Mai putin de 20 de copii prezenti la grupa

Mai putin de 20 de copii prezenti la grupa

Mesajde lauren » 13 Iun 2009, 17:06

Ni s-a spus la gradinita ca anul viitor scolar vor fi inscrisi minim 25 de copii la grupa pt a avea o frecventa de minim 18 pt ca ne vor venii controale si educatoarele cu mai putin de 18 copii vor fii trimise acasa si nu vor fi platite.Ni s-a mai spus ca daca nu dorim sa inscriem mai multi sa dam o declaratie in scris ca ne asumam responsabilitatea de minim 18 copii prezenti zilnic.
Nu inteleg pt ca invatamantul prescolar nu este unul obligatoriu, exceptand grupa pregatitoare,iar eu nu pot obliga parintii sa-si aduca copii zilnic la gradinita. Pe de alta parte sunt perioade in care sunt epidemii, copiii sunt bolnavi sau daca nu sunt parintii nu ii mai aduc de teama sa nu se imbolnaveasca si atunci.............?
Este adevarat?Mai circula pe undeva asemenea aberatii?
lauren
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Sep 2008, 15:48

Mesajde cristina_1315hd » 14 Iun 2009, 12:49

Stimata colega,
Din cate stiu eu legea inca nu s-a schimbat...Iar legea prevede nu mai multi de 20 copii la grupa si nu mai putin de 10. Pana la aprobarea unei alte legi mai este putin!...Spuneti-i directoarei d-voastra sa va dea ea in scris ca trebuie sa inscrieti peste 25 de copii la grupa (ceea ce poate insemna aceeasi frecventa in anumite perioade ale anului scolar, ceea ce inseamna o incalcare a actualei legi, dupa care lucram). Ce fac sindicatele?... Cum apara drepturile si vegheaza la respectarea legii?...
cristina_1315hd
 
Mesaje: 48
Membru din: 08 Feb 2006, 15:59
Localitate: Deva

Mesajde maria_maria » 15 Iun 2009, 20:37

Si eu stiu acelasi lucru: o grupa poate avea minim 10 copii, eu chiar atatia am avut in acest an scolar si nu m-a trimis nimeni acasa ....
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39

Mesajde sportiv » 15 Iun 2009, 21:37

Doamnelor! Puneti ,,marile directoare" sa citeasca legile in vigoare,nu pe cele ale lui Base!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde mihga » 16 Iun 2009, 16:48

Nu poate fi posibil asa ceva! La noi la SM au fost tot felul de epidemii in aceasta iarna si au fost zile cand am avut 6 copii din 26. Nu este vina educatoarei daca copiii lipsesc. Eu le-am cerut adeverinta de la medicul de familie cand au lipsit mai multe zile , deci nu vad ce ar putea sa faca mai mult o educatoare atunci cand copiii lipsesc. De ce sa dai declaratie pe proprie raspundere? Si eu stiam ca legea prevede 20 de copii, dar poate s-a schimbat, nu stiu...
mihga
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Aug 2007, 18:03

Mesajde marystone » 17 Iun 2009, 01:20

Stimate colege,

Eu ma confrunt cu o problema asemanatoare.

Au fost repartizati fara sa mi se ceara parerea, fara sa se tina cont de problemele de sanatate pe care le am etc, 35 de copii la grupa. De asemenea nu s-a luat in seama de catre directoare cererea mea explicita din consiliul profesoral de a se inscrie doar 20.

Voi cum ati aborda aceasta problema? La cine ma sfatuiti sa inmanez contestatii si ce argumente solide sa folosesc?

Cine credeti ca este in masura sa ia o decizie conform legislatiei in vigoare si sa efectueze o re-evaluare a repartizarilor de copii la grupa.

Am cautat pe internet si am gasit mai multe referiri si site-uri cu legea invatamantului:

- Legea Invatamantului nr. 84/1995 versiunea actualizata la data de 18.07.2008, Titlul V, Capitolul I, Articolul 158, (1) a), prevede inscrierea in medie a 15 prescolari, dar nu mai putin de 10 si nu mai mult de 20.

- Legea Invatamantului Preuniversitar (proiect de lege aflat in dezbatere publica incepand cu data de 17 decembrie 2007), Titlul VI, Articolul 104, b) prevede inscrierea in medie a 15 prescolari, dar nu mai putin de 10 si nu mai mult de 20.

Care este versiunea corecta pe care ar trebui sa o folosesc? Si ce alte argumente sa mai prezint in contestatie?

Sunt foarte dezamgita pentru ca aceasta decizie a fost luata deja de catre directoare si listele cu copii sunt deja stabilite. Asa ceva este inadmisibil.

Va multumesc anticipat.
marystone
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Iun 2009, 01:06

Mesajde bertini » 22 Iun 2009, 20:21

Legea ar trebui respectata!
Cu un numar asa mare de copii la grupa te transformi din educatoare in ingrijitoare.
Ce poti sa faci? Sa te transferi la o alta gradinita unde se lucreaza cu un numar mai mic de copii la grupa si se face calitate!
Sau daca ramai scrie o cerere directoarei in care spune ca nu esti de acord cu numarul de copii la grupa, ca nu se respecta legea, un numar atat de mare de copii sunt greu de supravegheat si nu raspunzi de eventualele accidente. Cererea sa fie inregistrata!
Mai multe nu stiu sa-ti spun ! Cu astfel de directori dictatori este foarte greu de lucrat!
Dar nu pot sa nu ma intreb:de ce ne fac asta?Pentru bani? Au ceva sporuri la salar?
bertini
 
Mesaje: 23
Membru din: 14 Feb 2007, 22:38

Mesajde sportiv » 22 Iun 2009, 23:37

Pai,daca aveti reglementarile legale,acelea pe care le-ati pus pe forum,de ce mai trebuie sa discutam noi?E clar maximum de elevi, 20.Sa vada si doamna ,,derector" si sa aplice ,,legea",sau ISJ-ul are alta parere? :idea: Consiliul de administratie,daca exista,ce parere are?
(Puteti citi in lege si faptul ca invatamantul prescolar,deocamdata,nu face nici macar obiectul invatamantului obligatoriu,dar asta este o alta parte a ,,legii din Romanica noastra")-si cand te gandesti ca aceasta lege a trecut prin Parlament! 8) :D 8) :D
P.S. Respectam,oricum,legile in vigoare,nu pe cele care vor aparea!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde ursachea » 23 Iun 2009, 16:42

eu am lucrat anul aceste cu o rupa de 30 de copii dintre care 3 copii cu autism( grupa pregatitoare).nu va pot spune cat de greu mi-a fost anul acesta.la inceputul anului nici nu stiam cati copii am in grupa deoarece inscrierile la noi nu se fac la gradinita ci la scoala,iar cand m-am dus sa vad cati copii am in grupa d-na secretara nu mi-a dat voie sa pun mana pe dosarele copiilor si s-a mai luat si de mine spunandu-mi ca daca nu le spun parintilor sa le faca tuturor copiilor dosar de inscriere nu o sa le dea laptele si cornul.eu stiam ca doar avizul medical trebuie la grupa pregatitoare nu toate copiile si cerere de inscriere.este o mare prostie la noi.
ursachea
 
Mesaje: 6
Membru din: 23 Iun 2009, 16:32

Mesajde bertini » 23 Iun 2009, 22:56

Directoarele precum ,,rory'' sunt putine !
bertini
 
Mesaje: 23
Membru din: 14 Feb 2007, 22:38

Mai puţin de 20 de copii prezenţi la grupă

Mesajde eniko1962 » 26 Iun 2009, 10:55

Eu aş avea nişte idei, sunt curioasă ce părere aveţi. Am înţeles, că de la toamnă elevii vor primi mâncare caldă. Fiecare şcoală dacă ar avea în subordinea ei câte o grădiniţă, sau două, acest lucru s-ar putea rezolva uşor. Grădiniţele au cantină ( majoritatea), unde s-ar putea pregăti mâncarea şi pentru şcolari. Ce am câştiga noi? Reducere de personal, în primul rând. Şcoala are director, secretară, contabilă, administratoare, asistentă, medic şi poate şi 2-3 săli libere puse la dispoziţia grădiniţei. Dacă la şcoală legea este lege, în clasele I-IV numărul de copii este de 25 (aşa ştiu), atunci şi la grădiniţă ar fi respectată mai bine legea în vigoare-mai mult de 20 SĂ NU FIE. Aştept părerile d-voastre. Vacanţă plăcută! Enikő
eniko1962
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Feb 2009, 07:46

Mesajde bertini » 26 Iun 2009, 22:37

Mancare calda in regim de internat? Unde parintii platesc masa si cadrele care supravegheaza elevii la teme? In cadrul gradinitei nu se poate face! Bucatareasa si femeia de serviciu ar face o munca in plus,neplatita, ar deranja somnul copiilor din gradinita,sanepidul ar fi impotriva,etc Se poate face acest lucru doar ilegal la intelegerea directorilor celor doua unitati.Daca bucatareasa e nemultumita cu lucrul in plus si neplatit si comenteza i se inchide gura cu un salar de merit! Cam asta este, iti spun din sursa sigura!
bertini
 
Mesaje: 23
Membru din: 14 Feb 2007, 22:38

Mai puţin de 20 de copii prezenţi la grupă

Mesajde eniko1962 » 27 Iun 2009, 14:43

Se poate angaja bucătăreasă ( bucătărese) după numărul de copii, iar mâncarea să fie pusă în caserolă. Elevii pot mânca în sala de clasă sau în sala de mese la şcoală. Nu ar fi nici un deranj pentru grădiniţe.
eniko1962
 
Mesaje: 2
Membru din: 07 Feb 2009, 07:46

Mesajde sportiv » 06 Iul 2009, 18:56

De unde Dumnezeu intelegeti fel de fel de ,,am inteles ca de la toamna"?
Cititi legea acolo unde nu sunteti sigure!Dumneavoastra acasa de ce nu angajati bucatareasa?Este acelsi lucru! Aveti bani,faceti ce vreti!In rest sunt legi!Platiti si bucatarese,de acord,dar unde mananca elevii( de unde si in ce spatiu?)
TRAIASCA,TRAIASCA,TRAIASCA,dar cine sa traiasca pana la urma?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Mai puţin de 20 de copii prezenţi la grupă

Mesajde dragalashi » 06 Iul 2009, 21:12

eniko1962 scrie:Se poate angaja bucătăreasă ( bucătărese) după numărul de copii, iar mâncarea să fie pusă în caserolă. Elevii pot mânca în sala de clasă sau în sala de mese la şcoală. Nu ar fi nici un deranj pentru grădiniţe.


Bun, dar cine si cum transporta mancarea de la gradinita la scoala? Exceptand gradinitele care functioneaza in aceeasi cladire cu scoala
dragalashi
 
Mesaje: 15
Membru din: 21 Sep 2008, 12:39

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori