec in viata lui personala etc. i-am raspuns ca am un singur interes:siguranta copilului, celelalte aspecte nu ma intereseaza. ne-am indepartat iar el mi-a strigat sa am grija pe unde umblu, ca poate ma impiedic de picioare.
ce spuneti? v-ati confruntat cu astfel de situatii?
pe cand un spor de periclitate si pentru noi?
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Mesajde mariro » 27 Apr 2007, 19:42

Nu avem alta solutie, decat sa deschidem bine ochii pe unde mergem. Nu are nimeni grija de noi, decat noi insine:
*nu trece pe sub geamuri in cartierul in care ai scoala sa nu te trezesti cu un borcan in cap;
*nu interveni in cazul unor batai sau injuraturi intre copiii sau adultii din-afara scolii;
*daca auzi ca te injura cineva in spate, fa-te ca nu auzi; :oops:
*daca drumul tau trece pe langa grupuri dubioase, schimba directia;
*nu raspunde la provocari;
*daca esti nevoita, asa cum ai povestit- sa raspunzi, pastreaza-ti cat mai mult calmul si siguranta!

Eu nu am trecut prin asa ceva, Doamne fereste, dar sunt prevazatoare!
Nu le luati drept sfaturi, eu v-am spus cum procedez eu, sau cum as proceda...
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

meserie periculoasa ?

Mesajde dascal » 27 Apr 2007, 22:56

In primul rand trebuie sa ne documentam , pentru ca si noi ca orice cetatean avem drepturi . Agresiunea verbala ca si amenintarea este pedepsita de lege. Anunta sectia de politie la care este arondata scoala ,
si autoritatea tutelara !
M-am confruntat si eu cu o situatie asemanatoare . Dupa ce fiul a ramas repetent , tatal m-a amenintat ca ma taie .
Am depus o plangere la politie si s-a terminat cu scuze din partea agresorului . E important sa aveti marturia scrisa a celor care au participat la incident.
Felicitari pentru curaj si ma bucur ca ati ales aceasta opinie . Acest copil are nevoie sa fie aparat.
dascal
 
Mesaje: 60
Membru din: 25 Apr 2007, 21:26

Mesajde marian_dorin » 29 Apr 2007, 01:19

mariro scrie:Nu avem alta solutie, decat sa deschidem bine ochii pe unde mergem. Nu are nimeni grija de noi, decat noi insine:
*nu trece pe sub geamuri in cartierul in care ai scoala sa nu te trezesti cu un borcan in cap;
*nu interveni in cazul unor batai sau injuraturi intre copiii sau adultii din-afara scolii;
*daca auzi ca te injura cineva in spate, fa-te ca nu auzi; :oops:
*daca drumul tau trece pe langa grupuri dubioase, schimba directia;
*nu raspunde la provocari;
*daca esti nevoita, asa cum ai povestit- sa raspunzi, pastreaza-ti cat mai mult calmul si siguranta!

Eu nu am trecut prin asa ceva, Doamne fereste, dar sunt prevazatoare!
Nu le luati drept sfaturi, eu v-am spus cum procedez eu, sau cum as proceda...


MULTUMIM , draga "mariro" pentru aceste minunate idei-sfaturi pline de intelepciune date de tine!
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marian_dorin » 29 Apr 2007, 01:20

Daca altceva nu avem , ce sa facem??
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marian_dorin » 29 Apr 2007, 01:21

Sunt intru-totul de acord cu ce a spus utilizatorul "dacal" !!!

Exact asa sa faci si tu...

Martora ti-ar putea fi chiar fetita...
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marian_dorin » 29 Apr 2007, 01:23

Ca altfel , daca vede ca nu se intampla nimica ( agresorul ) , si-o va lua in cap si te va crede vulnerabila! Va face tot ce-i pofteste inima , stiind ca nimeni nu-l impiedica...

Asadar , actioneaza cat mai repede cu putinta!!! :!: :!: :!:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde mimi_camp » 29 Apr 2007, 10:04

din pacate politistul de proximitate mi-a spus ca la politie se stie cazul si ca ei nu pot face nimic. as putea depune plangere dar e chestie de interpretare: un avocat bun(daca se ajunge acolo) poate spune ca el doar mi-a dat un sfat, sa am grija, deci ma scoate pe mine "cu probleme". politia actioneaza doar dupa ce infractiunea a fost comisa, adica dupa ce as pati ceva. apoi respectivul mai are plangeri impotriva lui si procese pe rol cu fosta sotie pe care a bagat-o in spital si cu doi fosti vecini pe ai caror copii i-a batut intr-o criza de agresivitate. acestea dureaza de doi ani deja si nu sunt inca finalizate, tot face recursuri si apeluri(sau ce mai face) si el e liber. deci, nu pot decat "sa am grija sa nu ma impiedic" si sa-mi doresc sa scap mai repede de seria asta de copii( stiu ca sunt egoista).
in ce o priveste pe fetita, sa creasca mai repede si sa poata gestiona relatia/conflictul cu tatal sau. e o foarte buna sportiva-e campioana la tae kwan do (nu stiu cum e corect) la categoria ei, educatia sportiva primita si-a pus amprenta asupra ei si nu concepe lupta decat ca sport, ca forma de aparare. oricum, pentru ea sper ca lucrurile vor evolua spre bine.
numai bine tuturor si va multumesc pentru sprijin. deja s-au racit lucrurile
si sunt mai linistita.
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori