matematica clasa a 3-a - dificultati intampinate

matematica clasa a 3-a - dificultati intampinate

Mesajde amadeeai » 05 Oct 2007, 13:02

Buna ziua!
Sunt invatatoare si mamica unui baietel de clasa a 3-a si tocmai am inceput impreuna marea aventura a cunoasterii in noul an scolar. Din experienta pe care am acumulat-o pana acum, am observat ca in clasa a 3-a copiii intampina dificultati in intelegerea notiunilor de matematica, mai exact la inmultire si impartire. Unitatile de masura si notiunile de geometrie au fost mai accesibile. Voi ce ati constatat? Unde ati avut dificultati? Astept cu nerabdare raspunsurile voastre, invatatori, elevi care au trecut prin clasa a 3-a si de ce nu, parinti.
amadeeai
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Oct 2007, 12:37

Mesajde mimi_camp » 05 Oct 2007, 16:12

incearca cu CD-ul de la ErcPress "matematica-inmultirea si impartirea"-e foarte util. si eu sunt mamica unui baietel de cls. a III-a. dificultati? numai din lipsa unui fundament teoretic-de notiuni - necladit in clasele anterioare. mai vorbim. daca doresti.
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Inmultirea la clasa a III a

Mesajde corleonepiticu » 07 Oct 2007, 14:27

Inmultirea se invata simplu si usor. Asta numai daca copilul dvs stapaneste foarte bine notiunile de terminologie(termeni, suma sau total), pt ca inmultirea este o adunare repetata de termeni egali. Acum depinde si de invatatorul de la clasa daca a batut apa in piua pe terminologie. Acest lucru se intreba in fiecare ora din momentul in care s-a predat 1+1=2, in clasa I. Va urez succes!
corleonepiticu
 
Mesaje: 11
Membru din: 21 Sep 2007, 17:39

Re: matematica clasa a 3-a - dificultati intampinate

Mesajde amadeeai » 11 Oct 2007, 16:43

Ok, multumesc. Dar totusi ce vi se pare voua mai dificil de inteles pt copii si de explicat pt voi? Ce capitole?
amadeeai
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Oct 2007, 12:37

Mesajde adeliamuntean » 11 Oct 2007, 22:38

desi inteleg ca inmultirea este o adunare repetata,ei tot ,,pe de rost o invata",caci nu se apuca la 8 ori 9 sa adune pe 8 cu 8,etc.Noi am intampinat probleme la nr.0-1000000,cu citit ,format,ce sa mai zic la rotunjiri,....
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde lillya » 12 Oct 2007, 16:59

Formarea, citirea, scrierea, ... rotunjirea numerelor de la 0 la 1000000 este mult mai accesibila utilizand manualul si auxiliarul editurii Euristica. NU fac reclama, dar eu anul acesta am avut o activitate extrem de usoara la matematica pana acum. Exista multe desene, reprezentari, iar rotunjirea este explicata foarte simplu. Anii trecuti ma luptam sa le explic folosind axele de numeratie, numaratorea, etc... Acum a fost floare la ureche. :wink:

In privinta inmultirii si impartirii este necesar ca elevul sa efectueze adunarea si scaderea repetata... Pana la urma o invata pe de rost, dar daca uita cat fac 7*8 :arrow: pot sa mai adune 7 la 49 (7*7).
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

Mesajde lumiandrei_2005 » 13 Oct 2007, 05:06

Si parerea mea e ca tot Citirea ,scrierea ,rotunjirea ... nr naturale
0- 1000000 e mai dificila pt ca nu corespunde realitatii
In zilele noastre operam cu cifre mai mici de un mil ,iar pe copii ii stresam cu mil si zeci ...
Inmultirea si impartirea sunt niste jocuri de memorare si nu cred ca vor uita dc le inregistreaza de la aceasta varsta
Mai sunt dificultati si la rezolvarea problemelor pt ca ei nu stiu sa justifice ceea ce fac ...
Asa ca ... nu te plange de inm si imp !
lumiandrei_2005
 
Mesaje: 645
Membru din: 30 Mar 2007, 07:23

Indrumare

Mesajde dinel » 13 Oct 2007, 15:18

Colega,
Sfatul meu este sa cautati matematici mai vechi de clasa aII-a din anii 1990 si ceva ... 2000 (trebuie sa sa fie cate un exemplar pe la bibliotecile scolii sau la invatatorii care au predat in acea perioada ). Veti gasi pe intelesul copiilor procedeele adecvate predarii inmultirii si impartirii.
Exercitul si memorarea mecanica duc la insusirea tablei inmultirii si impartirii .
Daca v-am fost de folos ma bucura !
Succes!
dinel
dinel
 
Mesaje: 12
Membru din: 28 Ian 2007, 19:34


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori