lectia demonstrativa intre spectacol si necesitate.

Mesajde marian_dorin » 10 Apr 2007, 23:03

Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile voastre , mai ales "daianei" care mi-a dat un raspuns concis si la obiect ; exact cum imi place mie ! ...

Garantat , ca dupa ce a spus "ramia" , nu o sa ii trimit acasa pe aceia care imi disturba ora ... mai ales ca eu stiu cum sa ii atrag pe elevi spre mine si spre invatare ... si totodata , eu improvizez foarte mult , si la chestia asta ma descurc excelent!

Al vostru ,
Marian
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde matei » 11 Apr 2007, 23:05

Imi place subiectul, stimati colegi. Nu mi-am regizat niciodata lectiile, dar, nu de putine ori, am asistat la lectii invatate pe de rost. Simpatica a fost chiat o ora de matematica unde elevii stiau rezultatele de la calculele orale pe dinafara. Noi, invatatorii, ne chinuiam sa scriem cateva ex., dar nu apucam nici sa intelegem foarte bine cerinta, si copiii erau cu mana pe sus. Mi s-a explicat de catre o alta inv. ca ea a regizat toata viata lectiile deschise sau sustinute cu ocazia gradelor ca exista un castig din asta: dandu-le elevilor raspunsurile, ei si le insusesc si le folosesc si cu alte prilejuri, usor adaptate, ce e drept. Aceasta doamna pregateste o lectie cu o luna de zile mai devreme ca sa aiba timp sa-l invete pe fiecare copil ce trebuie sa zica (ii cheama si acasa); in felul acesta ei stiu toti toate raspunsurile. Atat de bine este totul memorat ca nu i s-a intamplat niciodata ca vreunul sa greseasca si sa se dea de gol. Singura mea intrebare, la care n-am primit raspuns, este: "Ce se intampla cu celelalte materii in luna cand pregateste astfel de lectii?"
matei
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2005, 23:26

Mesajde marian_dorin » 12 Apr 2007, 01:23

Probabil ca tot asa ceva face!

Stiti cum se spune : "Naravul din fire , n-are lecuire! "

Deci , nu m-as mira ca sa nu procedeze la fel!...

Deja am inceput sa devin OPUSUL acestor strategii imorale si incorecte , si nedrepte pentru copiii nostri , care ei ne sunt baza si care tot ei , ne ofera satisfactiile de care avem atata nevoie!
In fond ei sunt rodul muncii nostre... :lol:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori