materiale lucrare gradul I

materiale lucrare gradul I

Mesajde priti76 » 15 Mai 2012, 18:49

Bună ziua,
Mă poate ajuta cineva cu materiale despre metode de predare tradiţionale si moderne in predarea partilor principale de propozitie în ciclul primar?
Am terminat celelalte capitole şi m -am imptmolit.Nu prea am gasit nici cărţile din bibliografie...
Vă multumesc frumos!
priti76
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Apr 2008, 16:32

Re: materiale lucrare gradul I

Mesajde vor_cristina » 17 Mai 2012, 09:08

Buna! Atasez o scurta prezentare.
Fişiere ataşate
metode1.pdf
(91.62 KiB) Descărcat de 1922 ori
vor_cristina
 
Mesaje: 47
Membru din: 16 Iun 2008, 18:07

Re: materiale lucrare gradul I

Mesajde Novac_I » 04 Iun 2012, 20:15

O carte foarte buna in care sunt prezentate metodele modrne si traditionale este "Strategii didactice interactive" de Oprea Crenguta Lacramioara. Eu am comandat-o online.Editura E.D.P., 2006.
Novac_I
 
Mesaje: 7
Membru din: 06 Feb 2008, 17:21

Re: materiale lucrare gradul I

Mesajde ella25 » 23 Iul 2012, 13:02

Buna !
Daca ma poate ajuta cineva si pe mine cu un model de cercetare pe tema metode active la limba romana , inv. primar .
Va rog tare mult ca nu prea stiu cum s/o fac . Restul lucrarii am facut-o .
Multumesc !
ella25
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Sep 2008, 12:27

Re: materiale lucrare gradul I

Mesajde ancush » 27 Iul 2012, 12:58

partea de cercetare ar trebui sa aiba urmatoarea structura......orientativa:
Cap. 2 COORDONATELE CERCETĂRII
2.1. Motivaţia cercetării
2.2. Ipoteza şi obiectivele cercetării
2.4. Eşantionul de subiecţi
2.5. Eşantionul de conţinut
2.6. Sistemul metodologic al cercetării
Cap.3 DESFĂŞURAREA EXPERIMENTULUI DIDACTIC
3.1. Cercetarea în etapa constatativă
3.1.1. Obiectivele cercetării în etapa constatativă
3.1.2.Aplicarea pretestului
3.2.Experimentul didactic formativ
3.2.1. Obiectivele cercetării în etapa experimentului didactic formativ
3.2.1.Descrierea desfăşurării experimentului
3.2.2.Prezentarea, analizarea şi interpretarea rezultatelor obţinute
Cap.4 CONCLUZII
ANEXE
BIBLIOGRAFIE

trebuia sa ai deja facut experimentul in perioada anului scolar, in principiu ai nevoie de doua clase, una experimentala si alta de control,
stabilesti ipoteza de cercetare:

Folosirea metodelor active la disciplina ............. determină creşteri calitative la nivelul învăţării elevilor.
Ipoteze secundare:
• metodele active contribuie la creşterea semnificativă a eficienţei învăţării la disciplina ...... dacă elevii sunt conştienţi de demersul didactic care se intreprinde
• metodele active generează un climat psihoafectiv securizant dacă sunt respectate normele .......
se stabilesc cateva obiective care urmaresc realizarea ipotezei, se descrie esantionul de subiecti si stabilesti esantionul de continut, continuturile pe care aplici metodele active
la cea experimentala introduci metodele active, iar la cealalta (ai nevoie de ajutorul unei colege) se preda traditional, se da test (pre-test) inainte de inceperea experimentului la ambele clase pentru a stabili nivelul esantioanelor, se introduc metodele la grupul experimental (variabila independentă - utilizarea metodelor active la disciplina... iar variabila dependentă consta în eficienţa învăţării exprimată prin rezultate şcolare obţinute de către elevi), se dau teste formative pentru a observa evolutia elevilor, iar la sfarsit post-test

dupa fiecare test realizezi grafic de comparatie intre cele doua clase
ancush
 
Mesaje: 18
Membru din: 17 Iun 2007, 19:13

Re: materiale lucrare gradul I

Mesajde manuelanicorescu » 28 Iul 2012, 16:07

Si totusi, rolul coordonatorului de lucrare care mai e? El trebuia sa-ti explice ce e cu partea de cercetare, ca doar nu ne-am nascut toti cercetatori. :D
manuelanicorescu
 
Mesaje: 152
Membru din: 28 Oct 2007, 11:13

Re: materiale lucrare gradul I

Mesajde sportiv » 29 Iul 2012, 13:02

Depinde de coordonator! :oops: :lol:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: materiale lucrare gradul I

Mesajde dal15 » 26 Ian 2013, 23:24

Buna seara!
Ma puteti ajuta si pe mine cu câteva idei pentru lucrarea de gradul I? Tema este ,,Legatura dintre matematică și activitățile practice. Metode și strategii de realizare.” M-am împotmolit la partea cu cercetarea.
Vă mulțumesc!
dal15
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Ian 2009, 19:21

Re: materiale lucrare gradul I

Mesajde panaitmihaela58 » 15 Feb 2013, 19:06

Daca ma poate ajuta cineva cu materiale, titluri de carti de specialitate,modele de cercetare sau daca a avut cineva o tema asemanatoare , ,,CAI DE FORMARE A CONDUITEI MORAL-CIVICE LA SCOLARUL MIC,, si ma poate ajuta,ii sunt recunoscatoare.Sunt la inceput si sunt in cautare de materiale.Adresa mea este: trandafirflorica72@yahoo.com
panaitmihaela58
 
Mesaje: 15
Membru din: 02 Mar 2008, 20:50

Re: materiale lucrare gradul I

Mesajde dia_livia » 01 Mai 2013, 23:49

Titlul lucrarii mele este "Proiectarea activitatilor didactice la lb si lit rom "
Intamplator are cineva material care sa se incadreze in tema asta? :roll:
...dia.livia@yahoo.com....
dia_livia
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Oct 2010, 18:33


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori