Luni - Cunoaşterea mediului?

Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde magdaa » 02 Ian 2013, 21:50

Bună ziua. Este obligatoriu ca în prima zi a săptămânii, luni, să fie Cunoaşterea mediului??? Dacă da, de ce???
P.S. Am şi eu câteva explicaţii...
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde denisia1 » 03 Ian 2013, 13:01

LA MULTI ANI.STIU CA LA GRADINITA ERA RECOMANDAT ,NU OBLIGATORIU,ASA CRED CA ESTE SI LA PRIMAR
denisia1
 
Mesaje: 15
Membru din: 11 Aug 2012, 19:42

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde magdaa » 03 Ian 2013, 13:33

La Mulţi Ani! Mulţumesc pentru răspuns, însă aş dori mai multe răspunsuri. Cunosc adevărate polemici pe acest subiect...
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde sportiv » 03 Ian 2013, 19:50

Nu am găsit nicio ,,precizare” în acest sens! Nici nu văd cine ar putea să dea asemenea ,,hotărâre” :oops: Orarul se întocmește și în funcție de profesorii care vin prin școli la ed. fizică, religie sau limbi străine,când ,deh....se mai înteleg anumite situații!Daca e nevoie ,pot detalia!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde magdaa » 03 Ian 2013, 21:29

Stimate domn, unii pun problema în felul următor, aici vorbesc doar de învăţământul preşcolar. Unii susţin că acest lucru ar fi precizat în metodică sau s-ar fi studiat mai aprofundat în liceul pedagogic. Cum poţi să le predai copiilor mărul de exemplu dacă tu nu ai predat luni cap - coadă acest fruct?!
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde botezatu_mioara » 03 Ian 2013, 23:31

La multi ani cu ganduri bune!

Poti sa observi marul marti, daca luni starnesti interesul copiilor cum consideri ca o poti face mai bine( ii surprinzi cu o povestioara, un cantec, etc.), propuneti ca tema marul si fiecare copil vine cu informatii si materiale diverse. Noul Curriculum lasa libertatea de a aborda temele curriculare, alegand modul in care sa desfasori activitatile zilnice conform planului pentru fiecare nivel de varsta (in mod traditional sau ca activitati integrate).

Succes!
botezatu_mioara
 
Mesaje: 42
Membru din: 14 Sep 2008, 10:44

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde magdaa » 03 Ian 2013, 23:59

Da, dar tot acei unii susţin că: numai luni - cunoaşterea mediului rămâne bătut în cuie, restul orarului rămâne la alegerea profesorului. Tocmai din acest motiv aş fi vrut cât mai multe argumente pro sau contra.
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde lia » 04 Ian 2013, 22:43

Un An Nou plin de bucurii!

Intrebare: la ce clasa faceti referire, atunci cand spuneti "cunoasterea mediului"? la clasa pregatitoare nu mai exista aceasta disciplina, dupa cum bine stiti.... :oops:
Nu inteleg sensul intrebarii... avem MEM aproape in fiecare zi, deci probabilitatea pt ziua de luni este foarte mare :idea:
lia
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Mai 2004, 23:32
Localitate: Bucuresti

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde magdaa » 05 Ian 2013, 00:35

lia scrie:Un An Nou plin de bucurii!

Intrebare: la ce clasa faceti referire, atunci cand spuneti "cunoasterea mediului"? la clasa pregatitoare nu mai exista aceasta disciplina, dupa cum bine stiti.... :oops:
Nu inteleg sensul intrebarii... avem MEM aproape in fiecare zi, deci probabilitatea pt ziua de luni este foarte mare :idea:


Mă refer strict, aşa cum am precizat şi mai sus, la învăţământul preşcolar, la grupele mici, mijlocii, mari.
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde sportiv » 05 Ian 2013, 10:50

Mă refer strict, aşa cum am precizat şi mai sus, la învăţământul preşcolar, la grupele mici, mijlocii, mari.

Scuze! N-am observat că este strict pentru preșcolari! :oops: Puteți posta ,,obligativitatea” acestei activități lunea și cine a ,,emis-o”?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde magdaa » 05 Ian 2013, 22:22

Scuze! N-am observat că este strict pentru preșcolari! Puteți posta ,,obligativitatea” acestei activități lunea și cine a ,,emis-o”?


Parcă am fi copii, ce Dumnezeu! Nu a emis-o nimeni! Unele cadre o susţin cu înverşunare sub pretextul, aşa cum am mai spus, că aşa este corect sau aşa au învăţat ele în Liceul Pedagogic şi aşa este şi acum bine :? ... Lunea domnule trebuie Domeniul Ştiinţă - Cunoaşterea mediului...Magister dixit
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde sportiv » 06 Ian 2013, 22:56

Atunci care-i problema? Faceti asa cum credeți că e mai bine pentru copii! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde magdaa » 07 Ian 2013, 15:29

Devine o problemă în momentul în care impui cu înverşunare acest lucru. Nu ai pus luni - Cunoaştere, este greşit.... Asta e problema. Voiam cât mai multe păreri pro sau contra.
Avatar utilizator
magdaa
 
Mesaje: 150
Membru din: 22 Sep 2006, 17:31

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde sportiv » 07 Ian 2013, 21:56

Devine o problemă în momentul în care impui cu înverşunare acest lucru. Nu ai pus luni - Cunoaştere, este greşit.... Asta e problema. Voiam cât mai multe păreri pro sau contra.

magdaa

Mesaje: 120
Membru din: 22 Sep 2006, 15:31

Doamnă,dragă!
Cine impune ,unde ai probleme?Cum impui cu înverșunare acest lucru :D ? Asta nu prea se înțelege! Ce păreri vrei? :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Luni - Cunoaşterea mediului?

Mesajde toulouse » 02 Feb 2013, 01:24

Draga Magda, nimeni nu iti poate impune ca luni sa faci cunoasterea mediului, pentru ca noul curriculum iti lasa libertatea de a opta pentru ce orar doresti tu, respectand schema orara, bineinteles... Nu uita totusi sa respecti curba efortului pe saptamana dar si zilele in care programezi optionalele sau plimbarile...:oops:
Avatar utilizator
toulouse
 
Mesaje: 34
Membru din: 19 Mai 2005, 00:09
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori