Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde acsuciu » 10 Aug 2009, 12:02

pe gmail se pot trimite materiale mai mari decat pe yahoo.
o solutie ar fi ca cei participanti sa isi faca adrese pe gmail, asta daca nu au cumva, iar o alta solitie ar fi trimiterea materialelor pe mess.

eu asa procedez :P
acsuciu
 
Mesaje: 5
Membru din: 06 Feb 2007, 17:55

Mesajde feliwhy » 10 Aug 2009, 12:10

este obligatoriu formatul Power Point? Putem trimite materialele format pdf.
Avatar utilizator
feliwhy
 
Mesaje: 143
Membru din: 02 Mar 2008, 21:01
Localitate: IZBICENI

Mesajde blagavioleta2008 » 10 Aug 2009, 13:15

Am ales PowerPoint pentru că ştiu că se pot alătura, completa una pe alta, imagini şi informaţii. În celelalte programe se pot introduce şi fotografii? Cum se pot lucra materiale în PDF?
Ce trebuie să fac pentru a-mi face o adresă Gmail ? Of ! ce de-a secrete mai are calculatorul...şi sunt sigură :cry: că nu numai pentru mine ! Aşa că...cine ştie..să nu ţină numai pentru el ! Aşteptăm cu drag şi interes !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde blagavioleta2008 » 10 Aug 2009, 14:50

Sunt într-un impas... lucrez la un proiect de parteneriat ( la care s-au înscris mulţi colegi din ţară) şi am ajuns la punctul în care trebuie anticipate cheltuielile pe care le vom suporta din portofelul nostru. Logic...vrem să fie cât mai reduse, aşa că suntem nevoiţi să utilizăm cât mai mult internetul . Multe dintre materialele pe care le vom face vor fi şi în PowerPoint, vor depăşi spaţiul, vor fi de mare întindere...cunoaşte cineva o posibilitate a a le expedia cu ajutorul Internetului ?
Mulţumesc anticipat şi...sunt sigură că vor fi şi persoane altruiste care-mi vor răspunde şi la fel de sigură sunt că după mine întrebările altor colegi vor "curge" şi vor aştepta soluţionare ! Haideţi să ne unim şi să ne ajutăm între noi ! :wink:
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Mesajde blagavioleta2008 » 10 Aug 2009, 14:55

Scuze pentru absenţa a două litere din titlu : "ui"...uite că apare o a doua întrebare: de ce nu apar, deşi eu le-am tastat?
Dacă poate cineva să corecteze poate să o facă pentru că nu-mi place cum arată un astfel de titlu... Mulţumesc !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Mesajde webmaster » 10 Aug 2009, 16:08

Era prea lung titlul, de aceea nu incapeau ultimele doua litere. L-am modificat putin ca sa apara corect.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Re: Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde emil » 10 Aug 2009, 16:15

blagavioleta2008 scrie:Sunt într-un impas... lucrez la un proiect de parteneriat ( la care s-au înscris mulţi colegi din ţară) şi am ajuns la punctul în care trebuie anticipate cheltuielile pe care le vom suporta din portofelul nostru. Logic...vrem să fie cât mai reduse, aşa că suntem nevoiţi să utilizăm cât mai mult internetul . Multe dintre materialele pe care le vom face vor fi şi în PowerPoint, vor depăşi spaţiul, vor fi de mare întindere...cunoaşte cineva o posibilitate a a le expedia cu ajutorul Internetului ?
Mulţumesc anticipat şi...sunt sigură că vor fi şi persoane altruiste care-mi vor răspunde şi la fel de sigură sunt că după mine întrebările altor colegi vor "curge" şi vor aştepta soluţionare ! Haideţi să ne unim şi să ne ajutăm între noi ! :wink:

Buna ziua,
Va rog sa incercati sa optimizati materialele dvs. in PPT. Folositi sfaturile pe care le-am dat pe site, noi sau colegii nostri. A trimite materiale mari ca dimensiune este chiar nepoliticos!
Chiar si prin email aveti restrictii de trimitere. Incercati sa lucrati mai bine materialele, nu este greu! Nu va multumiti sa asezati obiecte pe slide. Incercati si o "finisare" a lucrarii!

Si daca vreti sa invatati ceva despre calculator, exista nenumarate resurse, chiar gratuite pe net. Eu va ofer cu placere o resursa proprie:
http://www.milinet.ro/moodle/index.php

Succes!
Ultima oară modificat de emil pe 10 Aug 2009, 16:20, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde emil » 10 Aug 2009, 16:23

blagavioleta2008 scrie:Am ales PowerPoint pentru că ştiu că se pot alătura, completa una pe alta, imagini şi informaţii. În celelalte programe se pot introduce şi fotografii? Cum se pot lucra materiale în PDF?
Ce trebuie să fac pentru a-mi face o adresă Gmail ? Of ! ce de-a secrete mai are calculatorul...şi sunt sigură :cry: că nu numai pentru mine ! Aşa că...cine ştie..să nu ţină numai pentru el ! Aşteptăm cu drag şi interes !

Recomandarea mea este sa ramaneti la PPT si sa incercati sa il aprofundati mai bine. Nu va schimbati adresa de email, pentru ca aceasta nu va folosi prea mult si nu va imbogateste cunostintele.
Daca insa ati dori sa lucrati in mod colaborativ PPT, puteti sa va schimbati intradevar adresa si sa folositi google docs, o inventie teribila care va ajuta sa faceti ppt direct pe net!
Mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde dana_m » 10 Aug 2009, 17:50

Doamna Violeta, v-am lasat un mesaj in casuta de mesaje private.
dana_m
 
Mesaje: 16
Membru din: 22 Noi 2004, 22:07

Mesajde feliwhy » 10 Aug 2009, 17:53

Puteti scrie in Word, dupa care transformati fisierul in pdf. Cum? Deschideti aplicatia pdf, va duceti in bara la "file" - "create pdf" - "from file". De acolo va alegeti fisierul pe care vreti sa-l transformati si dati dublu clic pe el. dupa ce a aparul fisirul format pdf in salvati. (Eu asa procederz, nu stiu daca este corect, dar am invatat singura, incercand).
Avatar utilizator
feliwhy
 
Mesaje: 143
Membru din: 02 Mar 2008, 21:01
Localitate: IZBICENI

Mesajde emil » 10 Aug 2009, 18:51

feliwhy scrie:Puteti scrie in Word, dupa care transformati fisierul in pdf. Cum? Deschideti aplicatia pdf, va duceti in bara la "file" - "create pdf" - "from file". De acolo va alegeti fisierul pe care vreti sa-l transformati si dati dublu clic pe el. dupa ce a aparul fisirul format pdf in salvati. (Eu asa procederz, nu stiu daca este corect, dar am invatat singura, incercand).

Va rog, nu dati sfaturi astfel.
Se doreste realizarea unui PPT. Un astfel de material are o anumita destinatie, o anumita structura. Materialul PPT este facut pentru prezentari, permite animatii, sunet, etc. Nu are legatura cu PDF.
Si daca totusi se doreste PDF, aflati ca si un PPT se poate transforma in PDF.
Eu mentin recomandarea sa se conceapa PPT daca asta s-a dorit, dar sa se incerce optimizare. Daca nu facem aceste lucruri si un material PDF poate fi supradimensionat, mai ales daca la transformarea in PDF nu se iau masuri de reglare a rezolutiei, etc.

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde dana_m » 10 Aug 2009, 19:02

Din cate stiu eu, exista postate aici pe site doua materiale foarte bune despre realizarea ppt-urilor si care includ informatii si despre comprimarea lor. La unul din ele autorul este domnul Laurentiu Rosu, al doilea nu mai retin cine l-a postat. Plus ca, desi prin yahoo mail nu se pot trimite fisiere mai mari de 10 MB, prin yahoo messenger se pot trimite si fisiere mai mari, de cca 100 MB (daca am retinut eu corect; sper ca nu ma insel). Iar daca veti optimiza materialele nu cred ca veti depasi 100 MB.
Un link catre ghidul realizat de domnul Rosu:
http://www.didactic.ro/lectii-informati ... -p55758-t0
dana_m
 
Mesaje: 16
Membru din: 22 Noi 2004, 22:07

Mesajde feliwhy » 10 Aug 2009, 19:28

Va multumesc! Am reusit sa micsorez imaginile, urmand sfaturile doamnei dana_m si parcurgand ghidul propus de dansa. Ma bucur tare mult ca astazi am invatat ceva nou. Recunosc - sunt un invatacel atunci cand vine vorba de calculator. Scuze domnului Onea
Avatar utilizator
feliwhy
 
Mesaje: 143
Membru din: 02 Mar 2008, 21:01
Localitate: IZBICENI

Mesajde dana_m » 10 Aug 2009, 19:34

feliwhy scrie:Va multumesc! Am reusit sa micsorez imaginile, urmand sfaturile doamnei dana_m si parcurgand ghidul propus de dansa.

Va multumesc, dar exagerati. Laudele le merita domnul Rosu care a realizat un ghid foarte bine documentat si foarte usor de inteles, chiar si de catre un incepator.
dana_m
 
Mesaje: 16
Membru din: 22 Noi 2004, 22:07

Mesajde blagavioleta2008 » 10 Aug 2009, 20:34

Mi se pare atât de complicat ! Mă simt foarte prost...nici nu am putut să mă înregistrez pe "adresa" dată de d-nul Oprea... nu mai ştiu nici cât ştiam şi sunt foarte deznădăjduită... Am învăţat "tainele calculatorului" singură...şi foarte mulţi termeni nu-i înţeleg... Ce-i de făcut ? Mă dau bătută...
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Următorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori