Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde rofi3 » 01 Sep 2009, 19:47

Cand trimiteti un mesaj la mai multe adrese de mail puneti o adresa in campul To si in CC : toate celelalte adrese de mail separate prin ;
Va doresc spor la treaba in proiectul pe care l-ati initiat .

Moderator forum,
Georgiana Ravici
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Mesajde blagavioleta2008 » 02 Sep 2009, 12:33

Vă mulţumesc, d-na Georgiana Ravici, pentru încurajare şi ajutor ! Ştiţi cum e proverbul cu "degetul oferit şi mâna luată"...vă rog ajutaţi-ne să ne deschidem o pagină pe didactic.ro unde să ne postăm materialele proiectului. Eu una l-am început şi am antrenat mulţi colegi, părinţi şi elevi.
Nu ştiu multe lucruri dar sunt dispusă pentru a învăţa, chiar dacă uneori trebuie s-o iau mai uşor: la vârsta mea nu prea-mi percutează rapiditatea de înţelegere a unor termeni pe care i-am învăţat cam târziu, prin propria instruire, iar multe comenzi le ştiu dar nu cunosc denumirea exactă pentru că le-am descoperit tot singură. Bine ar fi ca cineva să se ocupe de "o pagină" în care, chiar şi copiii să apeleze la ajutor, pentru a stăpâni foarte bine calculatorul...! Timpul nostru, al cadrelor didactice devine din ce în ce mai limitat...chiar dacă vom avea muuuuulte zile de concediu fără plată !
Numai bine !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Mesajde rofi3 » 02 Sep 2009, 23:10

Buna seara doamna Blaga ,

In legatura cu proiectul de parteneriat pe care dvs. l-ati initiat aici pe forum, va propun sa mutam topicul Caut partener pentru proiect... in forumul Activitati scolare->Proiecte dar sa lasam o imagine a topicului si unde este acum.
Pentru a facilita transmiterea si vizualizarea materialelor pe care o sa le realizati in cadrul proiectului , site-ul Didactic.ro va ofera posibilitatea sa de a gazdui materialele , dar nu sub forma unei pagini ci postate ca materiale didactice in Discipline->Invatamant primar ->Diverse.
Intr-un topic numit Materiale parteneriat .... , fiecare participant va scrie un mesaj si in cadrul mesajului va insera linkul unde este postat materialul aprobat in prealabil .
Ce parere aveti?

Georgiana Ravici
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Mesajde blagavioleta2008 » 03 Sep 2009, 17:08

"Mănânci calule, ovăz ?" Ce părere să am...dacă aş fi copil aş striga SUPEEER ! dar aşa, trebuie să fiu rezervată şi să vă mulţumesc politicos, pentru a nu strica ceea ce am obţinut prin atâta amabilitate... Toate sunt bune şi tentante...dar mai am de luat ceva degete de la acea mână întinsă şi iar întreb: care sunt modalităţile de trimitere ? Ceea ce am văzut la acea adresă m-a încântat şi descopăr muncă, creativitate, dăruire, adevărate modele şi nu în ultimul rând adevărate perfecţionări. Ceea ce voi afirma acum o fac cu multă răspundere şi pot oricând motiva, chiar dacă mulţi se vor supăra: în vara aceasta m-am perfecţionat pe didactic cât aş fi făcut-o în câteva perfecţionări periodice. Şi culmea: nu mi-a pretins nimeni nimic, nu am fost stresată, obosită, am învăţat ceea ce m-a interesat şi cât am putut. Mulţumesc din suflet şi cred că în asentimentul meu sunt mulţi colegi...începătorii din sistem au oportunităţi de care noi am fost frustraţi. Dar asta e ! Ei trebuie să profite din plin !
O seară plăcută şi un an şcolar pe cât se poate de sănătos şi darnic la toate capitolele !
Cu bine !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde blagavioleta2008 » 16 Sep 2009, 21:30

Bună seara!
Am lucrat în PPT un material despre activităţile vacanţei ( pe care vreau să-l trimit partenerilor mei de proiect), l-am finalizat, ştiu cum să-l reduc în dimensiune pentru a-l expedia pe net... dar nu ştiu cum să-i imprim muzica. Am ales Richard Clayderman. Am încercat mai multe posibilităţi şi poate aş reuşi până la urmă dar nu prea am timp de încercări şi erori. Dacă cineva poate să mă ajute...voi rămâne recunoscătoare!
Mulţumesc !
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde rofi3 » 18 Sep 2009, 15:08

Mai multe sfaturi despre modul in care puteti insera sunete in prezentari gasiti la urmatorul link in partea de jos a pagini : viewtopic.php?f=54&t=5371.

sau
In meniul principal :
Insert ->Movies and Sound -> Sound from File
Slide show->Custom Animation
Click pe simbolul cu melodia .

In melodia din fereastra Custom Animation este o sageata in jos , click pe acea sageata se deschide o lista ascunsa si se da click pe Timing.
IN fereastra Timing avem Repeat si punem pe Until end of Slide .
In fereastra Effect la Stop playing avem optiunea After cu un contor si puneti nr de slide-uri acolo.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde cristyna » 18 Sep 2009, 15:56

"Să formezi o echipă este doar începutul, să rămâi împreună este progresul, să lucrezi împreună este succesul"

Henry Ford
Avatar utilizator
cristyna
 
Mesaje: 427
Membru din: 06 Apr 2005, 22:59
Localitate: Timisoara

Re: Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde blagavioleta2008 » 22 Sep 2009, 20:12

Bună - ziua! D-na Georgiana Ravici, mai este valabilă oferta cu "găzduirea proiectului" iniţiat şi realizat pe Forum ? Se apropie "scadenţa" pentru prima temă şi nu ştiu cum să procedăm... Răspunsul dumneavoastră este decisiv, mai ales pentru mine, dar cred că toţi vor căuta să fim pe aceeaşi "undă". Mulţumesc şi aştept răspunsul...
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

Re: Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde rofi3 » 24 Sep 2009, 09:44

Buna ziua,

Desigur ca ramane valabila propunerea. Puteti propune fisierele la Materiale si sa inserati linkurile de pe Didactic.ro in mesaje.
Va trebui insa sa respectati dimensiunea de 5Mb pentru materialele incarcate in Discipline.
Sa auzim numai de bine !
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde feliwhy » 26 Sep 2009, 12:29

Cum transform un fisier format ppt intr-unul pps?
Avatar utilizator
feliwhy
 
Mesaje: 143
Membru din: 02 Mar 2008, 21:01
Localitate: IZBICENI

Re: Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde maria_oniga » 26 Sep 2009, 21:34

Pentru transformarea unui fisier de tip ppt intr-un fisier pps deschideti fisierul pe care doriti sa-l transformati, apoi din meniul FILE (FISIER) alegeti SAVE AS... (SALVEAZA CA...), apar doua casete: in prima vi se cere numele fisierului (pt prima data, ca sa nu le incurcati, e de preferat sa dati alt nume decat cel dat deja la salvarea fisierului ca ppt sau sa adaugati un cuvant, o litera etc), apoi in caseta a doua vi se cere sa alegeti tipul de fisier (PREZENTARE, AFISARE WEB... - alegeti din lista derulanta SHOW POWER POINT (EXPUNERE POWER POINT). Daca n-ati dat nume nou fisierului, acum aveti doua fisiere salvate in dosarul DOCUMENTELE MELE sau unde le-ati salvat, cu acelasi nume dar cu doua extensii diferite, adica la sfarsitul numelui fisierului, odata apare extensia ppt si alta data pps. Fisierul cu extensia pps este cel dorit de dumneavoastra. Succes!
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde feliwhy » 26 Sep 2009, 21:56

Multumesc
Avatar utilizator
feliwhy
 
Mesaje: 143
Membru din: 02 Mar 2008, 21:01
Localitate: IZBICENI

Re: Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde feliwhy » 27 Dec 2009, 18:35

Am vazut la mai multi parteneri prezentari in care fotografiile au diferite forme (oval, cerc, steluta), cum reusesc sa realizez si eu astfel de fotografii? Am incercat cu paint, dar le decupez numai in patrat si dreptunghi. Va rog sa ma ajutati! Multumesc
Avatar utilizator
feliwhy
 
Mesaje: 143
Membru din: 02 Mar 2008, 21:01
Localitate: IZBICENI

Re: Lecţii de utilizare corectă şi eficientă a calculatorului

Mesajde mariro » 27 Dec 2009, 19:38

feliwhy scrie:Am vazut la mai multi parteneri prezentari in care fotografiile au diferite forme (oval, cerc, steluta), cum reusesc sa realizez si eu astfel de fotografii? Am incercat cu paint, dar le decupez numai in patrat si dreptunghi. Va rog sa ma ajutati! Multumesc


Eu am gasit aceasta optiune la Office 2007.
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori