Materiale didactice

Materiale didactice

Mesajde daiana » 05 Mar 2006, 00:39

Scoala in care imi desfasor activitatea se confrunta cu o lipsa considerabila de materiale si mijloace didactice.Folosim planse, diapozitive si diafilme foarte vechi.Singura solutie pentru a achizitiona materiale noi a fost aceea de a ni le confectiona, sau a le cumpara.Ma intreb daca toate scolile din tara au aceeasi soarta.Daca nu este asa, v-as ruga sa-mi spuneti ce demersuri ar trebui facute pentru ca scoala sa beneficieze de astfel de materiale.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde mikib80 » 05 Mar 2006, 00:56

La scoala mea, materialele didactice, o parte din ele, se achizitioneaza din banii gestionati de contabilitate. Acestea sunt trecute in inventar si le poate folosi orice clasa.Ciclul primar mai apeleaza la ajutorul parintilor pentru planse, in mare parte in clasa I si, evident, planse care sa poata fi folosite macar 1-2 ani(ex: animale, plante,etc.) la seria respectiva. Parintii au fost chiar foarte receptivi si ne-au ajutat.
mikib80
 
Mesaje: 17
Membru din: 20 Feb 2006, 15:25

Materiale didactice

Mesajde daiana » 05 Mar 2006, 01:06

De fiecare data am cumparat materiale din banii mei.Alti colegi au apelat la parinti.Dupa parerea mea ambele variante sunt incorecte.Pana cand apelam la parinti sau la ,,buzunarul" propriu?
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde gg » 05 Mar 2006, 09:55

Saptamana trecuta a venit, de la Inspectorat, o lista cu materiale didactice pe toate ciclurile de invatamant.Ni se cerea sa bifam materialele cele mai importante, in ordinea importantei lor; in functie de prioritatile stabilite (de noi), primeam comenzile , daca materialul solicitat exista ...
Cam complicat, nu?... si cum sa stabilesti care set de planse este mai important cand scoala nu are mai nimic?! noroc de noi, de banii nostri si de entuziasmul de care dispunem.. nici nu mai stiu cati bani am scos din buzunar..imprimanta, planse printate color pe la centrele speciale, folii de polistiren,etc...
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Mesajde mikib80 » 05 Mar 2006, 15:31

Sper sa nu fiu nevoita sa cumpar din banii mei plansele necesare. Pana acum mi-am cumparat doar unele carti, din fonduri personale. Avand in vedere salariile cu care sunt draguti sa ne rasplateasca, acest lucru iese din discutie. E adevarat ca am avut norocul sa am in clasa parinti care sa-mi ofere ajutor cu tehnoredactarea si cu multe altele si, sincer, nu mi se pare incorect sa ma ajute. Desi se spune ca invatamantul, in Romania, este gratuit pana la clasa a VIII - a, toata lumea este constienta ca acest lucru nu mai este valabil in ultimii 3-4 ani. Scolile se administreaza din fonduri proprii, cu un mic ajutor din partea Primariilor(ajutor care se refera la reparatii in unitatile scolare si cam atat). Asta a fost decizia celor care ne conduc cu atata "maiestrie".
mikib80
 
Mesaje: 17
Membru din: 20 Feb 2006, 15:25

Mesajde carmen_galan2 » 13 Mar 2006, 21:38

In general scolile de la tara duc lipsa materialului didactic.Ar mai trebui spus aici ca toata lumea se astepta la un invatamant de calitate dar cu ce sa-l faci? Nu stiu cati elevi de la sat au parte de acces la calculator. Dar cred ca deja vorbim de lucruri ... :?: Asta este! Pana nu se ia atitudine de sus ramanem la salariul nostru si la varianta parintilor. Ca un exemplu concret azi am dat 160000 lei vechi pe teste la copiator si pe cateva planse. Cam asa se intamla mereu. Dar in efortul meu sunt ajutata si de parinti.

Carmen
carmen_galan2
 
Mesaje: 6
Membru din: 04 Mar 2006, 13:18

Mesajde emil » 13 Mar 2006, 21:50

Astazi am primit de la o firma, evident ca in scop publicitar, materiale dragute pentru invatamantul primar. Un CD pentru invatat engleza si altul pentru matematica, cu o grafica frumoasa si cu un continut atractiv.
Pretul de 25 RON pe un astfel de CD nu mi s-a parut mare!
Si acesta nu este singurul exemplu bun. Mai gasim!
Scoala va trebui sa gaseasca fonduri pentru asa ceva, sa cumpere materiale didactice UTILE, nu varate pe gat prin nu stiu ce programe de imbogatit pe unii...
Ultima oară modificat de emil pe 13 Mar 2006, 23:02, modificat 1 dată în total.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Materiale didactice

Mesajde daiana » 13 Mar 2006, 22:20

Aveti dreptate, dar principala problema nu o constituie achizitionarea unui CD(CD-urile mi le-am cumparat intotdeauna).Pentru mine, lipsa unui calculator in clasa reprezinta adevarata problema.Imaginile pe care le putem prezenta pe calculator pot inlocui cu succes plansele, care se afla intr-o stare deplorabila.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Materiale didactice

Mesajde daiana » 13 Mar 2006, 22:54

Intrebare suplimentara (pentru toti colegii):Aveti un calculator in clasa?
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Re: Materiale didactice

Mesajde mariro » 14 Mar 2006, 08:27

daiana scrie:Intrebare suplimentara (pentru toti colegii):Aveti un calculator in clasa?


Da! La mana a....X-a, la care i-am cumparat cu eforturi ale parintilor de la ambele clase o imprimanta LEXMARK, ce a avut bunavointa sa se lase folosita doar ce a iesit din garantie!!!!! :cry: :cry: :cry:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde irina165 » 14 Mar 2006, 15:48

N-am ... si mor de necaz! ce bine mi-ar prinde!! Cate as mai face! Dar mai astept... poate, poate... nu se stie! Noroc ca am imprimanta acasa ca altfel dadeam faliment. :roll:
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde mitzone » 14 Mar 2006, 19:41

Da. Din dotarea scolii. Imprimanta este o donatie a unui parinte din seria anterioara. Dar tot cea din dotarea personala o folosesc. La scoala se termina tusul prea repede, , e complicat sa schimbi cartusul ......cand ai gasit totul de-a gata ti se cuvine.
Acum imi doresc un videoproiector atasat calculatorului.
Baiatul meu m-a convins s aduc aparatul in clasa, el are grija de el si tot el ma ajuta in realizarea unor materiale. Cunoasteti nu, implicarea familiei?
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde mariro » 14 Mar 2006, 21:14

Hmmm... am uitat sa va spun ca nu am Internet; asta imi doresc foarte mult. Cand ii vad pe astia micii ai mei cum deseneaza, cum scriu propozitii divers colorate, cum isi salveaza ceea ce au lucrat, cum se corecteaza unii pe altii si-si vaneaza eventualele gereseli doar-doar depuncteaza echipa adversa, imi creste inima... :lol: Avem doar 6 calculatoare care functioneaza si stau cate 3 la fiecare calculator, atunci cand nu sunt toti prezenti, pentru ca in total sunt 21 de copii! :lol: Sunt minunati! :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

raspuns

Mesajde toni » 14 Mar 2006, 22:15

Observ cu durere ca lipsa materialelor didactice e cronica!
In mod fundamental depindem inca de creta! Sa fereasca sa nu ai asa ceva intr-o zi!
Multe ni le confectionam singuri, mai ales sotia saraca!
Avem in schimb 9 laptopuri! Si acces la internet! Da NU AVEM SCOALA INCA! Daca la toamna scoala promisa va fi gata, o sa repunem in functiune laboratorul de info, numai pentru ciclul primar!
Dar mai e nevioe de materiale pentru orele de stiinte, harti istorice, pentru orele de geografie! Pentruorele de educatie fizica! Parintii ajuta si ei cu ce pot, dar sunt limite peste care nu se poate trece!
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Mesajde gg » 15 Mar 2006, 16:30

Draga colega Mariro, sa inteleg ca aveti 6 calculatoare in clasa?!!
Eu n-am reusit decat unul, si imprimanta mi-am adus-o de acasa..Internetul presupune costuri destul de mari...
O singură rugăciune am : Doamne, să nu mă laşi niciodată să fiu mulţumit cu mine însumi!!
Lucian Blaga
Avatar utilizator
gg
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Oct 2004, 12:34
Localitate: Galati

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron