legislatie optionale...

legislatie optionale...

Mesajde adinatm » 19 Oct 2012, 19:32

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu privire a modul de desfasurare a materiilor optionale -cele contra cost. Cand si cum se pot desfasura ele in cursul unei zile? Care este situatia lor legala? Este normal sa se desfasoare intre 8 si 12? In ce consta parteneriatul educational cu educatoarea? Va multumesc!
adinatm
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mar 2011, 21:42
Localitate: oradea

Re: legislatie optionale...

Mesajde sportiv » 19 Oct 2012, 20:02

N-au susținere legală! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: legislatie optionale...

Mesajde emil » 20 Oct 2012, 09:35

adinatm scrie:Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu privire a modul de desfasurare a materiilor optionale -cele contra cost. Cand si cum se pot desfasura ele in cursul unei zile? Care este situatia lor legala? Este normal sa se desfasoare intre 8 si 12? In ce consta parteneriatul educational cu educatoarea? Va multumesc!

Nu pot exista optionale contra cost. Dupa cum stiti, disciplinele optionale sunt incluse in curriculum, sunt oficiale, prin urmare fac parte din norma didactica.
Se poate discuta de activitati extracurriculare care pot fi facute si contracost, cu acordul explicit al parintilor si cu manevrarea legala, la vedere, a bugetului.
Probabil "parteneriatul educational" este o intelegere intre institutii, companii sau persoane cu personalul didactic, prin care il angajeaza sa sustina o activitate extracurrilculara...
Este de preferat sa evitati aceste forme de lucru, mai ales folosind intermediari care vin sa faca mici afaceri in unitatile scolare...
Copiii/elevii au suficiente oportunitati de instruire in cadrul programului normal. Nu este indicat sa le aglomerati activitatile...

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: legislatie optionale...

Mesajde adinatm » 20 Oct 2012, 11:14

Multumesc pentru raspunsuri. Am citit si eu legea si tot asa am inteles. Poate ca ar fi bine ca persoanele care conduc institutiile de invatamant sa inteleaga ca nu sunt mai presus de lege...
adinatm
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mar 2011, 21:42
Localitate: oradea

Re: legislatie optionale...

Mesajde emil » 20 Oct 2012, 15:21

adinatm scrie:Multumesc pentru raspunsuri. Am citit si eu legea si tot asa am inteles. Poate ca ar fi bine ca persoanele care conduc institutiile de invatamant sa inteleaga ca nu sunt mai presus de lege...

Si eu am inteles ca e o mica "rafuiala" intre dvs. si, probabil, conducerea institutiei... Este bine sa rezolvati local aceste lucruri si nu public!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: legislatie optionale...

Mesajde sportiv » 20 Oct 2012, 19:16

:oops: Ce părere au ISJ-urile?Poate cineva să spună? In afara de ,,laude” cu ce au contribuit (contribuie) la rezolvarea acestei probleme! ???(Poate cei care au fost prin structurile acestei instituții și pot sta de vorbă cu noi,acum, dacă nu cumva ar fi chiar indicat! :D )
Vă doresc,tuturor, cele mai bune rezultate!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori