MANUALE CLASA I

MANUALE CLASA I

Mesajde irinarim » 23 Aug 2013, 18:59

DUPA CE MANUALE VOR INVATA ELEVII DE CLASA I IN ANUL SCOLAR 2013/2014 ?
irinarim
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Mai 2012, 11:02

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde Mitiana » 23 Aug 2013, 20:42

Programa noua , manuale vechi, nu?
Mitiana
 
Mesaje: 19
Membru din: 17 Mai 2012, 21:54

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde danalexi » 03 Sep 2013, 09:04

Da cam asa ceva ...programa noua manuale vechi .Ce o sa ne facem? De ce materiale ne vom ajuta în abordarea integrată și proiectarea conținuturilor pe unități tematice? Poate ne vom lămuri la consfătuiri
danalexi
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Apr 2010, 14:48

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde ionitaalinamihaela » 03 Sep 2013, 16:13

Nu cred ca ne va lamuri nimeni. Va trebui sa fim creativi si sa ne facem treaba cu ce avem. Asta e Romania!
ionitaalinamihaela
 
Mesaje: 31
Membru din: 02 Feb 2009, 20:35

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde alitudor » 03 Sep 2013, 18:20

Ce vom face la matematica unde s-au introdus adunarea si scaderea peste ordin, dar manuale nu avem??????????
De cuplarea cu exploararea mediului ce sa mai zicem???????????!!!!!!!!!!!
Vai de copii, nu de noi cadrele!!!!!!!!!!!!
alitudor
 
Mesaje: 15
Membru din: 02 Aug 2009, 15:15

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde danalexi » 04 Sep 2013, 15:20

Ce materiale vom avea pt. clasa I ? La Editura Euristica sunt caietele de lucru cu activitați integrate ,realizate după noua programa . Manualele sunt cele vechi din ce am vazut in scoala. Oare cum e bine de lucrat? Manuale vechi cu auxiliarele vechi cu avantajul ca se potrivesc cu manualul...în același timp nu cred ca mai respectam programa sau cel putin nu mai avem activitati integrate...sa mergem cu manuale vechi și auxiliare dupa noua programa ceea ce va fi un talmes -balmeș..ori auxiliare fara manuale cu condiția sa scoatem restul materialelor care ar inlocui manualele fiecare de unde poate.
Ce parere aveti? Cum sa o dam sa iesim bine si din aceasta experienta?
danalexi
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Apr 2010, 14:48

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde clemansa_m » 04 Sep 2013, 20:28

Nu trebuie sa va amintesc faptul ca manualul este doar acel instrument care va ajuta sa abordati un anume obiectiv din perspectiva curriculara . Ceea ce prevede programa va fi realizat pe baza a ceea ce veti crea singuri, functie de cum simtiti clasa. Doar tara va plateste pentru 8 ore pe zi... nu pentru mai putine. Gluma nesarata o sa spuneti, dar din pacate asta e situatia.....trista si adevarata. Eu stiu ca dascalii vor face ceea ce stiu mai bine si elevii vor fi fericiti impreuna cu parintii lor! Succes in noul an scolar,sanatate, rabdare, inventivitate, speranta in mai bine si pace in suflete!
clemansa_m
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Apr 2006, 20:53

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde tanaseioni » 13 Sep 2013, 18:07

Vrem reforma...., vrem schimbare si mai vrem si ca lucrurile sa mearga bine in invatamantul romanesc.Cand rezultatele sunt dezastruase la diferite evaluari nationale, se arunca cu noroi in cadrele didactice si suntem ingenunchiati. Dar ce fac alesii nostri pentru a veni in sprijinul nostru ??????/
Incarca programa- vezi mate si explorare- dar scot din orele de mate, manuale nu sunt ,dar vrem integrate activitatile. Haos total in invatamant.La ce vor folosi aceasta integrare daca in invatamantul gimnazial se preda pe discipline ??????/ Vrem Manuale pentru clasa I , avem nevoie de suport de lucru cu elevii.
tanaseioni
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Noi 2010, 17:19

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde mhojda » 13 Sep 2013, 21:27

Mie una, sincer, imi este rusine sa mai cer bani de auxiliare de la parinti. Nu stiu ce voi face? Ce-i cu Romania asta? Nu le pasa de invatamantul romanesc conducatorilor nostri?
mhojda
 
Mesaje: 15
Membru din: 04 Mar 2008, 18:02

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde Mitiana » 13 Sep 2013, 22:41

Aceeasi poveste se va repeta si in anul scolar urmator. Era firesc ca si in clasa pregatitoare sa avem manuale, mai mult acestea sa fie gratuite , nu?
Mitiana
 
Mesaje: 19
Membru din: 17 Mai 2012, 21:54

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde verovrab » 14 Sep 2013, 10:49

Sa le fie rusine celor din minister care vin cu idei fara aplicabilitate, fara a sprijini cat de putin invatamantul romanesc! Am lucrat si anul trecut fara manuale si a fost foarte greu, noroc de parintii intelegatori, care au scos poate ultimii banuti pentru niste auxiliare. Anul acesta nu cer niciun ban, lucrez pe vechile manuale, asa cum am lucrat de ani de zile. Sa vina in control, daca nu le este rusine!
verovrab
 
Mesaje: 12
Membru din: 15 Mar 2007, 11:55

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde verovrab » 14 Sep 2013, 10:56

Si inca o problema! Stimati colegi, vorbiti de creativitate! Bine, creez o fisa pe care o lucrez in clasa, dar acasa, parintii cum ii mai pot ajuta, de pe ce sa mai lucreze suplimentar, cum ii pot si ei verifica la o lectie... sunt multe intrebari. Nu putem fi chiar atat de creativi in fiecare zi, la fiecare ora.
verovrab
 
Mesaje: 12
Membru din: 15 Mar 2007, 11:55

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde sportiv » 14 Sep 2013, 14:02

Manualele sunt cele vechi, programa este nouă la clasa I. Ministerul nu are nicio atribuțiune privind auxiliarele (nu le pot trimite gratuit)! :oops: părerea mea e că au cheltuit,,aiurea” niște bani (dacă nu cumva erau în stoc) pe manualele vechi. Putea să cheltuiască niște bani pe un suport (curs) de aplicare a programei în sistem integrat la clasa I. Aveau timp din martie când au apărut planurile cadru (și-i puneau la muncă și pe ,,cercetătorii” de prim minister),dar....
Un an nou școlar cu bine! Sigur ne vom descurca! :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde sportiv » 14 Sep 2013, 14:03

Mitiana scrie:Aceeasi poveste se va repeta si in anul scolar urmator. Era firesc ca si in clasa pregatitoare sa avem manuale, mai mult acestea sa fie gratuite , nu?

Heeeeiiiii! La anul viitor ....TABLETELE! :oops: :D
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: MANUALE CLASA I

Mesajde dragos2009 » 14 Sep 2013, 21:10

Tablete??? :lol: :lol: Eu prefer o tabla interactiva la clasa in locul tabletelor.
dragos2009
 
Mesaje: 56
Membru din: 24 Ian 2009, 13:54

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google Adsense [Bot] şi 5 vizitatori