MANUALE PENTRU CLASA I

MANUALE PENTRU CLASA I

Mesajde mf » 15 Apr 2007, 17:39

De la toamna sunt din nou bobocel si trebuie sa fac comanada pentru manuale. Imi puteti da ceva sfaturi pentru ca sa pot face o alegere cat mai buna? Va cer ajutorul celor care aveti acum clasa I deoarece in scoala nu exista decat un rand de manuale, iar anul acesta nu a fost organizata nicio prezentare. Va multumesc!
mf
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Iun 2006, 16:10

manuale

Mesajde nada » 15 Apr 2007, 17:50

Si eu voi avea la nul clasa I. In ceea ce priveste Abecedarul l-am ales pe cel oferit de editura Aramis Pres cu autori Tudora Pitila si Cleopatra Mihailescu pentru ca merg pe aceleasi manuale si in clasele urmatoare. La matematica am ales editura Sigma pentru ca de asemenea utilizez aceleasi manuale si in clasele II IV.
Nu stiu daca sunt cele mai bune manuale dar se potrivesc stilului meu de lucru si elevilor pe care ii am.
Mult succes!
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde leu » 15 Apr 2007, 21:49

Si eu voi avea de la toamna cls.I.Am ales Ed.Aramis, T.Pitila si Cl.Mihailescu la Abecedar si aceeasi editura la matematica si stiinte pentru continuitate cu clasele urmatoare si pentru ca sunt compatibile cu colectivul de elevi.
Nu spun ca sunt cele mai bune manuale, dar se potivesc stilului meu si au indrumatoare si culegeri foarte utile.Succes!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 15 Apr 2007, 21:50

Si eu voi avea de la toamna cls.I.Am ales Ed.Aramis, T.Pitila si Cl.Mihailescu la Abecedar si aceeasi editura la matematica si stiinte pentru continuitate cu clasele urmatoare si pentru ca sunt compatibile cu colectivul de elevi.
Nu spun ca sunt cele mai bune manuale, dar se potivesc stilului meu si au indrumatoare si culegeri foarte utile.Succes!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde daiana » 17 Apr 2007, 17:26

Matematica- Victoria Padureanu, Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu
Cunoasterea mediului - Gabriela Vasiloanca, Sorina Cuzum, Camelia Jimborean
Abecedar- Mariana Rusu
Abecedarul este conceput intr-un mod diferit fata de ceea ce cunosteam. La inceput elevii recunosc doar litere de tipar, iar spre sfarsitul semestrului intai se face corespondenta literelor de tipar cu cele de mana.
Manualul de matematica si cel de cunoasterea mediului sunt accesibile si atractive.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde mimi_camp » 17 Apr 2007, 22:06

tot aramis am ales si noi, in necunostinta de cauza ptr ca nu am vazut decat o lista-niciun manual in mana-cum a fost anul trecut. oricum, "programa e sfanta" iar manualul doar un auxiliar. lucrand in step m-am obisnuit cu un stil foarte deschis-orice material poate deveni resursa de invatare. copiii sunt incurajati sa invete din manuale, carti, ziare, televizor, internet...
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori